Technologie

IBR Consulting vstoupila digitálním nástrojem DSS do budoucnosti

Stavbyvedoucí se na stavbě bude pohybovat pouze s tabletem nebo chytrým telefonem

Budoucnost českého stavebnictví stojí na základech současné modernizace a digitalizace. Revoluční řešení pro časově náročné stavby i efektivnější komunikaci nedávno přinesl model BIM. Jeho součástí je společné datové prostředí, které umožňuje všem účastníkům stavby okamžitou kontrolu stavu projektu i jednotlivých dokumentů. Nejefektivnějším sdíleným prostředím disponuje společnost IBR Consulting, jež plní roli lídra v oblasti zavádění digitalizace do stavebnictví u nás.

Sdílené prostředí nesoucí název Datový sklad stavby (DSS) se již dříve osvědčilo při výstavbách různých úseků silnic a dálnic. V největším rozsahu je ale nyní využíváno při výstavbě důležitého úseku dálnice D35 Časy–Ostrov v Pardubickém kraji. IBR Consulting věří, že se DSS stane standardní součástí významných staveb v ČR a obor stavebnictví se tak zefektivní.

Modernizace a digitalizace hraje v poslední době primární roli v českém stavebnictví. Ještě nedávno bývaly přípravy staveb a jejich samotná realizace velmi časově náročné. Dlouhodobě se hledaly způsoby, jak proces staveb urychlit, či jak lépe zefektivnit komunikaci mezi všemi zainteresovanými stranami.

Revoluční řešení těchto problémů přináší model BIM (Building Information Modeling). Moderní a digitální model BIM komplexně zahrnuje projektování, zaměření objektů až po stavbu i průběžnou správu projektu. Postupně se BIM dostal do povědomí. V roce 2015 tento model neznala více jak polovina společností ze sektoru stavebnictví, o dva roky později už jej aktivně používalo 30 % z nich.

Nedílnou součástí BIM je společné datové prostředí, jež obsahuje veškeré informace včetně 3D modelů, negeometrických dat, dokumentů, jednotlivých fází staveb, ale i komunikaci mezi účastníky projektu. Do takového prostředí ulehčujícího realizaci staveb a stavebních projektů patří efektivní digitální nástroj DSS (Datový sklad staveb) od IBR Consulting.

V čem DSS ulehčuje realizaci stavebních projektů?

Datový sklad staveb (DSS) představuje efektivní digitální nástroj, který ulehčuje realizaci stavebních projektů. Veškeré projektové dokumenty jsou díky němu na jednom místě. To umožňuje všem účastníkům projektu okamžitou kontrolu jeho stavu i dostupnost jednotlivých důležitých dokumentů. Datové prostředí šetří nejen čas a místo, ale i planetu.

Projektové společnosti již déle nemusejí mít veškeré složky vytisknuté a uložené ve svých kancelářích. Tímto inovativním nástrojem disponuje společnost IBR Consulting, jež plní roli lídra v oblasti zavádění digitalizace ve stavebnictví u nás. Společnost nabízí chytrá řešení, která umožňují nejen digitalizaci a práci s daty, ale zároveo jejich využití pro BIM.

Ryze česká společnost s dlouholetou tradicí se specializuje na realizaci malých i velkých stavebních projektů. Mezi její referenční stavby patří ty největší infrastrukturní stavby v České republice i na Slovensku. V tento moment se společnost IBR Consulting podílí na výstavbě důležitého úseku dálnice D35 Časy– Ostrov v Pardubickém kraji.

Úvodní stránka nástroje DSS, která nabízí veškerý přehled o projektu

Dokumenty na kliknutí

„Hlavní výhodou našeho nástroje je okamžitá dostupnost ke všem dokumentům na jednom místě, čímž je umožněno ihned kontrolovat stav projektu všemi účastníky i dalšími stranami. V tento moment máme možnost využívat Datový sklad staveb při výstavbě úseku dálnice D35 Časy–Ostrov,“ říká Jiří Šimon, vedoucí datových služeb ze společnosti IBR Consulting.

Vzhledem k důležitosti výstavby pro nás tento projekt představuje naši dosavadně největší referenci. V takto velkém rozsahu jsme nástroj využili poprvé. Pevně věříme, že do budoucna bude náš Datový sklad staveb standardní součástí i ostatních významných staveb v ČR. Chtěli bychom tím posunout obor stavebnictví ještě o něco blíže směrem k digitalizaci s využitím moderních technologií,“ dodává.

Datový sklad stavby se obecně využívá v několika modulech. V modulu realizace jsou sledovány skutečně provedené práce na stavbě. V této fázi je důraz kladen na elektronickou fakturaci, změny během výstavby, které v rámci projektu vznikají, či přímo na elektronickou podobu provedených prací na základě předložené papírové formy. Dále v datovém prostředí dochází k odsouhlasení provedených prací, ty jsou následně kontrolovány, zda odpovídají skutečnosti.

V DSS dochází i ke kontrolám z nadřízených orgánů, např. SFDI, Auditního orgánu Ministerstva financí ČR. Nástroj byl využit také pro realizaci úseku dálnice D35 Opatovice–Časy a pro mnoho dalších projektů na území České republiky.

Více informací o stavbách, na kterých se podílel DSS, naleznete na webové adrese www.ibrconsulting.cz.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*