Technologie

Sádrokarton vítězí i v mezibytových příčkách

Sádrokartonové desky jsou oproti cihlám nebo pórobetonu výrazně lehčí

Víte, jak jsou těžké cihly? A kolik váží taková sádrokartonová deska? Hmotnost stavebního materiálu je při výstavbě i rekonstrukci důležitá. Výhody sádrokartonu spočívají především v menším zatížení stavby a menší tloušťce celé konstrukce. Zároveň snížíte náklady na přepravu materiálu a na jeho manipulaci.

Na mezibytové příčky ze sádrokartonu je vhodné použít Modrou akustickou desku Activ’Air® nebo Habito H značky Rigips. Po Modré akustické sáhněte v případech, kdy je pro vás zvuková neprůzvučnost klíčová. Navíc získáte technologii Activ’Air®, díky níž deska pohlcuje formaldehyd a zajišťuje čistý vzduch v místnosti. Habito H je potom odolná vůči násilnému vniknutí a obecně velmi pevná a odolná.

Nízká hmotnost

Sádrokartonové desky jsou oproti cihlám nebo pórobetonu výrazně lehčí. Mezibytová příčka z desek Habito H, splňující normové akustické parametry, je 7x lehčí než příčka z akustických cihel. Plošná hmotnost konstrukce je od cca 50 kg/m2, což umožňuje postavit konstrukci i na málo únosném stropu.

Přes svou lehkost však vykazuje vysokou odolnost. Desku není možné nevhodnou manipulací snadno prorazit nebo jinak porušit. Některé druhy desek mají, pro použití v bezpečnostních konstrukcích, zvýšenou odolnost proti nárazům.

Při použití sádrokartonové desky Habito H se nemusíte obávat ani nízké nosnosti konstrukce a dopředu rozmýšlet, kam při instalaci rozmístit výztuhy pro kotvení např. televize nebo polic, protože vysoce únosný sádrokarton je nepotřebuje. Deska Habito H má na jednom vhodně ukotveném bodě nosnost až 155 kg.

Více užitné plochy

Další výhodou je malá šíře sádrokartonové konstrukce. Velmi dobré akustické vlastnosti vám zajistí např. mezibytová příčka Habito H v tloušťce 170 mm. Jde o příčku s vloženým mezilehlým opláštěním, ve kterém lze, bez negativního vlivu na neprůzvučnost, vést běžné trubní či kabelové instalace.

Výsledné prostory budované moderním sádrokartonem od Rigipsu jsou tak vždy prostornější než při výstavbě pomocí cihel nebo pórobetonu. V případě, že průměrná cena metru čtverečního nového bytu v Praze mnohdy přesahuje 100 tisíc korun, jde o značný benefit.

Rychlejší výstavba

Díky suché výstavbě sádrokartonové konstrukce můžete ušetřit i čas strávený na stavbě. Vyhnete se technologickým přestávkám, které zpomalují realizaci stavby, což může mít zásadní vliv i na celkovou lhůtu výstavby projektu.

Požárně a mechanicky odolné desky

Požární odolnost mezibytových stěn z protipožárních desek (např. Modrá akustická Activ’Air® a Habito H) činí EI 60 až 90 minut. Zároveň mezibytové příčky z desek Habito H zajišťují dostatečnou odolnost proti násilnému vniknutí. Jednotlivé skladby jsou klasifikovány pro mechanickou odolnost RC2 nebo RC3 (dle ČSN EN 1627), přičemž RC3 je odolnost odpovídající i zděným konstrukcím.

Čistý a zdravý vzduch

Až 85 % času trávíme v interiérech, kde vdechujeme řadu škodlivých látek. Mezi ně patří i formaldehyd, který na nás číhá v kobercích, lepidlech nebo v dřevotřískovém nábytku. Intenzivní větrání pomůže jen na chvíli. Dlouhodobé řešení představuje technologie Activ’Air® pro rozklad emisí formaldehydu. Právě tuto technologii obsahují Modré akustické sádrokartonové desky Activ’Air®. Díky nim si užijete nejen ticho a klid, ale také čistý a zdravý vzduch.

Pro ilustraci se můžete podívat na příklad vzorového podlaží bytového domu se čtyřmi bytovými jednotkami s celkovou délkou mezibytových stěn 38 m. Úspora s Habito H je až 6,08 m2 (1,52 m2/byt). Pokud bychom sádrokarton využili i na konstrukci vnitřních příček, mohli bychom získat ještě více užitné plochy.


Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*