Technologie

Na obchvatu Karviné roste ocelo-betonový most

Přenášení 17 metrů dlouhého ocelového dílu

Na jihovýchodním obchvatu Karviné, který odvede významnou část tranzitní dopravy z centra, roste unikátní most. Ocelové díly mostovky o váze 115 tun usazuje v těchto dnech jeden z největších mobilních jeřábů v zemi, specialisté Skanska také pokračují v budování násypů v budoucí trase.

„U mostu máme hotové pilíře a opěry, tedy kompletní spodní stavbu, a aktuálně probíhají práce na ocelové konstrukci. Minulý týden byly na stavbu přivezeny další dva rozměrné komponenty ocelové konstrukce a jeden díl se osazoval do finální polohy,“ popsal stavbyvedoucí Skanska Milan Zigmund. Celkem se na projekt dopraví 26 ocelových dílů z výrobních závodů v Ostravě a Lískovci, ty se na stavbě svaří do finálních 9 dílů, které budou tvořit nosnou konstrukci.

Terénní úpravy podél nového koryta Mlýnky

Výrazně pokročily nejen práce na mostech, ale v celé tříkilometrové trase budoucího obchvatu. V různých částech trasy se budují násypy a konstrukční vrstvy, například štěrkodrti a mechanicky zpevněného kameniva. Téměř dokončena je osm set metrů dlouhá gabionová stěna o výšce až 5,5 metru a od letošního února už je funkční nové, asi kilometr dlouhé koryto darkovské Mlýnky. V poslední třetině trasy, kde budoucí obchvat protíná jezero Lodičky, finišuje poslední vrstva násypu a zahájena je také stavba napojovacích ramp, které propojí obchvat s komunikací I/59 spojující Ostravu a Karvinou.

Řeku Olši obchvat Karviné překoná nově budovaným přemostěním v blízkosti stávajícího železničního mostu

Aktuálně na projektu pracuje více než šest desítek dělníků, strojníků a řidičů a více než desítka mostařů. S blížící se letní sezonou se stavba bude muset vypořádat s intenzivním pohybem veřejnosti, protože přes projekt vede trasa na oblíbené přírodní koupaliště. „Vybudovali jsme proto u darkovského mostu speciální koridor pro pěší a cyklisty, kterým se místní lidé bezpečně dostanou přes naši stavbu,“ popsal oblastní manažer Skanska Pavel Brumek.

Se zprůjezdněním obchvatu se počítá v létě 2023.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*