Technologie

Při rosení oken nemusí jít o vadu

Rosení oken je sice zcela běžný jev, přesto ho ale uživatelé berou jako problém, který se snaží odstranit. Než vám s odborníky ze společnosti PKS okna poradíme několik užitečných tipů, jak se rosení vyhnout, vysvětlíme napřed, jak a proč tento jev vůbec vzniká.

První věc, kterou si musíte uvědomit, je, že zarosená okna se automaticky nerovná špatná nebo nekvalitní okna. Rosa na oknech je vcelku běžný fyzikální jev, který vzniká nadměrnou kondenzací vodních par, a pozorovat jej lze v různých částech domu – třeba v kuchyni nebo koupelně.

Čím vyšší vlhkost, tím větší orosení

Stejně, jako se po vyjmutí z ledničky orosí třeba lahev piva, vytváří se rosa i na oknech. Jedná se o zcela běžnou povrchovou kondenzaci vodních par, jež se mísí se vzduchem v místnosti. V podstatě se dá říci, že s tím, jak roste vlhkost v bytě, roste úměrně tomu i zarosení oken. To platí dvojnásob v zimních měsících, kdy je vzduch v místnosti teplejší a absorbuje tak více vlhkosti.

  • Rosení nových oken
    Ať už si pořídíte kvalitní plastová okna nebo moderní dřevěná okna, v obou případech musíte s určitou mírou orosení počítat. Vždy záleží i na kvalitě těsnění a pak také na počtu skel. Naopak, pokud se kvalitní nová okna rosí, zejména pak zvenčí, jedná se o pozitivní známku jejich kvality. Těsní a izolují totiž natolik dobře, že nepropouští vlhkost, jejíž kondenzace pak způsobuje orosení. Stejné je to rovněž u hliníkových oken.
  • Rosení oken v kuchyni, ložnici a koupelně
    Ze všech místností v domě pozorují zákazníci nejvíce rosení zpravidla v kuchyni nebo v ložnici. V ložnicích je to nasnadě, protože během celé noci vydechujeme páry, které pak snadno kondenzují. Nejvíce rizikovou místností z hlediska zamlžování oken jsou ale jednoznačně koupelny, kde se hromadí nejvíce vlhkosti.

Jak zabránit orosení?

Abychom byli upřímní, musíme přiznat, že nikdy nejde zcela zabránit tomu, aby se okna rosila. Rosení je běžný fyzikální jev, se kterým zkrátka musíte počítat. Pokud ale dodržíte několik zásad, které uvádíme níže, podaří se vám tuhle malou nepříjemnost minimalizovat:

1. Vyměňte stará okna za nová

„Na druhou stranu starší okna se zamlžují více, jelikož neizolují tak dobře jako kvalitní okna s tepelně izolačním dvojsklem. Ta mohou úplně nebo alespoň částečně zabránit rosení oken z vnitřní strany. Musíte ale počítat s tím, že kvalitní moderní okna těsní natolik dobře, že jimi vlhkost neuniká. Takže musíte větrat o to častěji,“ upřesňuje Miroslav Bukáček. Můžete si vybrat plastová, nebo dřevěná, popř. i hliníková okna.

2. Větrání je základ

Pokud se vám rosí i nová kvalitní okna s dobrými izolačními vlastnostmi, je dost pravděpodobné, že je na vině nesprávné nebo nedostatečně časté větrání. Správné větrání není rozhodně žádná věda, jak by se snad mohlo zdát. Obecné doporučení zní: větrejte několikrát v průběhu celého dne a spíše velmi intenzivně po krátkou dobu než málo intenzivně a dlouho. Větrání na takzvanou větračku totiž není dostatečně efektivní k tomu, aby odvedlo veškerou nahromaděnou vlhkost a zaručilo potřebnou cirkulaci vzduchu.

3. V zimě je mikroventilace tabu

Jakmile venkovní teploty začnou klesat, měli byste přestat používat větrání na mikroventilaci. S ní totiž probíhá výměna vzduchu pomaleji. Navíc působí na pomalé chladnutí stěn, což v zimě jistě nechcete. Naopak během parných letních dní v době, kdy jste doma, mikroventilace nevadí, i když sama o sobě také zcela nestačí k zajištění plnohodnotné výměny vzduchu a odvedení vlhkosti.

4. Prádlo sušte jinde

Ano, i takové maličkosti, jako je sušení prádla v místnosti, mohou mít vliv na to, že se vaše okna rosí více, než byste chtěli. Je sice jasné, že ne každý má tu možnost, dát prádlo schnout například do sušárny. Přesto ale zvláště v zimních měsících se doporučuje využívat k sušení spíše chodby, půdy, balkony nebo terasy, kde unikající vlhkost ze schnoucího prádla tolik nevadí.

5. Zvažte větrací systémy

Na trhu jsou dnes běžně k dispozici i speciální větrací systémy, zajišťující pravidelný přívod čerstvého vzduchu. Přivádět vzduch do místnosti ale můžete i pomocí tzv. větracích klapek. Ty můžete namontovat jak do starších, tak i nových oken a fungují na principu automatického větrání. Zároveň reagují na vítr – jakmile fouká, samy se zaklapnou, takže nevzniká žádný průvan. 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*