Technologie

Kreativní techniky oživují současné fasády

Bytový dům Origami, Praha 6 – kreativní technika kartáčování

Osobitý a jedinečný vzhled domu neovlivňuje pouze volba zajímavého barevného odstínu fasády, ale i zpracování struktury jejího povrchu. Přední výrobce stavebních materiálů Baumit nabízí široké portfolio technik, které naplňují představy architektů, projektantů a přirozeně také investorů.

Kreativní techniky jsou realizovány jak u novostaveb, tak i rekonstrukcí, a to v celé ploše fasády nebo jako zvýraznění některé její části. Současná technologie zpracování dává kreativitě volné ruce – na fasádách tak můžeme vidět imitace povrchů, například betonového, kamenného, dřevěného nebo kovového. Pokud se při realizaci těchto struktur dodrží správný technologický postup, z větší vzdálenosti jen stěží rozeznáte, že se jedná o omítku.

Základní omítka s různou zrnitostí

Základním kamenem kreativní struktury je jednosložková silikonová dekorativní omítka Baumit CreativTop, která se nabízí v šesti zrnitostech od 0,2 do 4 mm. Tato omítka se nanáší ihned po zaschnutí základního nátěru. Tloušťka vrstvy omítky závisí na zvolené technologii. Pro docílení finálního vzhledu se používají různé nástroje jako zednická lžíce, houbové hladítko, zubová stěrka, válečky, kartáče nebo stříkací pistole.

Právě kombinace použití těchto nástrojů tvoří názvy pro různé techniky. V nabídce Baumitu se tak můžete seznámit s válečkováním, špachtlováním, kartáčováním, fládrováním, strukturováním hřebenem, gletováním, modelováním a dalšími technikami, kdy každá z nich vyžaduje určitou zrnitost omítky Baumit CreativTop. Omítka se může nanášet ručně, v případě zrnitosti od 1,5 mm i strojně.

Prvních dvacet možností

Kvalita a snadná zpracovatelnost zmíněné omítkové směsi umožňuje realizaci kreativních technik i běžně zručným soukromým stavebníkům, zejména jednáli se pouze o část fasády rodinného domu. „Celoplošné aplikace kreativních struktur u větších staveb je však lepší přenechat specializovaným realizačním firmám. Větší plochy fasády totiž kladou důraz na přesnost při realizaci zvolené struktury. Také architektům doporučujeme pro aplikaci některých struktur spíše menší plochy fasády. Pokud se rozhodnou pro větší, je dobré je opticky rozdělit na více částí,“ říká Ing. Jaromír Žumár, Ph. D., produktový manažer společnosti Baumit.

Betonová i hladká

Mohlo by se možná na první pohled zdát, že dvacet základních kreativních technik není mnoho, ale při možnosti následné aplikace dalších doplňkových povrchových úprav, například lazur, se dostáváme až ke stovce vzorů. V současnosti je asi nejžádanější kreativní technikou struktura povrchu betonu. Investoři obecně preferují také hladké povrchy, což je například technika již zmíněného gletování. Důvodem je především snadná údržba takové fasády.

Pro naplnění požadavku zcela hladké fasády nabízí Baumit dva druhy jemných omítek. První z nich nese název Baumit CreativTop Pearl a vyznačuje se finální perleťovou strukturou. Jemnější variantou je omítka Baumit CreativTop Silk, která vyžaduje více technických dovedností. Odměnou je pak nádherně lesklá a hladká fasáda. U obou omítek je nutné použít jako základní vyrovnávací vrstvu výrobek Baumit CreativTop Vario v zrnitosti 1,5 mm.

Barvy a plastické ztvárnění

Mluvíme-li o kreativitě, nelze nezmínit široký rozsah barevné škály odstínů. Vzorník barev Baumit Life dnes nabízí neuvěřitelných 888 odstínů, převážnou většinu z nich lze využít pro tvorbu kreativních a designových omítek. Zvýraznění plastičnosti či vytvoření zvláštních efektů struktury lze docílit kombinací se speciálními nátěry Baumit Lasur, Baumit Metallic nebo Baumit Glitter.

Nové řešení pro sokly

Doba si však žádá stále nové přístupy, techniky a materiály. S vývojem dekorativního vzhledu fasády souvisí také letošní významná změna u barevných pastovitých omítek Baumit MosaikTop. Právě tyto povrchy se často používají u soklové části fasády, která je nejvíce namáhána v důsledku znečištění, mechanických vlivů a dešťové vody.

Baumit nejprve optimalizoval počet barevných odstínů soklových omítek z barveného křemenného písku, a to v klasické řadě Mosaik Essential Line. Současně však představil zcela novou řadu Mosaik Natural Line v osmi exkluzivních kombinacích kamenů.

Ve struktuře se poprvé objevují slídové vločky „Mica Flakes“, které dodávají vzhledu fasády naprostou jedinečnost, přirozenost a autenticitu při zachování tradiční odolnosti a trvanlivosti. Fasáda domu se tak může po dlouhé roky chlubit osobitou vizáží.

Detaily řešení různých povrchů omítek

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*