Technologie

Membránová úprava posiluje odolnost oken

Stříkání membránového povrchu na dřevěná okna

Nový inovativní způsob ošetření dřevěných oken, který radikálně zvyšuje jejich odolnost proti interiérové vlhkosti, připravili vývojáři české jedničky mezi výrobci oken – značky VEKRA. Unikátní ochranná membránová úprava, kterou VEKRA ošetřuje své dřevěné produkty, dokáže výrazně snížit nejen pronikání vlhkosti do dřeva, ale díky speciálnímu způsobu nanášení také aktivně pomáhá vnitřní vlhkost odvádět z oken ven.

Dodat dřevěným oknům a vchodovým dveřím co nejlepší odolnost proti vlhkosti, a tím zásadně prodloužit jejich životnost, si dala za cíl značka VEKRA, největší výrobce oken a vchodových dveří v České republice. Za tímto účelem začala VEKRA ošetřovat svá dřevěná okna speciální membránovou úpravou.

Pigmenty a UV stabilizátory

„Standardně se dřevěná okna ošetřují třemi vrstvami povrchové úpravy. Na surové dřevo se jako první nanáší bezbarvá chemická impregnace, která dřevo do hloubky chrání nejen před účinky vlhkosti, ale i před případným dřevokazným bujením. Impregnované dřevo je poté ošetřeno základovou barvou, po které přichází na řadu finální barevná lazura. Díky pigmentům a UV stabilizátorům v této lazuře jsou okna odolná proti UV záření a dalším povětrnostním vlivům,“ prozrazuje Jiří Chromý, ředitel výroby dřevěných oken značky VEKRA.

Třístupňová úprava

Správně provedená třístupňová povrchová úprava tvořená chemickou impregnací, barevným základem a vrchní lazurou výborně chrání okna proti vnějším povětrnostním vlivům. Zkušenosti ale ukazují, že velkou škodu na takto ošetřených oknech může napáchat interiérová vlhkost.

Ta je problémem především v zimním období, kdy je výrazný rozdíl vnějších a vnitřních teplot – venku je chlad a uvnitř teplo. Přirozeným fyzikálním působením teplotního a vlhkostního spádu se totiž interiérová vlhkost snaží proniknout ven z domu, a dostává se tak dovnitř do okenního rámu.

„Zvláště v místnostech, jako je například koupelna, ložnice nebo kuchyně, se tvoří velké množství vlhkosti, která může kondenzovat uvnitř okenních rámů, kde se nachází rosný bod. Okna tak mohou být zásadně poškozena. Samostatnou kapitolou jsou pak novostavby, ve kterých je díky stavebním procesům vlhkost abnormální, a v případě nedostatečného větrání dochází k poškození a někdy i zničení oken. Abychom tomuto jevu zabránili a okna před veškerou nežádoucí vlhkostí co nejvíce ochránili, začali jsme používat novou membránovou úpravu našich oken. Tu bychom mohli zjednodušeně přirovnat ke speciálním funkčním membránám u sportovního oblečení,“ vysvětluje Jiří Chromý z VEKRY.

„Pronikání interiérové vlhkosti u oken není z fyzikálního hlediska samozřejmě možné zabránit stoprocentně. A proto je důležité, aby vlhkost, která se do okna dostane, mohla co nejjednodušeji pronikat ven,“ dodává.

Test membránové úpravy dřevěných oken zatížených horkem

Hi-tech neumí každý

Membránové úpravy oken lze docílit pouze při použití špičkové výrobní technologie. Membránová úprava může správně plnit svůj účel jenom tehdy, je-li venkovní a vnitřní strana okna ošetřena rozdílnou technologií vrstev a nástřiků. „Pokud ošetříme okna stejnou technologií nástřiků z interiéru i exteriéru, vlhkost vznikající v místnostech nemůže správně unikat ven. V podstatě bychom ji tedy uvěznili uvnitř oken, která by se jejím působením poškodila,“ vysvětluje Jiří Chromý z VEKRY.

„Pro správné nanášení rozdílné technologie nástřiků z interiérové a exteriérové části okna je nezbytné, aby byly povrchové vrstvy na okna nanášeny stříkáním za pomoci počítačem řízeného hydraulického robota. Při klasickém máčení a stříkání, které je jednodušším, a proto i levnějším způsobem povrchové úpravy, by správné membránové úpravy oken nebylo možné docílit,“ upřesňuje.

Vlhkost nemá šanci

Dřevěná okna jsou stylovým a ekologicky šetrným řešením vhodným pro jakoukoliv stavbu či rekonstrukci. A díky nové moderní interiérové membránové úpravě mohou bez obtíží sloužit, aniž bychom se museli obávat jejich poničení nežádoucí vlhkostí.

