Technologie

Lepení keramiky v exteriéru i interiéru

Velkoformátová dlažba v exteriéru je vystavena značným změnám teploty

Lepení velkoformátové keramiky v interiéru je v současné době prakticky běžným standardem. Jak však postupovat v případě, že designéři navrhnou velkoformátovou keramiku i pro exteriér? Je vůbec možné takto velké prvky bezpečně v exteriéru nalepit?

Základem úspěšné montáže a dlouhotrvajícího výsledku jsou materiály speciálně navržené pro tu nejvyšší zátěž povětrnostními vlivy. Vybrané materiály značky PCI dokážou bezpečně zafixovat v exteriéru formáty až do velikosti 75 x 150 cm.

Základem systému je hydroizolační stěrka PCI Seccoral® 2K Rapid, popřípadě difuzní izolační pás PCI Pecilastic® U. Oba tyto produkty jsou flexibilní a dokážou eliminovat smykové tření, ke kterému dochází vlivem teplotních změn.

Deformovatelné lepidlo

Alfou a omegou celého systému pak je speciální vysoce deformovatelné lepidlo PCI Flexmörtel® S2 Rapid, které vyniká abnormální deformovatelností a unikátní přídržností k podkladu přesahující 3 MPa (trojnásobek požadavku normy). Kombinace pružné hydroizolace a vysoce deformovatelného lepidla zajišťuje vysokou pevnost spoje a odolnost celé plochy vůči smykovému tření, které je u velkých keramických dílců v exteriéru poměrně značné.

Spárovací hmotou pro tyto plochy je PCI Nanofug® Premium. Jde o speciální hmotu určenou pro spárování s unikátní chemickou vazbou, která po vytvrzení zajišťuje maximální přilnavost a kompaktní strukturu, není nasákavá a neulpívají na ní nečistoty.

Spárovací hmota PCI Nanofug® Premium se používá do velikosti formátů, kde jeden rozměr nepřesáhne 60 cm. V případě větších formátů je třeba celou plochu zaspárovat speciálním silikonovým tmelem PCI Silcofug® E. Tento tmel vykazuje rovněž skvělou přilnavost a navíc velkou průtažnost blížící se polyuretanovým tmelům.

Velkoformátová dlažba v interiéru

Změny teplot nevadí

Systém PCI pro lepení velkoformátových prvků v exteriéru obstojí též v prostředí se silnými klimatickými změnami, jako jsou horské oblasti, oblasti s trvalými dešti apod. Pro tento případ má značka PCI systém, jehož součástí je drenážní vrstva aplikovaná na hydroizolační stěrku PCI Seccoral® 2K Rapid, která vždy zajistí „průvan“ pod dlažbou.

Toto dýchání podkladu umožněné drenážním potěrem, vytvořeným z pojiva PCI Epoxigrund 390 a křemičitého písku o frakci 1–4 mm, zaručí odvod veškerých vodních par z podkladu a tím maximální ochranu plochy proti mrazu.

Cementové lepidlo na fluidním loži

Základním lepidlem pro kladení formátů do velikosti 40 x 40 cm na podlahách jak v interiérech, tak i na balkonech a terasách, je cementové lepidlo pro kladení do fluidního lože PCI Pericol® Fluid.

Toto lepidlo ideálně pokryje zadní stranu keramického střepu a tím zajistí dokonalé spojení s podkladem. Navíc nedojde k tvorbě dutých míst, která mohou zvláště v exteriéru způsobovat zadržování vody a tím následnou destrukci celé plochy vlivem mrazu.

Obdobnou variantou pro lepení obkladů do formátu 60 x 60 cm na stěny je špičkové cementové lepidlo PCI Pericol® SL, které díky své upravené tixotropnosti dokáže udržet na stěně i obklady vyšších hmotností. Pro formáty bez omezení velikostí jsou v našem portfoliu hned dvě speciální lepidla, určená k lepení keramiky na stěny.

Je to speciální lepidlo s vysokou počáteční přídržností PCI Nanolight®, které je uzpůsobeno pro lepení těžkých a rozměrově objemných keramických prvků. Bílou variantou výše zmiňovaného lepidla je PCI Nanolight® White, se kterým v kombinaci se speciální přísadou PCI Lastoflex®, je rovněž možné lepit čistě skleněný obklad bez omezení velikostí plochy.

