Technologie

Realizujte své projekty včas a v rámci rozpočtu

Našim cílem je co nejvíce zjednodušit přípravu a realizaci projektů, tvrdí obchodní ředitel společnosti Callida TOMÁŠ SVOBODA. A nejsou to jen prázdná slova. Tento plán se společnosti Callida daří naplňovat, a to nejen díky mnohaletým zkušenostem a dokonalé znalosti českého stavebnictví, ale i díky moderním softwarovým nástrojům, pomocí kterých je řízení stavebních zakázek podstatně efektivnější. O tom, jak zvýšit svou konkurenceschopnost a o moderních přístupech k realizaci projektů se dočtete v následujícím rozhovoru.

 • Na úvod by se slušelo poblahopřát společnosti Callida k 30. narozeninám. Již tři desítky let úspěšně působíte na českém trhu. Jak se za tu dobu Callida proměnila? A v čem naopak zůstává pořád stejná?

Callida se proměnila výrazně. Dospěla, stala se z ní dáma, která si je jistá sama sebou, dobře ví o svých kvalitách a možnostech, umí naslouchat a nacházet optimální řešení, zkrátka, stal se z ní spolehlivý partner. A v čem zůstává stále stejná?

Callida vždy byla zárukou kvality a serióznosti, na to jsme si potrpěli dříve a zakládáme si na tom i teď. Snažíme se také přicházet s novými nápady, neustále se zlepšovat, rozvíjet své služby a pečlivě naslouchat potřebám našich zákazníků. To platilo před lety a platí to i dnes.

 • Před 30 lety jste začínali jako softwarová firma zaměřená na rozpočtáře. To stále platí?

Už dávno nedodáváme pouze software pro tvorbu rozpočtů. Naše portfolio produktů a služeb se rozšířilo a systém euroCALC, který je naší vlajkovou lodí, se za tu dobu proměnil z čistě rozpočtového programu v komplexní informační systém pro přípravu, realizaci a controlling zakázek.

K tomu přibyly dva produkty z produkce našeho amerického partnera Viewpoint. Jedná se o mobilní aplikaci pro přehledné vedení stavby Field View a o „CDE“ sdílené datové prostředí Viewpoint For Projects, které propojuje všechny, jež se na stavební zakázce podílejí – od investora až po subdodavatele.

 • Z toho lze usoudit, že Callida za těch 30 let ušla pěkný kus cesty…

To ano, ale víte, být úspěšný a trvale si udržovat vysokou laťku není jen o softwarových nástrojích, byť mohou být sebedokonalejší. Velmi důležití – a myslím, že nejdůležitější – jsou hlavně lidé v Callidě. A nám se podařilo vytvořit sehraný tým spolupracovníků, kteří dokážou táhnout za jeden provaz. Jedná se o mix zkušených odborníků a nových mladých tváří, které se chtějí realizovat a pracovat s nejnovějšími technologiemi. A my jim tu možnost nabízíme.

Další naší devizou je těch 30 let působení ve stavebnictví. Troufám si říct, že málokterá firma z našeho oboru disponuje takovými zkušenostmi a odbornými znalostmi jako my. Prošli jsme si vším možným a vyšlapali si vlastní cestu, po které jdeme, a jsme ochotni na ni přizvat každého, kdo chce jít s dobou, nebojí se nových výzev a trendů a chce dělat své projekty moderně a hlavně efektivněji.

V tom nám také pomohla a otevřela dveře naše dlouholetá spolupráce s velkou světovou společností Viewpoint, která nám ukázala, jak se řídí a realizují opravdu velké projekty v Evropě, USA nebo v Asii.

 • Zmiňoval jste, že vaší vlajkovou lodí je systém euroCALC. Ten už je na trhu řadu let. Snažíte se tento software nějakým způsobem inovovat a rozvíjet?

To je naprosto nevyhnutelné. Jinak bychom nebyli konkurenceschopní. Navíc jsme považováni za lídra v kategorii software pro přípravu a realizaci stavebních zakázek, a o toto privilegium bychom neradi přišli. První verze systému Callida pro Windows byla uvedena na trh již v roce 1997. Od té doby uplynulo hodně vody ve Vltavě a dnes máme nejnovější verzi systému euroCALC 4, která řeší nejen obchodní procesy spojené s tvorbou nabídek, ale umožňuje také hlídat celou realizaci zakázky včetně změn.

A díky integraci s nejrůznějšími ERP systémy je i silným controllingovým nástrojem. euroCALC 4 se může pochlubit celou řadou vylepšení a novinek, které pomáhají efektivně řídit stavbu, dokáže zpracovávat data v rámci BIM projektu a vytvářet z nich položkový rozpočet.

 • Současný trend ve světě nám jasně ukazuje, že bez inovací, digitalizace a používání moderních technologií se neobejdeme ani ve stavebnictví. Dokáže Callida reagovat i na tyto výzvy?

Jistě. Jít s dobou a vývojem (leckdy až překotným) je naprosto nezbytné. Callida má inovativní nástroje, které výrazně přispívají k digitalizaci stavebnictví. Pro fektivnění činností, které souvisejí s každodenním řízením stavebních zakázek, nabízíme nejmodernější mobilní aplikaci Field View.

