Technologie

Na co si dát pozor při výběru stavebního pouzdra


Stavební pouzdro NORMA

Stavební pouzdra představují praktickou a zároveň i designovou alternativu ke klasickým otočným dveřím. V interiéru navíc poskytují úsporu místa díky tomu, že dveřnímu křídlu umožňují zajíždět přímo do stěny. Na co si při jejich výběru dát pozor, abyste předešli možným komplikacím?

Kdy stavební pouzdro vybírat?

Rozhodli jste se pro stavbu rodinného domu nebo pro kompletní rekonstrukci staršího objektu, v rámci níž proběhne také výměna dveří? Pokud budou některé z nich řešené jako zasouvací do stavebního pouzdra zabudovaného ve zdi, pak je třeba k výběru samotného konkrétního pouzdra přistoupit ještě před tím, než započnou stavební práce.

„Pouzdro pro zasouvací dveře nahrazuje část příčky a stavební otvor pro něj bude nutné správně připravit. Je tedy rozhodně lepší a v některých případech dokonce nutné připravovat stavební otvor na míru konkrétnímu pouzdru,“ vysvětluje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, jediného českého výrobce stavebních pouzder.

Velikost stavebního otvoru samozřejmě ovlivní například to, zda budou mít zasouvací dveře jedno nebo dvě křídla. Lišit se mohou i rozměry jednotlivých modelů pouzder. Na konkrétním typu tedy závisí, jak velký stavební otvor pro něj budete muset připravit.

Stavebni pouzdro AKTIVE

Do jaké stěny budete pouzdro instalovat?

Jedním z hlavních kritérií, kterým je třeba se při výběru stavebního pouzdra řídit, je to, z jakého materiálu je příčka, do níž ho budete usazovat.

„Většina typů stavebních pouzder nabízí řešení jak pro příčky zděné, tak i pro ty ze sádrokartonu či jiného systému suché výstavby. Podle materiálu stěny se ale liší konkrétní konstrukční řešení pouzdra i postup jeho usazení. Pro zděné příčky jsou určena pouzdra, která mají na svém povrchu armaturu, tedy vnější mřížku pro nanesení omítky,“ říká Petr Paksi.

Naopak sádrokartonová konstrukce zajišťuje zapravení pouzdra suchou cestou a jeho plechový profil je tedy bez armovací sítě.

„Speciální variantou je praktické skládací obložkové stavební pouzdro PROFIKIT, které je možné použít pouze do sádrokartonových příček. Jeho konstrukce je totiž oproti klasickému stavebnímu pouzdru tvořená jednotlivými dílci bez pevné bočnice,“ dodává Paksi.

Jaké rozměry má příčka?

Protože stavební pouzdro v podstatě nahrazuje část stěny, je nutné už při objednání znát plánovanou šířku, kterou bude dokončená příčka mít.

„V závislosti na tloušťce stěny se totiž liší i tloušťka samotného pouzdra. Například pouzdro NORMA STANDARD a NORMA KOMFORT vyrábíme v rozměrech pro dokončenou šířku příčky 100 mm a 125 mm. Oproti tomu u modelů NORMA UNIBOX a NORMA PARALLEL, která jsou určená pro zasouvání dvou dveřních křídel do společného pouzdra, je třeba počítat se šířkou příčky 200 mm,“ upozorňuje Paksi.

Hloubka pouzdra může ovlivnit i samotný výběr konkrétních dveří. Do užších pouzder totiž lze zpravidla osadit jen hladké dveře s plnou výplní. U dveřních křídel s prosklením může být problémem vystupující rámeček kolem skla, který brání zasunutí dveří do užší varianty pouzdra.

Stavebni pouzdro PROFIKIT

Budou mít dveře klasické obložky?

Přemýšlíte, zda zvolit zasouvací dveře v moderní minimalistické variantě bez klasických obložkových zárubní? V tom případě je třeba si na tuto otázku odpovědět už před objednáním stavebního pouzdra.

„Aby bylo možné vytvořit dveřní průchod bez viditelných obložek, je třeba zvolit pouzdro, které je k tomu speciálně uzpůsobené. Příkladem je stavební pouzdro AKTIVE, jehož konstrukce je připravena tak, aby vytvářela pevnou hranu průchozího otvoru, ale přitom zůstala skryta pod finální povrchovou úpravou stěny, tedy výmalbou tapetou či obkladem,“ říká Paksi a pokračuje: „Příprava stavebního otvoru pro pouzdro bez obložek se řeší s přesností na centimetry, proto je potřeba znát budoucí rozměry dokončené příčky a vědět, kolik na ní bude omítky. Bezobložkové pouzdro je navíc o něco menší než to s klasickými obložkami.“

Rovněž je důležité mít již dopředu zvolené konkrétní dveře, protože jednotlivé modely dveřních křídel od různých výrobců mohou mít různou tloušťku. Rovněž je třeba počítat s tím, že pro bezobložkové pouzdro bude nutné doobjednat balíček s vozíčky a dalšími komponenty, který se liší podle toho, zda budou dveře dřevěné nebo celoskleněné. V případě pouzdra s klasickými obložkami není dveře nutné vybírat dopředu, samotné zárubně se objednávají spolu s dveřmi od jednoho dodavatele a do otvoru se osadí až při montáži dveřního křídla.

K výběru stavebního pouzdra je zkrátka nutné přistoupit zodpovědně. Vyhnete se tak budoucím komplikacím a pracným a navíc i nákladným opravám.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*