Technologie

Několik vzorů na jedné dlaždici

Obklady v designu kamene, betonu nebo dřeva často doplňují netradiční vzory nebo kontrastující barvy. Hitem posledních let jsou dekorace, patchwork, obklady kombinující několik vzorů na jedné dlaždici. Dlaždice RAKO se mohou uplatnit také v exteriéru, například série Rebel Outdoor má vzhled industriálního betonu. Odolává působení chemických látek, soli a povětrnostním vlivům. V porovnání s betonovými dlaždicemi se také velmi dobře čistí.

Obklady s geometrickými retro dekoracemi tvoří zajímavé kompozice ať už na podlaze, nebo na stěně. Patchwork se zabydlel v koupelně, kuchyni nebo v předsíni, ale také ve veřejných prostorách, jako jsou kavárny, restaurace, obchody, pasáže. Sérii Betonico tvoří slinuté glazované rektifikované dlaždice a obkládačky s motivem betonu doplněného o větší zrnka písku a kamene. Industriální charakter série zjemňuje dekor s ornamentálními motivy, a to jak na dlaždicích, tak na obkládačkách. 

Dlaždice 60 x 60 a 30 x 60 cm přírodních barev mají hladký matný povrch s protiskluzností R10/B se širokou škálou uplatnění v interiéru i na venkovních terasách. Rektifikované obkládačky 30 x 60 cm mají jemný reliéfní matný povrch. Ornamentální obkládačka či mozaika 10 x 10 nebo 5 x 5 cm může být dekorací nebo praktickým pomocníkem při zařizování koupelny nebo kuchyně. S kombinací jednobarevného obkladu a patchworkové dekorace můžeme kouzlit – z jedné série vytvoříte zajímavý interiér s propojením na terasu, barevnou obměnou oddělíme jednotlivé zóny bytu.

Velký, větší, největší

Série Block čerpá inspiraci v klasické moderně i architektuře. Přináší decentní povrchy, XXL formáty i monolitické tvary. Šedou nebo béžovou barevnou paletu keramických obkladů doplňují akcenty, kombinace matu a lesku a geometrické dekorace. Nadčasovost tohoto stylu ovlivňují barvy, struktura a jasné linie, doplňky, jako jsou chrom, mramor, i přírodní materiály.

Keramické obklady série Block nabízejí škálu slinutých neglazovaných dlaždic od 120 x 60 až po 5 x 5 cm. Technickým nárokům vyhoví vysoká odolnost povrchu, protiskluzné vlastnosti (R10/B) a škála funkčních doplňků. V nabídce jsou také obkládačky 30 x 60 cm, a to i s „pruhovanou reliéfní dekorací“.

Světlo, vzduch, kámen

Jsou prostory, kde méně znamená více. A zejména ve větších prostorách budou obklady v kamenném provedení vypadat velkolepě. Na obkladech můžete mít téměř všechny imitace kamene: od čediče přes vápenec, travertin až po mramor. Za dokonalostí napodobenin stojí nové technologie, především digitální tisk.

Glazované slinuté rektifikované dlaždice Limestone s probarveným střepem 60 x 60 cm, 30 x 60 cm a 15 x 60 s optikou vápence v přírodních barvách vyniknou v matném i leštěném provedení. Sérii Limestone doplňují dva typy řezaných dekorací – dlaždice 15 x 60 cm s reliéfním designem nenápadných vzorů, druhá je mozaika 5 x 5 cm kombinující v setu 30 x 30 cm tři typy povrchů.

Pruhy, čtverce, lichoběžníky

Trojúhelníky, kruhy, pruhy, čtverce, lichoběžníky, mřížky – při pohledu na designy keramických obkladů se určitě hodí „oprášit“ znalosti ze školních lavic, pohrát si s perspektivou i deskriptivou. Kaleidoskopické vzory působí v mnoha sériích nečekaně efektně, mnozí výrobci harmonicky kombinují výrazné linie s jemnými dekory a barvami.

Obklady vycházejí vstříc moderním trendům – střídmá barevnost, jednoduché geometrické dekory v minimalistickém pojetí. Soulad mezi jednotlivými prvky je u všech třech barevných variant maximálně efektní. Obkládačky 20 x 40 cm jsou doplněné insertem 20 x 40 cm nebo listelou 40 x 3 cm. Sérii doplňuje dlaždice 45 x 45 cm v barvě slonová kost.

Čistý základ

Styl obkladů Blend je založený na střídmé barevnosti a rozmanitosti povrchů. Kombinují se hladké a reliéfní, matné a lesklé povrchy. Dekorace zdobí decentní vzory nebo jemný grafický design. Na obkladech stále vede 50 odstínů šedi, evergreenem zůstává béžová barva.

Některé odstíny barev, které se nyní na obkladech objevují, byly léta trochu v zapomnění, na kráse jim to však neubralo. Základní obkládačky ladí s pruhovanou, puntíkatou dekorací tón v tónu nebo naopak kontrastují s barevnými obklady. Součástí série je také mozaika.

Pojďme si hrát

Kolekce 24 barev Color One a Color Two lze označit jako série stvořené ke kombinacím, kde se meze nekladou. Škála barevných odstínů z obou sérií umožňuje jemně odstupňovaná barevná řešení stejně jako kontrasty plné napětí. Paleta barev, která je k dispozici v několika formátech a povrchových úpravách, tím podporuje kreativní komplexní řešení.

Králíci Bob a Bobek se narodili v roce 1978 pod tužkou českého výtvarníka Vladimíra Jiránka, v roce 2015 se stali maskoty mistrovství světa v ledním hokeji a jejich popularita se rozšířila do celého světa. Proč Bob a Bobek na obkladech? RAKO a králíky z klobouku spojují nové zážitky, inovativní nápady a zábava pro další generace. Obkládačky s dětskými motivy 20 x 40 cm s propojením na sérii Color One si užijí děti i dospělí.

Staronové teraco

Trendy ovládlo teraco, vyrobené ze směsi cementu a ušlechtilé kamenné drti, například mramoru. Keramické obklady se za něj převlékly. Do minimalistických koupelen se vrací osobitost i útulnost zároveň. Formáty rostou, spáry mizí. Teraco má díky nadčasovému designu a oblibě mnoha generací ambice proniknout dále než jen do chodeb a předsíní.

V duchu teraca vznikla také série Piazzetta. Rektifikované glazované slinuté dlaždice v designu hrubozrnného betonu si najdou své místo v privátním prostoru i ve veřejných objektech. Neglazované slinuté dlaždice dosahují protiskluznosti R10/B při zachování výborné čistitelnosti. Dlaždice Piazzetta Outdoor 60 x 60 s tloušťkou 2 cm jsou určené pro terasy, balkony a zahradní architekturu (protiskluznost R11/B).

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*