Technologie

Rychlonabíječka s jističem jako pro tři domy

Společnost KIA MOTORS CZECH ve svém moderním školicím centru v Nupakách u Prahy instalovala novou rychlonabíjecí stanici pro elektromobily o výkonu 20 kW, která nabíjí akumulátory stejnosměrným proudem.

Tato rychlonabíječka doplnila již instalovaný wallbox se střídavým proudem o výkonu 11 kW. Díky tomu může KIA jako jedna z mála automobilek v České republice školit své mechaniky a dealery v práci s rychlonabíječkami i klasickými nabíjecími stanicemi.

Slouží k výuce

„Nová rychlonabíjecí stanice je pro nás důležitá hlavně pro účely výuky našich techniků a mechaniků. Na rozdíl od klasických nabíjecích stanic totiž produkuje stejnosměrné napětí, které se přivádí rovnou do akumulátoru elektromobilů. K přenosu proudu do akumulátoru přitom dochází skrze jiné obvody než je tomu u klasických wallboxů. Díky nové rychlonabíječce jsme přitom jednou z mála automobilek v ČR, která může tyto rozdíly demonstrovat mechanikům a dealerům v praxi,“ vysvětluje Kateřina Vaňková Jouglíčková, PR Manager společnosti KIA MOTROS CZECH.

Demonstrace rozdílných způsobů nabíjení přitom slouží také prodejcům a servisním technikům, kteří díky tomu můžou tyto znalosti předat svým zákazníkům z řad zájemců o elektrické vozy.

Od transformátoru

To je také důvod, proč má nová rychlonabíječka výkon 20 kW, přestože nové elektromobily značky KIA e-Soul a e-Niro jsou schopné nabíjení až výkonem 100 kW. Kromě ceny samotné nabíječky, která dosahuje půl milionu korun, bylo nutné také položení zcela nového silového kabelu vedoucího z transformátoru do školicího centra a také instalace 100A jističe. Běžný rodinný dům přitom potřebuje přibližně 40A jistič.

Elitní centrum

Nupaky jsou jedním z nejmodernějších center pro školení elektromobility v ČR. Díky nové rychlonabíječce si zájemci mohou vyzkoušet práci jak s konektory CHAdeMO, které používá například první elektromobil značky KIA Soul EV, tak s moderním konektorem Combo 2, který využívají modely e-Niro a e-Soul. Školicí centrum Nupaky je unikátní nejen díky osazení oběma typy nabíjecích stanic, ale také díky svému komplexnímu zaměření na školení práce s elektrifikovanými vozy.

„Školicí centrum jsme už před třemi lety budovali s ohledem na práci s novou generací elektromobilů. Všechny podlahy jsou například z izolačních materiálů a centrum je také vybavené ochrannými pomůckami umožňujícími práci až s napětím 1000 V. Naši školitelé mají nejen českou, ale i evropskou certifikaci pro práci s vozy s vysokým napětím,“ říká Kateřina Vaňková Jouglíčková.

KIA má ve školicím centru k dispozici celkem sedm modelů s různými technologiemi, od nejmodernějšího elektromobilu e-Niro, plug-in hybridu XCeed či mild hybridu KIA Sportage až po vozy se staršími technologiemi, jako je Ceed druhé generace. Mechanici se tak učí pracovat jak s novými vozy, tak s těmi, které se na českých silnicích, potažmo v autorizovaných servisech KIA, vyskytují nejčastěji. 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*