Pro lepení velkoformátu na podlahy je v portfoliu vyhrazeno lepidlo PCI Nanoflott® light. Toto lepidlo je ideální pro lepení veškerých typů velkoformátové keramiky jak v interiéru, tak i exteriéru (v exteriéru do formátu 60 x 60 cm).

V interiéru zajišťuje ideální přenos tepla z podlahového vytápění do plochy a maximální podlepení celé plochy keramického prvku. To je obzvlášť důležité při lepení tzv. „slimek“, dlaždic, jejichž tloušťka nepřesahuje 4 mm. V exteriéru je pak velmi funkční na balkonech a terasách do formátu keramiky 60 x 60 cm.

Toto lepidlo navíc obsahuje lehčená plniva, která umožňují pokrýt z jednoho balení prakticky dvojnásobnou plochu oproti klasickým lepidlům. Odpadá tak i klasická dřina s nošením těžkého materiálu.

Pokud byste však chtěli ve venkovním prostředí lepit větší formáty, a to až do velikosti 75 x 150 cm, značka PCI vám to ráda umožní. Můžete totiž bez obav sáhnout po naší vlajkové lodi PCI Flexmörtel® S2 a PCI Flexmörtel® S2 Rapid.

Tato vysoce deformovatelná, jednosložková, cementová lepidla dokážou díky své vysoké elasticitě a přídržnosti k podkladu (trojnásobné oproti klasickým cementovým lepidlům) odolávat i těm nejsilnějším teplotním výkyvům.

Rychlé řešení pro výstavbu a rekonstrukci balkonů a teras
S blížícím se koncem roku si mnoho investorů vzpomene a na poslední chvíli řeší rekonstrukci balkonu nebo terasy. Pro řemeslníka to znamená vyrovnat se s proměnlivostí počasí v tomto období a zvolit takové materiály a systémová řešení, které rychle vysychají, jsou časově úsporné a zároveň kvalitní a spolehlivé. Z tohoto hlediska je správná volba použití izolačního a oddělovacího pásu PCI Pecilastic® U.

Jde o multifunkční produkt, který slouží jako hydroizolace, vyrovnává pnutí mezi keramickou dlažbou a podkladním betonem a překlenuje trhliny včetně dodatečně vzniklých. Dále je tento pás tzv. difuzně otevřený a lze ho pokládat i na podklady se zvýšenou zbytkovou vlhkostí včetně čerstvých cementových potěrů, jakmile jsou pochozí a dostatečně nosné. PCI Pecilastic® U se běžně pokládá do flexibilního lepidla pro tekuté lože PCI Pericol® Fluid, které je rychleschnoucí a po cca 6 hod. můžeme na nalepený pás opět do tohoto lepidla zahájit pokládku keramické dlažby. V případě rekonstrukcí starších balkonů nebo teras je možné lepit izolační pás přímo na původní keramickou dlažbu, za předpokladu její dobré přídržnosti a použití správné penetrace PCI. Použití tohoto pásu na balkonech nebo terasách ve spojení se správným lepidlem PCI výrazně prodlouží životnost keramické dlažby nebo přírodního kamene.

PCI Pecilastic® U je také jedna z nejdůležitějších součástí certifikovaného systémového řešení pro zateplený balkon PCI Peciterm® Multiplus. Díky výše uvedeným vlastnostem tohoto pásu nemusíme na nalepený tepelný izolant provádět roznášecí betonovou vrstvu. Zde je pás položen přímo na tepelný izolant a na něj je následně lepená keramická dlažba. Takto ušetříme výšku celé skladby materiálů a hlavně čas výstavby balkonu. Tisíce m2 realizovaných ploch systémem PCI Peciterm® Multiplus hovoří o velké oblibě tohoto systémového řešení mezi investory, stavebníky a architekty.

Další z oblastí použití pásu PCI Pecilastic U je možnost překlenutí dilatačních spár v podkladním betonu při pokládce velkoformátové dlažby. Zde nám pás umožňuje za pomoci speciálních kluzných trnů PCI Apogel® Dübel vynést a v podstatě téměř nepřiznat dilatační spáry a finální plocha z keramické dlažby je tak kompaktní a neporušená. A jako bonus na závěr umí PCI Pecilastic® U ve spojení s keramickou dlažbou utlumit kročejový hluk o zhruba 8 dB, což jistě přivítá každý investor nebo uživatel takto vystavěných nebo opravených prostor.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*