Technologie

Pasivní dřevostavby s konstrukčními deskami Rigips

Projekt luxusního rodinného domu v Králově Dvoře upoutá návštěvníka na první pohled. Dřevo zde dominuje nejen jako konstrukční materiál, ale tvoří i podstatnou část interiéru

Skladby stěnových i střešních konstrukcí s deskami RigiStabil a Rigidur je možné navrhnout tak, aby splnily nejvyšší nároky na tepelně technické požadavky i pro nízkoenergetické, či dokonce pasivní domy. Díky správně navržené konstrukci lze snížit náklady na vytápění v řádech desítek procent.

V případě použití stěny z tvárnic v tl. 380 mm s tepelněizolační výplní se dostaneme na hodnotu součinitele prostupu tepla 0,22 W/(m2K). „Ta samá stěna v konstrukčním řešení dřevostavby ve spojení konstrukčních desek Rigips a tepelné izolace ISOVER Woodsil v tl. skladby 320 mm dosáhne hodnoty 0,15 W/(m2K),“ vysvětluje Ing. Zdeněk Černošek, produktový manažer Rigips. Tato hodnota je dokonce lepší, než je horní hranice pro doporučený požadavek součinitele prostupu tepla pro pasivní domy. Ten by se měl pohybovat v rozmezí 0,18–0,12 W/(m2K).

Tepelná akumulace

Dalším často zmiňovaným aspektem je nižší akumulační schopnost dřevostaveb. Pokud však je dřevostavba optimalizována s ohledem na tepelné zisky z interiéru i exteriéru, nehraje tepelná akumulace konstrukcí takovou roli. Naopak aktuální potřeby uživatele jsou s pomocí řízeného větrání a vytápění uspokojovány rychle. Dokonce při splnění doporučených normových hodnot součinitele prostupu tepla pro pasivní domy (dle ČSN 73 0540-2:2011) je vychladnutí domu vlivem odstávky vytápění několikanásobně nižší než u klasické stavby.

Tepelnou pohodu ovlivňuje do značné míry i vzduchotěsnost objektu. „Netěsnosti umožňují nekontrolovatelný únik cenného tepla, zvyšují rizika kondenzace uvnitř konstrukce způsobené intenzivním transportem vlhkosti, a tím i urychlení degradačních procesů v okolí netěsnosti a současně snížení životnosti celé konstrukce,“ uvádí Ing. Zdeněk Černošek. Netěsnosti v konstrukcích hrají význam při optimalizaci tepelných ztrát obálky a vznikají hlavně nedůsledností při realizaci stavby.

Konstrukce domu ze sádrokartonových desek Rigistabil je doplněna o příčky s použitím Modré akustické sádrokartonové desky, která dotváří akustický komfort a zlepšuje zvukovou neprůzvučnost

Čistý vzduch v interiéru

Technologie Activ’Air® obsažená v konstrukčních sádrokartonových deskách Rigistabil účinně pohlcuje až 70 % formal dehydu v ovzduší a mění ho na neškodné inertní látky. Výsledkem je čistý vzduch v interiéru po dobu minimálně 50 let. Technologie nemění ostatní vlastnosti desky. Pro optimální účinnost je potřeba použít 1 m2 desky Activ’Air® na 1 m3 vzduchu v místnosti.

Schopnost technologie Activ’Air® redukovat formaldehyd byla experimentálně prokázána nezávislými laboratořemi Eurofi ns dle normy ISO 16000-23. Activ’Air® neztrácí účinnost ani po úpravě povrchu malováním běžnými prodyšnými barvami, nevylučuje žádné škodlivé látky a přispívá tak k čistšímu ovzduší v interiéru.

Rigistabil Activ’Air®. Sádrokartonová deska Rigistabil typu DFRIEH2 určená pro nosné i nenosné konstrukce. Skládá se ze speciálního sádrového jádra vyztuženého skleněnými vlákny a obaleného silným papírovým kartonem. Pevnost v ohybu a tvrdost povrchu jsou výrazně vyšší než u standardního sádrokartonu. Navíc jsou desky ohnivzdorné, impregnované a obsahují technologii Activ’Air®.

Rigidur. Konstrukční sádrovláknitá deska Rigidur (GF-C1-I-W2) je vyráběna ze sádry, papírových vláken a minerálních přísad. Při výrobě je deska hloubkově impregnována. Impregnace zajistí odolnost desky proti zvýšené vlhkosti.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*