Systémově a pro maximální životnost

Mezinárodně uznávanou certifikaci TÜV NORD v segmentu výroby, prodeje a montáže oken, dveří a stínicí techniky, včetně odpovídajícího servisu, jako první a dosud jediný český výrobce získala značka VEKRA. Certifikace, platná od podzimu 2019, každému zákazníkovi zaručuje pevně dané, na sebe navazující procesní kroky, díky kterým získává garanci kvality nejen samotné výroby každého okna, dveří a stínění, ale i potvrzení jejich správné konstrukce odpovídající jejich umístění v domě, systémové montáže a záručního servisu.

Příprava hranolu pro čepový spoj

Myšlenka, která vedla k tomu, že se VEKRA pustila do složitého systému získání certifikace, je jednoduchá. Každý, kdo si pořizuje nová okna, chce mít jistotu, že dostane kvalitní výrobek správné konstrukce, odborně provedenou montáž, která odpovídá povaze a nárokům konkrétního prvku, a servis v případě problémů – a přesně to zaručuje „dodávka na klíč od VEKRY“.

„Výroba a montáž oken je velmi specifické odvětví. Existuje mnoho výrobců, ještě více prodejců a nespočetně montážníků. Tyto často nezávisle pracující články v procesu dodávky oken mohou zákazníkovi skrývat řadu úskalí. Pro zákazníka však bohužel bývá často tím nejdůležitějším cena oken. Ta se primárně odvíjí od konstrukce a použitých materiálů. Ve snaze nabídnout co nejlevnější okna se potom někteří výrobci snaží uspořit na materiálu, případně vyrobit prvky nevhodné konstrukce,“ popisuje Jan Tušl, generální ředitel značky VEKRA.

„Bohužel často aniž by věděli, co čím dál složitější okenní systémy vyžadují. Bez ohledu na materiál se totiž dá vyrobit prakticky cokoliv. Provedení montáže může být dáno více méně na úvaze montážníků na místě. Dodavatel takových oken sice nabídne obvyklou prodlouženou záruku, ale ta vůbec neindikuje kvalitu výrobků a dodávky. Skutečná kvalita je totiž z velké části skryta uvnitř profilů a pod omítkou, a může se tak projevit až po několika letech,“ dodává.

VEKRA klade důraz na servis zákazníkům

Samotná certifikace probíhala přibližně sedm měsíců a potvrdila, že VEKRA s vlastním týmem techniků, dělníků a montážníků používá promyšlený postup realizace dodávek svých výrobků na klíč. Požadavky mezinárodních ISO norem v oblastech systému řízení kvality, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, životního prostředí a energetiky jsou tak jen minimálním předpokladem pro udělenou certifikaci.

Systémy zaručující kvalitu svých produktů a služeb buduje značka VEKRA dlouhodobě. Konkrétním příkladem může být i fakt, že jako jediný výrobce oken a vchodových dveří na českém trhu má funkční systém kontroly montáží přímo v terénu. „Abychom zajistili zákazníkovi správně provedenou montáž, jsou naši montážníci nejenom školeni na různé typy stavebních materiálů, ale navíc jsou pod neustálou interní kontrolou. Náš tým montážních techniků ve svěřeném regionu denně provádí přímo na stavbách systémovou i náhodnou kontrolu práce jednotlivých montážních skupin. Máme tak pod kontrolou nejenom všechny větší a technicky složitější stavby, ale i většinu běžných montáží tak, abychom zajistili jejich úplnou správnost, a tím i plnou spokojenost našich zákazníků.“

„A to není snadné, protože ročně namontujeme téměř půl milionu oken. Navíc každá stavba a rekonstrukce je jiná a vyžaduje specifický přístup. Právě proto jsme se rozhodli všechny nestandardní situace řešit přísně systémově tak, aby každý věděl, jak v dané situaci postupovat. Celý výsledek pak odpovídá těm nejpřísnějším kritériím. Technické normy jsou pro VEKRU jen minimálním standardem, protože naším cílem je maximální životnost celého systému – okno, dveře a jejich připojení do stavby. Úzce to totiž souvisí s tématem, kterému se v poslední době intenzivně věnujeme, a to je ZDRAVÉ BYDLENÍ,“ dodává Jan Tušl.

Přesné osazení okna do stavebního otvoru

Popsaný systém je ale pouze prvním krokem v celkovém úsilí značky VEKRA o perfektní zákaznický servis. To se týká jak koncových zákazníků, tak projektantů. „Pro odbornou veřejnost, projektanty a architekty máme zpracován, a již také aktivně provozujeme, systém našich produktů v digitální podobě tzv. BIM. V současnosti totiž digitální projektování živě proniká i do oblasti rodinných domů a menších projektů,“ prozrazuje Jan Tušl.

Pro koncové zákazníky je pak připravena aplikace VEKRA, kterou má na svém iPadu každý odborný technik. Ta zahrnuje jak informace důležité k výběru prvků, tak především rozšířenou realitu, ve které může zákazník přímo na modelu vidět, jak bude jím zvolený prvek vypadat, a případně si může přímo s technikem VEKRY namodelovat jeho různé varianty.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*