Technologie

Jak si vybrat kvalitní a bezpečné vchodové dveře

Brána do domu

Nejsou dveře, jako dveře, což u těch vchodových platí dvojnásob. Jsou totiž jednou z hlavních součástí exteriéru a dokážou celému domu dodat správný estetický výraz. Důležitá je však i jejich životnost, odolnost, dostatečná tepelná a hluková izolace a především bezpečnost. Rozhodně se nevyplatí spoléhat na levné dveře z hobby marketů, obzvlášť pokud chcete, aby vydržely desítky let. Proto přinášíme několik rad a postřehů, na co se při výběru zaměřit a co nepodceňovat.

Design nebo praktičnost?

V dnešní době je na trhu dostupná široká škála dekorů a barev, přesto se však Češi nejčastěji drží osvědčené klasiky. „Tuzemští zákazníci jsou při výběru dost konzervativní. Vchodové dveře jsou stále často chápány spíše jako užitkový produkt a lidé kladou důraz především na interiér svých domovů. Nejoblíbenějším typem jsou tak už mnoho let dveře bez extravagantních motivů a osobitých prvků. Přesto se tento trend začíná postupně obracet a lidé začínají designu vchodových dveří věnovat stále více pozornosti.“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti VP trend – tradičního českého výrobce dveřních výplní, Stanislav Obyt.

Pokud se tedy chcete od sousedů odlišit, můžete zvolit nápaditější motivy. Fantazii se, dle možností výrobce, meze nekladou. Na trhu jsou dostupné různé povrchy, různé barevné kombinace, dveře mohou dokonce z každé strany vypadat jinak. V obytné části je tedy můžete sladit s interiérem, z vnější strany zase sjednotit s exteriérem a barvou fasády. Další doplňky vstupních dveří, které mohou ovlivnit jejich vzhled, jsou kliky, madla, klepadla, poštovní vhozy a průzory. Ideální je, když je na dveře připevňuje přímo výrobce. Praktické je rovněž to, když je vchod opatřen skleněným prvkem, který do chodby za dveřmi vnese denní světlo.

Bezpečnost na prvním místě

Vedle funkce estetické by dveře měly splňovat i funkci bezpečnostní. Ne všechny, které na trhu objevíte, jsou však dostatečně kvalitní. Rozdíl mezi těmi dobrými a pseudobezpečnými se skrývá pod jejich povrchem – samozřejmostí jsou vnitřní výztuhy, bezpečnostní kování, bezpečnostní sklo a vložka. Co se bezpečnostní třídy týče, doporučuje se alespoň druhá. „Na trhu se nejčastěji setkáte s bezpečnostní třídou RC2 a RC3, ale pro rodinný dům plně dostačuje RC2. Co značení znamená, se dá nejlépe vysvětlit tak, že čím vyšší je číslo RC, tedy úroveň bezpečnostní třídy, tím déle vydrží dveře, resp. dveřní výplň, odolávat násilnému pokusu o vniknutí,“ doplňuje Stanislav Obyt.

Do které třídy vámi vybrané dveře spadají, se dozvíte na přiloženém certifikátu. Ne všude je však bezpečnostní třída nutná a má smysl. Kvalitně vyrobené dveře jsou samy o sobě dostatečnou překážkou pro zloděje a ti téměř vždy volí pro vniknutí do domu jinou cestu. Na druhou stranu díky certifikátu se můžete vyhnout možným oplétačkám s pojišťovnou, jelikož snad už každá pojistka domácnosti vyžaduje alespoň druhou bezpečnostní třídu, nemluvě o slevě na ceně pojistky.

Plast, hliník nebo sklo?

Materiál vchodových dveří by měl korespondovat s materiálem ostatních otvorových výplní na domě nebo s fasádou. Pak už záleží hlavně na zákazníkovi, zda preferuje hliník, plast nebo dřevo, jeho finančních možnostech a osobním vkusu. V nabídce najdete i dveře kombinující dva nebo více materiálů, přičemž každý má svá specifika:

PLAST: Volbou plastu jistě nic nezkazíte. Je to kvalitní materiál, který vydrží mnoho let. Jeho výhodou je nižší pořizovací cena, než např. hliníku nebo dřeva, a nenáročná údržba; vybírat můžete z mnoha barev, typů a dekorů.

HLINÍK: Co se ceny týče, jsou hliníkové dveře poměrně drahé, ale jsou asi tím nejlepším, co lze v segmentu dveří pořídit. Jde o kvalitní produkt, který je odolný, pevný, stálý a nevyžaduje skoro žádnou péči.

SKLO: Celoskleněné dveře z tvrzeného materiálu nemají sice tak dobré tepelně-izolační vlastnosti jako například sklo-hliníkové, které mají uprostřed izolační jádro, ale jinak se jedná o kvalitní materiál. Přesto je tento druh dveří stále vnímán více jako designový než praktický.

DŘEVO: O dřevěné dveře je nutné pravidelně pečovat, jsou totiž náchylné k poškození, pokud dojde k narušení svrchní ochranné vrstvy. V dnešní době jsou hojně používány u historických budov a moderních dřevostaveb.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*