Ta usnadňuje koordinaci všech subjektů podílejících se na stavební zakázce. Poskytuje přehlednou správu nedodělků, vad, změn, fotodokumentace a umožňuje okamžité sdílení informací mezi jednotlivými subjekty. Field View dokáže plnohodnotně nahradit papírové formuláře i excelové tabulky.

 • Pro koho je aplikace Field View především určena?

Field View ocení jak malá, tak i velká stavební firma, developer, správce budov, ale rovněž stavební dozor nebo ten, kdo řeší BOZP. Vtip je totiž v tom, že díky této aplikaci se zbavíte otravného a zdlouhavého popisování a přepisování úkolů do počítače a následného rozesílání e-mailem na nejrůznější adresy. Každému uživateli ušetří desítky minut až hodiny práce denně. A čas, jak známo, jsou peníze.

 • Dokáže Field View rovněž pohlídat, jak subdodavatelé plní zadané úkoly?

Ano, jedná se o funkci sledování procesů. Každý úkol má svůj stav (zahájeno, řeší se, dokončeno atd.) a uživatel hned vidí, na jakém konkrétním místě v budově je už úkol hotový nebo v jaké fázi se nachází. V rámci sledování procesů lze také evidovat plánovaná data zahájení nebo dokončení prací, sledovat rozpis úkolů v čase a mít tak přehled o aktuálním stavu právě probíhajících prací.

Z přehledu také můžeme vyčíst, kolik se už odpracovalo (v procentech) a kdy jednotlivé úkoly byly nebo budou splněny. Za zmínku stojí i fakt, že aplikace Field View se použila nebo používá na více než 120 projektech v Čechách i na Slovensku.

 • Řekl jste, že důležitá je správná koordinace všech, kteří se na stavební zakázce podílejí. S tím souvisí i bezchybná a přehledná komunikace mezi jednotlivými subjekty. Poskytuje Callida v tomto směru nějaké možnosti?

Samozřejmě. Řešením pro stavební projekty, jak spravovat data efektivněji, je tzv. „sdílené datové prostředí“ z anglického Common Data Enviroment (CDE). V našem portfoliu najdete systém Viewpoint For Projects, který poskytuje snadno přístupné místo pro ukládání a sdílení digitálních informací k projektu. For Projects ocení jak projektové týmy investora, architekti, projektanti, generální dodavatel, tak subdodavatelé nebo konzultanti.

 • Jde tedy o jakési cloudové řešení…

Ne tak docela. Viewpoint For Projects není pouze úložiště dokumentů, ale poskytuje projektovému týmu místo pro komunikaci nad dokumenty. V průběhu stavebního projektu totiž vzniká značné množství digitálních informací, jako jsou výkresy, zprávy, protokoly, zápisy, fotografie nebo například i BIM modely.

Všechna tato data je potřeba neustále sdílet, upravovat, schvalovat a nakonec i archivovat. A právě Viewpoint For Projects je určený pro efektivní správu všech těchto digitálních informací.

 • Zmínil jste BIM. Jak je společnost Callida připravena na realizaci BIM projektů?

BIM je téma, které aktuálně víří vody v českém stavebnictví. V Callidě vnímáme BIM jako příslib do budoucna pro lepší stavby a procesy s nimi spojené. Zároveň je ale potřeba myslet na to, že magické slovíčko BIM není samospásné a pro jeho zavedení bude potřeba ještě mnoho úsilí a součinnosti nás všech. Informační systém euroCALC 4 BIM modul již obsahuje a aktuál ně aplikujeme principy BIM rozpočtování na pilotních zakázkách.

V praxi to znamená, že dokážeme pracovat s BIM modelem v IFC formátu, který načteme do systému euroCALC 4. To je ale pouze technická část, která je vstupem pro mnohem zásadnější agendu a tou je právě BIM rozpočtování. BIM rozpočtování je ve stručnosti součinnost rozpočtáře a projektanta tak, aby společně dokázali co nejvíce zautomatizovat (algoritmizovat) oceňování co největšího množství obecných položek rozpočtu.

Na první pohled to možná zní jako sci-fi, ale v praxi si ověřujeme, že je tato „poloautomatizace“ skutečně možná. Rozpočtář tím získává prostor se věnovat opravdu stěžejním položkám, které jsou zásadní pro celkovou cenu rozpočtu (aplikujeme Paretovo pravidlo 80/20).

 • To zní opravdu zajímavě. Co byste na závěr doporučil všem, kteří se potýkají s realizací projektů a neví si rady co a jak zlepšit? A hlavně jak začít?

Já bych jim doporučil, ať se pokusí na chvilku zastavit a zamyslet se nad tím, jak aktuálně zakázky připravují a řídí. Jak komunikují se všemi svými partnery, jak sbírají informace z realizovaných staveb, kde a jak mají uložené všechny dokumenty a informace k zakázkám. Ať si sami zodpoví otázku, jestli jsou všechny ty složitě provázané excelové tabulky, wordy či pédéefka rozházená v různých nepřehledných složkách, tím správným vstupem pro řízení čím dál složitějších a finančně „napnutějších“ stavebních zakázek.

A jestli dojdou k tomu, že to není optimální a že se chtějí zlepšovat, ať začnou pátrat po inovativních řešeních, která jim mohou pomoci. A třeba narazí i na Callidu a dají nám tak prostor, jak je v oblasti přípravy a realizace stavebních zakázek inspirovat a postupně posouvat.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*