Technologie

Pivovar Kamenice dostal nové trubky

Celkový pohled na Kamenický pivovar se zámkem v pozadí. (foto: Pivovar Kamenice)

Kamenice nad Lipou je mezi turisty oblíbené město v okrese Pelhřimov. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Zahrnuje Městské muzeum, Kamenický zámek se zámeckým parkem, a i nově zrekonstruovaný Kamenický pivovar, který je umístěn v bezprostřední blízkosti zámku.

Právě Kamenický pivovar, jehož historie sahá až do 15. století, a jehož provoz byl nedávno po téměř 70 letech znovu obnoven, se stal cílem mnoha nejenom pivních výletníků. Celý areál pivovaru byl kompletně sanován a zrekonstruován, a to doslova od základů až po střechu. Kromě běžných stavebních prací byla velká pozornost věnována, vzhledem k povaze stavby a navazujícím provozům, jako je restaurace nebo minipivovar, především vnitřním rozvodům pitné vody, topení a chlazení.

Cylindricko kónické kvasné tanky. (foto: Pivovar Kamenice)

Rekonstrukce technologií

Rekonstrukci těchto technologií realizovala firma Dušana Dzamuliče, která se již od roku 2001 zaměřuje na instalaci topení, vody, odpadu, plynu a klimatizace. Pro rozvody pitné vody byl použit lisovací nerezový systém Viega Sanpress Inox, který nabízí kvalitu, provozní spolehlivost, a především prvotřídní zdravotní nezávadnost.

Rozvody topení a chlazení Viega Prestabo. (foto: Viega)

Sanpress Inox byl kromě běžných sanitárních rozvodů použit také pro rozvody glykolového chlazení. O samotné chlazení a topení se stará celkem šest tepelných čerpadel která jsou doplněna dvěma stacionárními nerezovými kondenzačními plynovými kotli Buderus Logano plus SB625-185 s celkovým výkonem 370 kW a hmotností 1,5 tuny. Technologie rozdělovačů topných okruhů plošných otopných systémů a vybavení kotelny včetně chladicích okruhů je realizováno pomocí kombinace osvědčeného systému spojování měděných trubek Viega Profipress a systému Viega Prestabo z nelegované (uhlíkové) oceli 1.0308 (E235), podle DIN EN 10305 3 s vyžitím velkých průměrů, a to až do dimenze DN108.

Rozdělovač topných okruhů. (foto: Dušan Dzamulič)

Dva roky práce

Instalace UT, CHL, ZTI technologií probíhala na etapy po celou dobu rekonstrukce pivovaru, tedy po dobu téměř dvou let. Podílelo se na ní celkem šest spolupracovníků. A i když se na první pohled může zdát, že instalace byla ve svém důsledku podobná těm průměrným, není to pravda.

Rozvody glykolového chlazení. (foto: Dušan Dzamulič)

„Šlo o materiálově a časově velmi náročnou realizaci. V pivovaru jsou použity složité a rozsáhlé technologie nejenom pro běžný provoz celého areálu pivovaru, ale především pro vaření a výrobu piva. Museli jsme kombinovat obě instalace spolu s historickým rázem budovy. Kotelna je navíc umístěna ve sklepě s klenutými stropy, a tak její zařizování vyžadovalo zcela individuální a operativní přístup v koordinaci s investorem. Lisovací systémy Viega nám výrazně usnadnily práci ve stísněných prostorech a také urychlily instalaci samotnou, vše tedy nakonec proběhlo hladce a v daných termínech,“ popisuje průběh rekonstrukce přímo Dušan Dzamulič.

Hlavní varny kamenického pivovaru. (foto: Pivovar Kamenice)

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*