Technologie

Oprava obkladů odhalila konstrukci na pásech

Kolonáda v Luhačovicích, postavená v letech 1946–1952 podle návrhu architekta Oskara Poříska, měla především scelit lázeňské centrum poznamenané vstupem solitérů navržených architektem Dušanem Jurkovičem – původní podlahy

Bourací práce na luhačovické kolonádě odhalily nečekané: Kolonáda s plochou kolem 1300 m2 stojí na betonových nosnících, laik by skoro řekl „ve vzduchu“. Před samotnou pokládkou replik keramických mozaik tak bylo nutné operativně navrhnout izolaci celé plochy z důvodu možné kondenzace vlhkosti. Koncem března už ale do Luhačovic dorazilo prvních 500 m2 keramické mozaiky RAKO. Jde o repliky původních originálních materiálů RAKO z přelomu 40. a 50. let minulého století. Celkem RAKO dodá pro kolonádu a halu Vincentka 1600 m2 ručně vyrobených mozaik. Luhačovický lázeňský areál je nominován na zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kolonáda v Luhačovicích, postavená v letech 1946–1952 podle návrhu architekta Oskara Poříska, měla především scelit lázeňské centrum poznamenané vstupem solitérů navržených architektem Dušanem Jurkovičem. Středem díla je lázeňská dvorana s halou Vincentka, z níž se v elegantním oblouku stáčí Velká kolonáda dávající vyniknout výraznému Jurkovičovu domu.

Keramická mozaiková výzdoba interiéru haly Vincentka v duchu socialistického realismu je mladší než samotná kolonáda, je z roku 1957. Obklady stěn kolonády byly rovněž vyrobeny v tehdejším závodě RAKO.

Před samotnou pokládkou replik keramických mozaik bylo nutné operativně navrhnout izolaci celé plochy z důvodu možné kondenzace vlhkosti

Obkladačské práce probíhají

Stavební práce byly zahájeny na podzim 2018 a potrvají až do září letošního roku. V březnu dodala společnost Lasselsberger první dodávku replik původních keramických dlaždic RAKO. Zahájení obkladačských prací na Vincentce je plánováno na přelom dubna a května, následovat bude plocha kolonády, kde je třeba začít od středového motivu.

Původní originální dlaždice, dokonce „s podpisem“ RAKO, u kterých technici ze společnosti Lasselsberger zjistili mimořádně nízkou nasákavost, zhruba 1 %, budou nahrazeny věrnými replikami.

Mozaiky se při výrobě řežou pilami, jednotlivé dílky se ručně skládají na podložku s rastry mozaiky. V rastrech jsou již zapracované spáry, přesto stojí pracovníci výroby před zodpovědným úkolem: Skladba mozaiky, schválená Národním památkovým ústavem, musí být přesně dodržena.

Keramická mozaiková výzdoba interiéru haly Vincentka v duchu socialistického realismu je mladší než samotná kolonáda, je z roku 1957. Obklady stěn kolonády byly rovněž vyrobeny v tehdejším závodě RAKO.

Pletence i mozaika

V hale Vincentka začali stavbaři odstraňovat staré dlaždice z plochy asi 300 m2 hned v září loňského roku. Do konce května zde budou položeny repliky původních dlaždic. Ve středu haly zůstává jednoduchá mozaika 5 x 5 cm v barvě bílé a zelené, po stranách, vně sloupů, pak tzv. pletence v odstínech šedé, béžové a hnědé, což je vzor hojně užívaný právě ve 40. a 50. letech. Po dokončení Vincentky budou práce pokračovat na samotné kolonádě.

V souvislosti s odhalením betonových pásů v konstrukci kolonády, tedy faktu, že dílo je prakticky „ve vzduchu“, bylo nutné navrhnout odizolování celých 1300 m2 obloukové plochy kolonády, dále spárování a dilatace, vše velmi zodpovědně i s ohledem na to, aby nebyl narušen dojem z plochy kolonády. Důvodem, proč byl kladen důraz na řešení dilatací, bylo i popraskání původních dlaždic.

Výroba mozaiky v závodě Horní Bříza

Pokládka od středu

Pokládka nových dlažeb na kolonádě začne od středového motivu kachen nad nádržemi, následovat budou plošné keramické mozaiky se vzorem pletenců v hlavním koridoru. Středový motiv uprostřed kolonády o celkové velikosti asi 2,8 x 2,8 m je tvořen z mozaiky 2 x 2 cm v osmi různých odstínech. Jde o přesnou repliku původního díla.

Také spárovací hmoty RAKO SYSTEM z nabídky společnosti Lassels berger byly zvoleny tak, aby přesně odpovídaly původnímu spárování. Už v říjnu tak mohou návštěvníci Luhačovic obdivovat kolonádu takovou, jaká byla v době svého dokončení, tedy v padesátých letech.

Pečlivý výběr spárovacích hmot

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*