Technologie

Pláště budov z hliníku a skla jsou umělecká díla

Výroba lehkých obvodových plášťů ve společnosti M3 Fasády

Pokud budeme spotřebu energií snižovat, budeme i méně zatěžovat životní prostředí. U opláštění budov systémovým hliníkem a sklem, samostatně nebo v kombinaci s ostatními fasádními systémy, ať už jde o moderní obkladové prvky, či klasické fasádní materiály v podobě tradičních omítek, se může zdát, že je to jen zlomek úspor energií. Opak je ovšem pravdou, říká PAVEL FRANZ, MBA, jednatel společnosti M3 Fasády, s.r.o.

  • Fasády, to jsou vlastně šaty každého domu. Platí zde nějaké módní trendy?

Ano, jako každou fázi lidského života i pláště a výplně budov z hliníku a skla ovlivňuje doba, kdy, kde a za jakým účelem vznikají. Jsou z mého pohledu výpovědí okamžiku, kdy vznikne nápad použít toto dané řešení pro daný dům, sportovní halu či obchodní centrum. Samozřejmě následuje doplnění trendů diktovaných technickým a technologickým pokrokem. 

Hliník a sklo jsou doplňovány různými druhy obkladů, ať už je to klasické dřevo, cihly, kámen, vláknocementové materiály až třeba po kompozitní materiály. Toto vše musí splňovat nejenom vizuální vjem, ale i požadavky na uživatelnost, na nízkou spotřebu energii a životnost.

  • Je typ fasády vázán na určitý druh stavby?

Nedomnívám se. Uniformita a předvídatelnost, jak ta či ona výstavba bude vypadat na konci, aniž bychom znali záměr architekta, je dávno pryč. Rodinné domy, kde jsme mohli předjímat finální řešení cihlu, břízolit a dřevěná okna, jsou zapomenuty. LOP z hliníku a skla dnes můžeme vidět na všech typech výstavby a mnohdy vzhled budov za použití moderního materiálu dokonale zmate, co vlastně je pod slupkou budovy skryto. Podívejme se kolem sebe, kde se pláště nebo výplně ze systémového hliníku a skla používají, jak dávají budovám výraz a co jsme, samozřejmě, že výjimky byly, vídávali před 30 lety.

  • Co umí chytrá fasáda?

Trendem doby v jakémkoli oboru stavebnictví je v první řadě snaha o snížení energetické náročnosti budov, a to s ohledem na stále rostoucí ceny energií. Pokud budeme spotřebu energií snižovat, budeme i méně zatěžovat životní prostředí. U lehkých obvodových plášťů a výplní otvorů ze skla a hliníku je to neustále se vyvíjející soustava požadavků, co by daný stavební prvek měl splňovat.

Podívejme se na to takto, v dnešní době se nám na stůl dostávají poptávky na rekonstrukci objektů, které jsem realizoval v začátcích své kariéry, a není to z důvodu, že by byla špatně odvedená práce nebo použité nevhodné materiály. Je to dané dobou, tlakem na energetické úspory, funkčnost LOP, vnitřního klimatu budovy atd. Z dříve používaných izolačních dvojskel jsou trojskla, posunuly se nám i požadavky na izolační vlastnosti fasádních systémů, a to je doplněno o funkční doplňky jako žaluzie, motoricky ovládaná okna, větrací mřížky řízené systémem vyhodnocujícím vnitřní klima budovy.

Není to o tom například budovu v horkém letním dni uchladit výkonnou klimatizací, je to o tom připravit budovu na takový den. Tzn. v noci budovu vychladit přirozeným prouděním nočního studeného vzduchu pomocí motoricky ovládaných prvků (okna, mřížky), dostat do budovy čerstvý vzduch, a když budova ráno ožije lidmi, řídit vnitřní klima pomocí např. žaluzií a dalších technologií, které jsou ovládány elektromotorickým, elektromagnetickým či vzduchovým pohonem ovládaným systémem řízení budovy.

Vnímám intenzivně i to, že všechno jde neustále dopředu, vyvíjejí se nové materiály, nová technická řešení doplněná o stále dokonalejší systémy řízení budov. I LOP lze přirovnat k vývoji v oblasti mobilních telefonů, když jsem v oboru začal působit, objevily se první několikakilové kufříky, ze kterých se dalo zavolat, a dnes máte v kapse telefon, kdy volání je jenom zlomek toho, co umí, a neustále se vyvíjí.

  • Pochopil jsem, že jste velkým zastáncem modulové fasády.

Určitě je to směr, kterým je vhodné se ubírat. Není to ale o tom, že bych chtěl vidět modulovou fasádu na každém objektu, který se staví nebo rekonstruuje. Rastrové fasády a rámové konstrukce mají v rámci LOP svůj neodmyslitelný význam, kdy jsou pro dané technické řešení nepostradatelné. Nejsem zastánce směru modulovou fasádu za každou cenu. Každá konstrukce má svoji nějakou výhodu nebo nevýhodu a s tím je potřeba pracovat a použít technické řešení, které je pro danou situaci nejvýhodnější.

Modulové fasády mají svoji největší výhodu v komplexnosti, ve smyslu přípravy modulů pro opláštění budovy na dílně. V prostředí, kde nás neovlivňuje déšť, mráz a máme k dispozici výrobní technologii, přípravky, manipulační techniku a místo na uskladnění hotových komponentů, které jsou připraveny v co největší komplexnosti na montáž. Je skvělé vidět osazování modulů, u kterých po usazení a vyrovnání zapojíte volný elektrický kabel vycházející z průchodky modulu a máte před sebou funkční část opláštění budovy, kde vše funguje, jak má.

