Technologie

Nejmodernější technologie ve výrobě dřevěných oken

Na začátku výrobní linky stojí dřevěný hranol a na jejím konci vyjíždí dřevěné okno s trojskly a membránovou úpravou, spolehlivě chránící proti nežádoucí vlhkosti. Pojďme si představit dva hlavní výrobní procesy.

Výroba se strojírenskou přesností

Dřevěné hranoly, které z hlediska kvality projdou vstupní kontrolou, opracovává čtyřstranná frézka, jež jejich povrch dokonale srovná. Následně je čeká precizní obráběcí automat, který udělá první krok k přesně vyrobenému dřevěnému oknu. S digitální přesností začíná vznikat veškeré opracování a potřebné otvory, které má okno z dřevěných profilů mít.

„Jednotlivé ohoblované hranoly projíždí obráběcím CNC centrem s automatickým řízením. Tím, jak automatem projíždí, frézy vytváří základ pro strojově přesný čepový spoj a také otvory na kování, panty i montáž budoucího příslušenství oken,“ popisuje Jiří Chromý, ředitel výroby dřevěných oken značky VEKRA, největšího českého výrobce oken a dveří, který dále navazuje: „V případě křídlových profilů pak CNC centrum vytvoří i potřebné otvory pro kliky.“

Pak už zbývá opracované hranoly slepit dohromady pomocí hydraulického lisu. Každé okno, které je takto připravené pro povrchovou úpravu, prochází precizní vizuální kontrolou. Dokonalá strojírenská přesnost výroby je jedním ze základních kamenů kvalitního okna. Přesný, pevně spasovaný spoj jednotlivých rámů a křídel je totiž základem, aby do oken v rozích nezatékalo, a to ani po desítkách let, kdy je vystaveno namáhání ve stavební konstrukci.

Naskenovat a nalakovat

Další důležitou fází výroby dřevěných oken VEKRA v Zašové je jejich precizní povrchová úprava na automatických linkách. Jako první je nanesení barevného základu na dřevěné rámy a křídla, které jsou upevněny do transportních nosičů, zbaveny prachu a přesunuty do flutovacího boxu, kde automat aplikaci barevného základu zajistí.

„Takto připravené rámy oken jsou přesouvány do prostoru s vodní mlhou, která zajistí, že se barva optimálně rozlije, a tím se zamezí nežádoucím barevným odlišnostem. Vlhkost v těchto prostorách dosahuje 65 %. Následně jde okno do sušicího tunelu, kde je přesně nastavená teplota a proudění vzduchu pomocí ventilátorů, a zde dochází k řízenému vysušení nanesené základní barvy,“ říká Jiří Chromý. Poté následuje další fáze, při které je nanesena finální povrchová úprava – ta je prováděna v robotické lakovací lince. „Ještě předtím, než je na okenní rám nanesena finální lazura, jsou křídla a rámy zavěšené v transportních nosičích přesně zaměřeny skenerem a laserem. Ten zajistí sejmutí přesného sklonu okna před nástřikem, aby byla zajištěna stejná vrstva barvy na celém výrobku. Pak se zavěšené prvky automaticky přesouvají do robotické lakovací linky. Dva roboti umístění za sebou mají díky přesnému zaměření jasnou představu o rozměrech a tvaru oken, takže nanáší lazuru rovnoměrně a s minimálními ztrátami. Zde také vzniká jedinečná membránová úprava VEKRA, která omezuje pronikání vlhkosti do oken. Membránová úprava spočívá v nástřiku speciální vrstvy. Její použití je umožněno jen díky automatické lakovací lince, kde jsou všechny procesy řízené a nezávislé na vnějších podmínkách,“ upřesňuje Chromý.

Technologie myslí i na životní prostředí. Stříkací box, kde jsou roboti umístěni, má speciální filtrační stěnu zajišťující odsávání par. Filtrační stěna za nástřikem zajišťuje odsávání přestřiků barvy přes dvojitý systém filtrů, do kterých se částice zachytávají a následně se ekologicky likvidují. K výměně vzduchu v prostoru lakovací linky dochází pomocí rekuperace.

Stříkací roboti, které VEKRA při výrobě používá, disponují technologií, kterou se stříkají karoserie sportovních vozů. „Naši roboti používají technologii NITROTHERMSPRAY. Nanášená barva se stříká za pomocí předehřátého dusíku, což zajišťuje lepší atomizaci barvy. Nanášené kapky barvy jsou menší, rovnoměrnější a jsou zbaveny části vlhkosti již při aplikaci. Výsledkem je vyšší přesnost nástřiku a zlepšení barevného vzhledu konečného výrobku,“ dodává Chromý. Povrchově upravená okna následně opět putují do prostoru s vodní mlhou a k automatem řízenému procesu sušení.

Jan Tušl, spolumajitel VEKRA

Výroba moderních dřevěných oken, která poskytují maximální životnost a vynikající odolnost zejména proti vlhkosti, vyžaduje spojení strojírensky přesné výroby a robotické technologie nanášení povrchové úpravy.

V Zašové VEKRA svá okna nešetří

Region Valašského Meziříčí má v Zašové nově nejmodernější vzorkovnu značky VEKRA, největšího českého výrobce oken a dveří. Na ploše celých dvou pater jsou k vidění a vyzkoušení běžné okenní, ale i velké posuvné systémy, a to v reálné velikosti. Navíc je zde i možné si okna otestovat!

„Nová, v pořadí dvanáctá vzorkovna v České republice nabízí návštěvníkům také takzvané testovací centrum. Zde si mohou například vyzkoušet, zda okno odolá mechanickému poškození při nárazu medicinbalu či jak dokáže tlumit hlasitou hudbu, která vychází z rádia za ním, a jejíž hlasitost si mohou dle libosti zvyšovat,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, největšího českého výrobce oken a dveří, která dodává: „Součástí testovacího prostoru je i zkouška odolnosti vůči silnému mrazu pomocí mrazničky instalované za oknem a díky zkrápění, které věrně napodobuje vydatný déšť, i odolnost vůči protékání vody.“

V rámci vzorkovny si lze samozřejmě prohlédnout a osahat vše od běžných plastových oken pro panelové domy přes dřevěné sestavy vchodových a interiérových dveří až po atypicky velké posuvné systémy v podobě dřevohliníkových HS portálů. Samozřejmostí je i prezentace a praktické ukázky venkovního a vnitřního stínění, které je dnes již součástí téměř každé dodávky okenních a posuvných systémů. Samostatné patro je pak věnováno interiérovým dveřím. Zde se návštěvníci seznámí s tím, co je z hlediska interiérových systémů možné, ale především načerpají inspiraci pro svůj byt či dům.

-red-

Klíčová slova:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*