Technologie

Instalace větrací jednotky

+ Potřebuji nějakou stavební přípravu pro instalaci jednotky? Případně jaká příprava je nutná?

Doporučené min. odstupy jsou součástí návodu k danému modelu lokálních větracích jednotek. V podstatě jde vždy o to, aby nebylo zabráněno volnému proudění vzduchu z/do jednotky. Nutné je také vytvoření prostupu, viz. montáž svépomocí níže…

Největší výhodou lokálních větracích jednotek (KORASMART a KORAVENT od společnosti KORADO) je snadná instalace přímo do obvodové zdi přímo ve větrané místnosti – nejsou potřeba žádné vzduchotechnické rozvody. Navíc na pořízení lokální větrací jednotky s rekuperací KORASMART 1400 lze využít finanční prostředky z dotačního programu Nová zelená úsporám.

+ Co vše větrací jednotky umí?

Chytrým řešením pro moderní, zdravé, šetrné a efektivní větrání jsou nástěnné větrací jednotky KORAVENT a KORASMART od české společnosti KORADO. Do místnosti řízeně přivádí čerstvý vzduch zvenku a zároveň odvádí ten spotřebovaný (vydýchaný) zevnitř. To vše s minimální spotřebou energie. Tento způsob větrání je plně v souladu s nařízením o snižování energetické náročnosti budov a významně se podílí na konečném hodnocení objektu v jeho energetickém štítku. Větrací jednotky nabízí i řadu doplňkových funkcí jako je například ochrana před vlhkostí, útlum hluku, filtrace vzduchu či rekuperace tepla. Výhodou je také jednoduchá montáž a údržba.

+ Jak je řešený přívod energie?

V zásadě existují dvě varianty závislé na konkrétním modelu jednotky. Buď jsou vybaveny síťovým kabelem s vidlicí, takže je pouze zapojíte do zásuvky…nebo je potřeba kabel s 230V přivézt a propojit s jednotkou.

+ Zvládnu nainstalovat větrací jednotku doma sám nebo potřebuji odborníka?

Je potřeba mít na paměti, že pro přívod vzduchu je nutné vytvořit v obvodové stěně otvor o průměru 80 až 160 mm (dle typu jednotky). Pokud tuto činnost zvládnete sami, potom nebudete mít problém ani s montáží samotné jednotky. Mějte však na paměti, že práci s elektrikou, pokud to bude potřeba, by měl provádět pouze pracovník s příslušnou kvalifikací.

+ Kam se hodí lokální větrací jednotky?

Nejtypičtějším místem instalace jsou pobytové místnosti domu, tzn. ložnice, obývací pokoje apod.

+ Jsou centrální větrací jednotky příhodnější pro rodinný dům než ty lokální?

Výhodou centrálních větracích jednotek je skutečnost, že pro větrání celého objektu je použito pouze jedno zařízení, ze kterého vedou vzduchotechnické rozvody do jednotlivých místností domu. Větrány mohou být i místnosti uvnitř dispozice. Nutnost vybudování vzduchotechnických rozvodů a jejich umístění však může být v případě rekonstrukcí problematické, což naopak nahrává lokálním větracím jednotkám, u nichž nejsou potřeba.

+ Jaké jsou možnosti filtrace vzduchu?

Dostupné jsou filtry na:

  • velké prachové částice
  • jemný prach a pyl
  • filtr s aktivním uhlím

+ Jak funguje rekuperace vzduchu a proč je vhodné ji mít?

Funkce rekuperace neboli zpětného získávání tepla, výrazně snižuje náklady na vytápění. Prostřednictvím hliníkového nebo keramického výměníku, který je uvnitř větrací jednotky, je teplo z odváděného vzduchu z místnosti zachyceno a následně je jím předehříván čerstvý chladnější vzduch přiváděný zvenku. Čerstvý vzduch proudí do místnosti bočními otvory, které zamezují vzniku průvanu.

+ Hodí se větrací jednotka do všech prostor – jsou nějaká omezení?

U centrálních větracích jednotek žádné v praxi známé omezení není. U lokálních větracích jednotek s rekuperací se nedoporučuje jejich umístění pouze do místností s extrémní vlhkostí (typicky koupelny, prádelny apod.)

+ Musím na větrací jednotku myslet při stavbě/rekonstrukci? Nebo si ji mohu pořídit kdykoli?

Větrací jednotky (nástěnné jednotky pro řízené větrání místností) lze snadno namontovat i do stávajících budov. Dokážou kontrolovaně přivádět do místnosti potřebné množství čerstvého vzduchu s minimální spotřebou energie a s vysokým útlumem hluku.

Instalace větrací jednotky do stávající budovy bývá právě velmi vhodná – dříve stačila netěsnost oken a budova větrala. Plastová okna a další vymoženosti moderních budov přinesly i naprostou těsnost a problém s výměnou vydýchaného vzduchu za čerstvý. V budovách ale prožijeme 80 % našeho života – domácnost, školy, kanceláře, obchody… A právě doma máme jedinečnou možnost kvalitu vzduchu ovlivnit. Pokud tedy chcete doma volně dýchat, mít teplo, musíte myslet na všechny tři složky, který přispívají ke komfortu v domácnosti – teplota, vlhkost vzduchu a rychlost proudění a také koncentrace CO2. Proto se prostě musí větrat. Díky řízenému větrání na to ale nemusíme myslet. Větrací jednotka vše udělá za nás. 

Odpovídá Ondřej Číž – produktový specialista společnosti KORADO

-red-

BOX

Zde trochu čísel a dat:

Minimální požadovaná intenzita větrání: V obytných místnostech (pokoje, ložnice, kuchyně) je dle ČSN EN 15665/Z1 0,3 h-1.  Pro dosažení vyšší kvality vnitřního vzduchu lze v souladu s ČSN EN 15251 rozmezí intenzity větrání 0,5–0,7 h-1. (tato hodnota říká, kolikrát za hodinu bychom měli do místnosti umožnit přístup čerstvého vzduchu v takovém množství, které odpovídá celkovému objemu větrané místnosti). Kromě škodlivin se v nevětraných/špatně větraných místnostech koncentruje také vlhkost. Jako ukazatele kvality vnitřního prostředí můžeme použít koncentraci CO2 – ta nesmí přesáhnout 1500 ppm.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*