To všechno umožňuje výrazné zkrácení doby nutné pro uzavření realizovaného objektu. Dále to má vliv na to, že stavba není vnímaná tak rušivě, je snížen pohyb pracovníků realizujících plášť z hliníku a skla a jsou většinou daleko menší požadavky na manipulační a skladovou plochu kolem staveniště. Obyvatelé pozorující výstavbu vidí rychlý postup prací a vnímají realizační firmu tak, že něco dělá. M3 fasády s.r.o. disponují vhodným vybavením pro realizaci všech typů konstrukcí k výrobě LOP ze systémových hliníkových prvků.

Příprava rámových konstrukcí pro kompletaci
M3 fasády, s. r. o.
Společnost M3 Fasády je ze 100 % vlastněna Metrostavem, a.s. V současné době společnost M3 Fasády disponuje 50 zaměstnanci se základní (jednosměnnou) výrobní kapacitou 36 000 hodin za rok. Výkon v odbytových cenách je reálný kolem 350–450 milionů Kč.
Jaké jsou aktuální zakázky? Již nyní se M3 Fasády výrobou podílejí na realizacích, které byly získány střediskem LOP Divize 3. Jen namátkou jde o výrobu 1500 m2 světlíků pro rekonstrukci objektu Bubenská 1 v Praze u stanice metra Vltavská (Metrostav D3), schodišťové stěny a fasády pro objekt VIVUS Argentinská (Swietelský+Metrostav D3), okna, dveře a sloupko-příčkové fasády pro objekt 04 a 05 realizace OAC Ptáček Poděbradská (Metrostav D6), okna a bloky stěn pro zakázku bytových domů River Park Modřany (Metrostav D3), realizace AT Home a Památník Vítkov – obě pro Metrostav D3. V současné době chystá realizace ČSOB HHQ v Hradci Králové (SYNER, s.r.o.) „Před námi je mnoho úkolů a cesta k jejich naplnění bude náročná. Jsem ale přesvědčen, že s odhodláním a poctivým nasazením se je podaří splnit a zakotvit tak M3 Fasády s.r.o. mezi spolehlivé výrobce lehkých obvodových plášťů nejen pro interní využití firmy Metrostav a.s., ale že budeme spolehlivým a dobrým partnerem investorů, architektů a ostatních, kteří se podílejí na realizacích, jež LOP potřebují,“ říká Pavel Franz, MBA, jednatel společnosti M3 Fasády.
  • Jsou hliník a sklo vhodné na všechny budovy?

No, na roubenku bych je nedával… Ale systémový hliník a sklo se používají pro rekonstrukce i novostavby rodinných domů, administrativních budov, občanských, průmyslových i zemědělských objektů. Já mám takovou filozofii „vždy na začátku se podívat co chci na konci“ a ono to platí i o mé práci. Dostanete obvodový plášť, který je navržen architektem, je zpracován projekčně do určité fáze a teď musíme nastoupit s týmem my a říct si, jaké jsou možnosti.

Pokud naznáme, že vize řešení je správná, není co řešit a pracujeme, pokud ale něco není v souladu, najdeme řešení, které projednáme, přijmeme změnu ve spolupráci investorem, architektem a projektantem tak, aby na konci vzniklo dílo, které splňuje všechny zadané požadavky.

  • V oblasti LOP ze systémového hliníku a skla se pokrok nezastavil. Sledujete trendy?

Máte pravdu, pokrok nejde zastavit. Každý dodavatel systémového hliníku pracuje na zlepšení svých stávajících řad a na vývoji nových. V nedávné době jsem měl možnost navštívit centrály dvou předních dodavatelů systémového hliníku, kde mi byly představeny nové produkty připravené k uvedení na trh. Na každém prvku, detailu a celkovém řešení byla vidět snaha o zlepšení všech možných vlastností, ať už technických, energetických či ekologických.

To stejné se týká i výrobců skloviny a skel, kde se po zhlédnutí některých produktů ve vývoji můžeme v krátké budoucnosti dočkat výrazných dopadů do oboru, který dnes popisujeme. V mnoha ohledech ale brání zavedení TOP novinek do praktického využití jejich cena. Jsem však přesvědčen o tom, že je to jenom otázka času, kdy s nimi začneme pracovat i my na svých projektech, protože si investor spočítá, že se mu to do budoucna vyplatí a vyšší investice na začátku se mu vrátí. Pokud se podíváme kolem sebe, určitě sami uvidíme oblasti, kde se tento princip uplatnil.

  • Stavebnictví stále častěji sází na digitalizaci a na BIM. Projevily se tyto trendy i v praxi fasádníků?

Sestavit LOP z přivezených dílů mnohdy připomíná puzzle. Existují programy, které monitorují cestu materiálu od výroby po montáž na stavbě. Klíčové komponenty dostanou svůj čárový kód, podle něhož lze dohledat, kdo a v kolik hodin obráběl určitý díl. Když se z jednotlivých dílů stane hotový segment, dostane opět kód.

Díky němu si může i samotný zákazník ověřit, které díly jsou ve výrobě, které na stavbě připravené k montáži a které už jsou namontované na domě. Aktuální novinkou je zavedení QR kódů u jednotlivých segmentů pláště. Občas se stává, že nějaký díl dorazí na stavbu, ale mohou se objevit nejasnosti. Lidé na stavbě mohou naskenovat QR kód a na iPadu nebo chytrém telefonu se jim objeví dokumentace včetně 3D.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*