Technologie

Praxe na stavbě snížila tloušťku na 8 mm

Tenká a ohebná jen 8 mm silná cementová deska AQUAPANEL SKYLITE

Jsou materiály, kterým dají vzniknout reálné situace na stavbách, neboť praxe je vždy nejlepší rádce. Tak je tomu i s deskou AQUAPANEL SKYLITE , která se zařadila po boku již dříve známých cementových desek AQUAPANEL Cement Board Indoor, respektive Outdoor. Odlišuje se jednou zásadní vlastností a tou je snížená tloušťka na 8 mm.

Výhody cementových desek

Vlhké prostředí ve stavebnictví značí obvykle nějaký problém, neboť je pro většinu materiálů nežádoucí. Nejde v zásadě o vlhkost vznikající při stavbě, ale o vlhkost, která je přirozená pro různá prostředí, jakými jsou například v interiéru koupelny, bazény, welness centra, myčky, vodojemy, nemocnice, sauny apod. V exteriéru zase působí na konstrukce vliv nejrůznějších klimatických podmínek.

Materiálů, které jsou rezistentní vůči vlhkému až mokrému prostředí, není mnoho, zejména v oblasti suché výstavby. Výjimkou je cementová deska Knauf AQUAPANEL CEMENT BOARD v provedení INDOOR, respektive OUTDOOR nebo FLOOR a nově nyní i SKYLITE.

Všechny tyto desky jsou vyráběny z portlandského cementu doplněného chemickými přísadami, ovšem, s absencí jakýchkoliv dřevin. Z obou stran jsou potaženy tkaninou ze skelných vláken a mají zpevněnou podélnou hranu (EasyEdge). Díky tomuto jedinečnému složení jsou desky velmi pevné, ale hlavně jsou naprosto odolné vůči vlhkému až mokrému prostředí a nedovolí vzniku plísní. Žádná jiná deska suché výstavby nevydrží dlouhodobě v tak extrémních podmínkách, jako Knauf AQUAPANEL.

SKYLITE pro podhledy odolné vlhkosti

Cementová deska Knauf AQUAPANEL SKYLITE je určena do konstrukcí podhledů ve vnitřním i vnějším prostředí, které jsou dlouhodobě vystavené vlhkosti nebo vlivům rozmarů počasí. A dokonce jim nevadí ani „slané“ klima, přímo odstřikující voda nebo vysoké teploty (až do 70 °C), které se často vyskytují třeba ve wellness centrech.

Deska je tedy i v těchto náročných situacích tvarově stabilní, navíc je pevná, odolává i mechanickému poškození, je nehořlavá a akustické vlastnosti rovněž nejsou k zahození. Deska je tedy v mnohém univerzální a v řadě ohledů nemá rovnou konkurenci, neboť tradiční materiál – například dřevo – se musí na rozdíl od AQUAPANELU SKYLITE pravidelně ošetřovat a není tak flexibilní.

Je proto použitelná v podhledech, na podbití střech, v pasážích, bazénech, venkovních garážích apod. Využití je velmi široké. Stavebník má s AQUAPANELEM jistotu dlouhé životnosti podhledu a také jeho funkčnosti (např. bez napadení plísněmi).

Snadná a rychlá montáž, nízká hmotnost a bezesparé podhledy až do plochy 225 m2

Snadná montáž a ohebnost

Snížená tloušťka u provedení AQUAPANEL SKYLITE na 8 mm vymezuje její použití právě nebo hlavně do podhledů, a protože má sníženou hmotnost (10,5 kg/m2), velmi dobře se s ní pracuje i ve výškách (montáž podhledu nad hlavou). Je rovněž dobře ohebná až do poloměru jednoho metru, takže se snadno tvaruje do nejrůznějších oblouků či jiných kreativně řešených konstrukcí aniž by došlo k jejímu poškození.

S pomocí AQUAPANELU SKYLITE lze sestavit plochu o rozměru 225 m2 bez viditelných spár nebo v délce 15 metrů bez dilatačních spár a to jak v interiéru, tak v exteriéru! Desky se nemusí při montáži předvrtávat a velmi snadno se řežou bez nutnosti použití speciálního nářadí. Při montáži je důležité nezapomenout na profily, šrouby a příslušenství s úpravou proti korozi, které také Knauf nabízí.

Podhledy v exteriéru pro budovy do výšky 25 metrů

Podhledové konstrukce z AQUAPANELU SKYLITE lze provádět v exteriéru budov až do výšky 25 m. Je však vždy třeba provést statické posouzení na tlak a sání větru zohledňující podmínky konkrétního objektu. Desky AQUAPANEL SKYLITE právě zde potvrdí svoji vynikající odolnost proti povětrnosti.

Povrchová úprava

Rovněž povrchová úprava ploch realizovaných z desek AQUAPANEL SKYLITE je tradičně flexibilní a závisí na konkrétních požadavcích investora. Významnou roli hraje skutečnost, zda podhledy budou realizovány v interiéru nebo ve venkovním prostředí. V exteriéru se desky pouze kompletně přetmelí celoplošnou stěrkou AQUAPANEL Fugen- und Flächenspachtel, do které se vkládá podpůrná výztužná tkanina. 

Tloušťka tmelu by neměla přesáhnout 4 mm u první vrstvy. Pokud je ovšem AQUAPANEL SKYLITE určen do interiéru, je na investorovi, jakou kvalitu povrchu si nakonec zvolí – od Q1 až po Q4. Používá se penetrace AQUAPANEL Grundierung, dále již zmíněná celoplošná stěrka AQUAPANEL Fugen- und Flächenspachtel, která se následně brousí.

Chybět nesmí ani výztužná tkanina přes spáry. Pro dokonale hladký povrch v provedení Q3, respektive Q4 je ovšem zapotřebí na závěr plochu desek celoplošně přetmelit stěrkou AQUAPANEL Q4 FINISH a vyhladit jemným hladítkem.

Efektivní ochrana proti plísním a slané vodě

Systémová skladba podhledu

Příklad typického řešení podhledu je patrný z obrázku. Na montážní a nosné CD profily opatřené antikorozní úpravou se přišroubují 8mm desky AQUAPANEL SKYLITE. Vhodné šrouby jsou AQUAPANEL MAXI SN 25. Do spár se vtlačí tmel a do něj výztužná páska a zafixuje stěrkou. Na to přichází penetrace a nakonec celoplošná stěrka s vloženou výztužnou tkaninou. Finální je pak barevný nátěr.

Tenká deska tak doplnila nabídku cementových desek AQUAPANEL a rozšířila jejich praktické využití nejen díky odolnosti vůči vlhku, ale i snadné tvarovatelnosti a trvanlivosti.

Podle podkladů společnosti Knauf – www.knauf.cz.

Rozměry desek 
Tloušťka desek AQUAPANEL Cement Board Skylite je jednotná – 8 mm. Další rozměry jsou buď 900×1200, respektive 900×1250, nebo 1200×900, 1200×2400 a 1250×900. Hmotnost 10,5 kg/m2. Detaily montáže pak vysvětluje technický list.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*