Technologie

Pálené střešní tašky mají budoucnost

Při rekonstrukci zámku Valeč na Vysočině byla použita Bobrovka režná věžová s kulatým řezem

Historie společnosti TONDACH, největšího výrobce pálených střešních tašek v ČR, se začala psát před 140 lety v Gleinstättenu. Z hlíny se tu ručně vyráběly cihly a vypalovaly se v peci vytápěné dřevem. Postupem času se výroba rozšířila o střešní tašky. Zkušenosti nabyté za desítky let dnes v TONDACHU transformují do dokonalých výrobků pro moderní střechy.

Technologie výroby a vstupní surovina jsou u střešních tašek roky neměnné, vývojem ale prochází jejich design. A tašky na první pohled tradiční postupně získávají mnohá vylepšení, například bezpečnější odvod vody drážkou nebo spolehlivější způsob kotvení. Sebelepší krytina však nezajistí dokonalé fungování celé střechy. Musí jít o součinnost dalších sofistikovaných vrstev, poskládaných ve správném uspořádání. Moderní střecha je zkrátka věda a jejím nárokům může vyhovět jen komplexní střešní systém.

Základem zůstávají pálené střešní krytiny v mnoha variantách, široké barevné škále a několika typech povrchových úprav. Jejich nabídka je vyladěna tak, aby uspokojila nároky od historických staveb a tradičních činžovních domů či vesnických stavení, až po současné stavby. Top nabídkou pak je nadčasová taška V11 z dílny designového studia F. A. Porsche, určená pro nejnáročnější architektonické realizace.

Větrání je alfou a omegou

Nezbytnou podmínkou funkční střechy je větrání. K tomuto tématu TONDACH už mnoho let nejen šíří osvětu, ale hlavně má v nabídce širokou škálu doplňků, s jejichž pomocí lze větrání zajistit. Ke každému typu střešní tašky nabízí speciální větrací tašky, v některých případech také podhřebenové tašky pro liniové větrání. Výhodou tohoto řešení je velký větrací profil, v ploše střechy téměř nepostřehnutelný. Potěší všechny, kteří preferují střechu vzhledově čistou. Vylepšení doznaly také hřebenové větrací pásy z hliníku, opatřené speciálním lepidlem WCS. Jsou tak odolné vůči poškození i teplotním výkyvům.

Hydroizolační vrstva

Větrací mezerou pod krytinou proudí vzduch a odvádí ze střechy vlhkost. Za specifických klimatických podmínek ale může dojít k tomu, že na rubu střešních tašek vlhkost kondenzuje a skapává. Aby nepronikla do tepelné izolace nebo střechu jinak neznehodnotila, o to se stará doplňková hydroizolační vrstva. Navíc brání nečistotám, prachu a vlhkosti, které do spár mezi taškami může zahnat vítr. Fólie, které se k tomuto účelu používají, fungují opačným směrem, z interiéru do exteriéru, jako paropropustná vrstva, která umožňuje odvod vlhkosti směrem ven. Také pro doplňkovou hydroizolační vrstvu má TONDACH v nabídce systémové řešení, které je sladěné s ostatními značkovými produkty.

Střešní taška V11 je architektonický prvek, který se integruje do celkového vzhledu budovy, aniž by hrál hlavní roli

Tepelná izolace

Další součástí střešní skladby je tepelná izolace, která zabrání přehřívání interiéru v létě a úniku tepla v zimním období. Tyto protichůdné nároky nejlépe splňuje nadkrokevní izolace, která nevytváří tepelné mosty. Její přínos spočívá také v úspoře místa v podkroví. Z hlediska návrhu i provádění je však nadkrokevní izolace poněkud náročná.

Aby nedocházelo k chybám, přišel TONDACH s vlastním systémem iRoof, ve kterém jsou k dispozici tři unikátní skladby nadkrokevní tepelné izolace. Splňují parametry pro nízkoenergetické i pasivní domy. Difuzně otevřené nadkrokevní systémy iRoof Top a iRoof Klasik jsou určeny pro novostavby a rekonstrukce. Pokud není možné výšku střechy zvedat, je řešením iRoof Renova. Pro dokonalé přizpůsobení izolace iRoof tepelně technickým požadavkům jsou v systému různé typy izolačních desek v několika tloušťkách, které lze kombinovat.

Střecha jako nositelka technologií

Střechy navíc také musí umožnit prosvětlení podkroví, instalaci solárních a fotovoltaických systémů, zabezpečovat odvětrání technologií v domě nebo instalaci antény. Dříve se tyto detaily řešily atypickými klempířskými nebo zámečnickými výrobky, dnes k tomuto účelu slouží systémové doplňky TONDACH. Vytvářejí spolehlivé a vodotěsné napojení na krytinu, jsou s ní sladěné a v neposlední řadě také zrychlují montáž.

Pro bezpečný přístup k instalovaným technologiím má TONDACH v nabídce různé prvky pochůzného systému, případně háky a příchytky pro upevnění jistícího postroje. V systémovém řešení jsou jednotlivé komponenty sladěny se střešní krytinou v jeden celek. Funkční sladění platí také pro sněhové zachytávače, které TONDACH nabízí v několika variantách.

Za kvalitou si stojíme!

Jak již bylo řečeno v úvodu, v TONDACHU stavíme na bohatých zkušenostech se střechami, které rozvíjí tým odborníků. Výsledkem našeho úsilí je systémové řešení, vhodné pro střechu na pohled krásnou a také dokonale funkční.

Nabídka TONDACHU je komplexní a získáváte s ní několik výhod:

  • vyladěné technické řešení od partnera s dlouhodobými zkušenostmi
  • vše pořídíte na jednom místě
  • originální prvky jednotné produkce jsou zárukou funkčního a estetického výsledku jako celku
  • maximální životnost.

Že svému řešení věříme a jsme si jisti kvalitou svých výrobků, dokazuje Záruka All Inclusive s délkou v trvání 33 let. Letošní novinkou je navíc dvacetiletá záruka na nekeramický tuning, včetně tepelně izolačního systému iRoof.

V TONDACHU neděláme střechy na pár let – Tvoříme střechy pro budoucnost.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*