Technologie

Představujeme inovativní stavební materiály

Zajímavé materiály, které jsou vhodné pro výstavbu bytových objektů či pro energeticky úsporné stavby, naleznete na pražské pobočce matériO

Již od roku 2011 pomáhá matériO Prague svým klientům z výrobních podniků, vysokých škol, designérských a architektonických studií s orientací v problematice inovativních materiálů a technologií. Součástí pražské pobočky je více než tři tisíce fyzických vzorků. Spolu s ostatními světovými pobočkami matériO disponuje online databází s více než 8300 materiály.

Dnešní trendy dávají ve stavitelství a architektuře stále větší prostor inovativním, recyklovatelným či udržitelným materiálům. Využívají se například při výstavbě bytových objektů, pro energeticky úsporné domy nebo pro střešní konstrukce. Milovníky dřevostaveb potěší Ekopanely, které se skládají ze slisované slámy a recyklovaného kartonu.

Možnosti pro bytové domy

U bytových objektů se nabízí možnost využití betonu Ercconcrete® pražské společnosti ERC-TECH, u nějž je až sto procent kameniva nahrazeno recyklovaným plnivem ze stavebních a demoličních odpadů, jako jsou cihly, střešní krytiny, sanitární keramika nebo běžný beton. Použití plniva z druhotných surovin šetří přírodní nerostné zdroje. Tento beton může dosahovat stejných kvalitativních parametrů jako betony s přírodním kamenivem.

Mezi deskové materiály, oblíbené při stavbě bytových domů, se řadí desky z nápojových kartonů Packwall či desky z textilního odpadu Solid Textile Board by Really. Český deskový materiál Packwall je vynikající alternativou k OSB deskám. Lisuje se zatepla a je až o polovinu méně nasákavý než desky na bázi dřeva. Může mít transparentní finální vrstvu či zůstat jako nápaditý pohledový obklad.

Desky Solid Textile Board by Really se vyrábějí ze směsi odřezků potahových látek firmy Kvadrat a odpadu z průmyslových prádelen. Textilní vlákna se nadrtí a smíchají se speciálním pojivem pro získání vyšší odolnosti. Desky se nebarví, proto lze zaznamenat drobné barevné odchylky u různých desek, což není na škodu. Hodí se do interiérů, v produktové nabídce lze vybírat i z akustických plstěných panelů.

U betonu Ercconcrete® je kamenivo nahrazeno recyklovaným plnivem ze stavebních a demoličních odpadů
Připravované akce
Odborní konzultanti v centru inovativních materiálů na pražském Břevnově zpracovávají materiálové rešerše, připravují semináře, přednášejí na vysokých školách či konferencích. Pro letošní rok si matériO připravilo cyklus čtyř seminářů Towards New Materiality – No More Waste, Bio-Solutions, Digital Craft a Sensory Experience. Cyklus Towards New Materiality lze zakoupit jako celek či pouze jednotlivé semináře. U již uskutečněných seminářů lze zakoupit jejich záznam. K seminářům se váže prohlídka centra inovativních materiálů, další nabízenou službou je Sustainability workshop, který firmám pomáhá se zorientovat v problematice udržitelnosti.
Packwall je až o polovinu méně nasákavý než desky na bázi dřeva

Nové typy izolací

Velmi příznivé parametry mají nové izolační materiály. U energeticky úsporných budov je vhodnou tepelnou izolací kompozitní materiál Mogu, který vzniká z vedlejších produktů zemědělství. Je prorostlý a spojený podhoubím a stabilizovaný vysokou teplotou. Nebo se můžete blíže seznámit s pěnovým sklem, které lze najít u výrobců, jako jsou Misapor či Reapor. Jedná se o bloky, které se vyrábí jak z nového skla, tak z recyklovaného materiálu. Jejich předností je vysoká únosnost a odolnost proti běžným biologickým vlivům a většině chemických vlivů.

Všechny zmíněné materiály a mnohé další jsou k vidění v matériO Prague. Po předchozí domluvě lze centrum inovativních materiálů navštívit, či se stát členem, nebo využít další matériO služby. Centrum inovativních materiálů matériO Prague naleznete na adrese Říčanova 19, Praha 6. Více na materioprague.cz.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*