Technologie

Nové metody pro izolaci střechy

Stále větší popularitu mezi stavbaři získaly tzv. polyuretanové membrány nanášené za studena formou vrstvených nátěrů pomocí válečku nebo airless stříkáním. Jedná se o bezešvou technologii, takže riziko netěsnosti materiálu je minimální

Většina bytových domů v České republice má plochou střechu. Je na čase zjistit, v jakém stavu se tyto střechy nacházejí. Pokud potřebují opravit, odborníci doporučují systém polyuretanových membrán.

Hydroizolace plochých střech se od padesátých let minulého století řešila asfaltovou lepenkou a jejími variantami. Spojovala se pomocí plynových hořáků natavením nebo pokládáním do horkého asfaltu. V 90. letech 20. století se rozšířila technologie fólií z měkčeného PVC spojovaného horkým vzduchem. Obě tyto technologie mají několik nedostatků. V první řadě vyžadují specializované profesionální nářadí, takže je obtížné řešit detaily a napojování na přilehlé konstrukce.

„UV záření nebo oxidace způsobuje křehnutí materiálu a ztrátu jeho elasticity. Své vlastnosti tyto materiály ztrácí také díky sublimaci změkčovadel. Problémem jsou lepené spoje, náročné na disciplínu při provádění a na řešení detailů, jako jsou prostupy a komínky, kde dochází k defektům,“ vysvětluje Ing. Pavlína Sobotíková z divize Weber společnosti Sanit-Gobain. Průměrná doba trvanlivosti hydroizolačních materiálů se pohybuje mezi 25 až 35 lety.

Výhody nových řešení

Stále větší popularitu mezi stavbaři získaly tzv. polyuretanové membrány nanášené za studena, formou vrstvených nátěrů pomocí válečku nebo airless stříkáním. „Pro aplikaci PUR membrány není nutné pořizovat specializované nářadí. Jedná se o bezešvou technologii a tím pádem je zde minimální riziko netěsnosti materiálu ve spojích. PUR membrána je navíc trvale elastický materiál, který neobsahuje změkčovadla, a je odolný vůči UV záření,“ říká Ing. Sobotíková. Střešní detaily spolehlivě vyřešíte díky jednoduché aplikaci, PUR membrána navíc bez problémů snese zatížení chůzí a v případě použití vhodného nátěru i pojezd automobilů. Díky svým vlastnostem se tedy hodí i pro renovaci asfaltových pásů a fólií z měkčeného PVC. Použít ji můžete ale i na novou střechu.

Renovace krok za krokem

V první fázi je třeba očistit původní PVC pásy. Poté je důkladně očistíme rozpouštědlovým čističem/penetrací, který povrch odmastí a otevře jeho strukturu. To je důležité k přilnutí následující vrstvy natírané PUR membrány. Ve druhém kroku se vytvoří napojení na veškeré prostupy ve střeše a také na svislé konstrukce. Napojení se provádí pomocí netkané geotextilie vložené do PUR membrány (pokud to nevyžaduje ETAG 005, můžeme použít i PUR materiál vyztužený vlákny).

Samotné provedení plošné hydroizolace za studena se realizuje rozválečkováním vylitého nátěru. Ve vodorovných pruzích se do čerstvého nátěru pokládá geotextilie. Přesahy mezi jednotlivými pásy jsou 10 cm. Ihned po položení geotextilie se na její povrch opět vylije PUR membrána a rovnoměrně se po celém povrchu rozetře válečky. Pokud mají střechy větší sklon a hrozilo by stékání materiálů, je nutné do nátěru přidat aditivum, urychlovač, který zrychlí počátek tuhnutí. Eliminuje tak stékání nátěru ze střechy do okapních žlabů a současně umožní nanášení v silnější vrstvě. Takový nátěr je vhodný pro střechy se sklonem až do 30°.

A co světlíky?

Povrch světlíku umyjeme a očistíme pomocí houby nebo mopu s penetrací. Zhruba za dvě hodiny pak válečkem naneseme jednu nebo dvě vrstvy transparentní PUR membrány, která dodá zašlému povrchu polykarbonátového světlíku nový lesk a pružnou, vodotěsnou ochranu proti povětrnostním vlivům.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*