
Již od roku 2011 pomáhá matériO Prague svým klientům z výrobních podniků, vysokých škol, designérských a architektonických studií s orientací v problematice inovativních materiálů a technologií. Součástí pražské pobočky je více než tři tisíce fyzických vzorků. Spolu s ostatními světovými pobočkami matériO disponuje online databází s více než 8300 materiály.
Dnešní trendy dávají ve stavitelství a architektuře stále větší prostor inovativním, recyklovatelným či udržitelným materiálům. Využívají se například při výstavbě bytových objektů, pro energeticky úsporné domy nebo pro střešní konstrukce. Milovníky dřevostaveb potěší Ekopanely, které se skládají ze slisované slámy a recyklovaného kartonu.
Možnosti pro bytové domy
U bytových objektů se nabízí možnost využití betonu Ercconcrete® pražské společnosti ERC-TECH, u nějž je až sto procent kameniva nahrazeno recyklovaným plnivem ze stavebních a demoličních odpadů, jako jsou cihly, střešní krytiny, sanitární keramika nebo běžný beton. Použití plniva z druhotných surovin šetří přírodní nerostné zdroje. Tento beton může dosahovat stejných kvalitativních parametrů jako betony s přírodním kamenivem.
Mezi deskové materiály, oblíbené při stavbě bytových domů, se řadí desky z nápojových kartonů Packwall či desky z textilního odpadu Solid Textile Board by Really. Český deskový materiál Packwall je vynikající alternativou k OSB deskám. Lisuje se zatepla a je až o polovinu méně nasákavý než desky na bázi dřeva. Může mít transparentní finální vrstvu či zůstat jako nápaditý pohledový obklad.
Desky Solid Textile Board by Really se vyrábějí ze směsi odřezků potahových látek firmy Kvadrat a odpadu z průmyslových prádelen. Textilní vlákna se nadrtí a smíchají se speciálním pojivem pro získání vyšší odolnosti. Desky se nebarví, proto lze zaznamenat drobné barevné odchylky u různých desek, což není na škodu. Hodí se do interiérů, v produktové nabídce lze vybírat i z akustických plstěných panelů.


Nové typy izolací
Velmi příznivé parametry mají nové izolační materiály. U energeticky úsporných budov je vhodnou tepelnou izolací kompozitní materiál Mogu, který vzniká z vedlejších produktů zemědělství. Je prorostlý a spojený podhoubím a stabilizovaný vysokou teplotou. Nebo se můžete blíže seznámit s pěnovým sklem, které lze najít u výrobců, jako jsou Misapor či Reapor. Jedná se o bloky, které se vyrábí jak z nového skla, tak z recyklovaného materiálu. Jejich předností je vysoká únosnost a odolnost proti běžným biologickým vlivům a většině chemických vlivů.