Technologie

Jak se připravit na instalaci tepelného čerpadla

Stále oblíbenější alternativou k tradičnímu vytápění uhlím, dřevem, elektřinou nebo plynem je moderní úsporné tepelné čerpadlo. Co vše je třeba připravit pro jeho instalaci a proč záleží i na jeho umístění?

Tepelné čerpadlo dnes platí za jeden z nejefektivnějších a nejúspornějších zdrojů vytápění. Než dojde k jeho instalaci, je třeba najít mu kolem domu ten správný prostor a stavbu na instalaci připravit podle pokynů od výrobce.

„Prvním krokem by měla být volba vhodného umístění tepelného čerpadla na pozemku. Vybrané místo má zásadní vliv na tichost zařízení, která je u čerpadla jedním z nejdůležitějších parametrů. Jeho akustické vlastnosti zhorší jakákoliv blízká odrazová plocha, proto by prostor kolem něj měl zůstat volný,“ uvádí Jakub Tykal, obchodní ředitel společnosti ACOND. Blízký plot, keře nebo jiný objemnější předmět by totiž fungoval jako odrazová plocha a zvyšoval hlučnost přístroje. Stejně tak není úplně vhodné umisťovat čerpadlo pod okno dětského pokoje, ložnice či do rohu.

Před instalací čerpadla je nutné mu nejprve vybudovat dostatečně pevný, nosný a vodorovný základ, na který bude umístěna stolička pro venkovní jednotku. Také je třeba zajistit odvod kondenzátu.

Spodní okraj venkovní jednotky musí být umístěn dostatečně vysoko nad průměrnou sněhovou pokrývkou, minimální výška je 200 mm. Dostatek prostoru je nutné zajistit také nad venkovní jednotkou, a to alespoň 200 – 300 mm,“ upozorňuje Jakub Tykal.

Pokud se zařízení nachází pod šikmou střechou, měla by ho krýt stříška, která ho ochrání před padajícím sněhem, rampouchy a větším množstvím vody. Strana sání a strana výfuku vzduchu musí být volná a výstup vzduchu by neměl směřovat na chodník. Průraz pro připojení venkovní jednotky je po izolaci trubek nutné vhodně izolovat proti vlhkosti a tepelným ztrátám. Teplota vzduchu v technické místnosti se musí pohybovat v rozmezí 10–35 °C. Také je nutné také zajistit všechny potřebné kabely podle návodu od výrobce. Podrobné pokyny by vždy měl sdělit dodavatel podle vybraného modelu. Samotnou instalaci by pak měl provádět odborník. Správné zapojení je totiž důležité pro efektivní chod přístroje, proto je ideální čerpadlo pořizovat od takového výrobce, který dokáže zajistit profesionální instalaci i následný servis.

-red-

Klíčová slova:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*