Technologie

Sedmitunový sklápěč překvapuje mrštností

Fuso Canter 7C15 sklápěč

Momentálně opomíjeným segmentem vozidel se sklopnou korbou, a to nejen ve stavebnictví, jsou automobily s celkovou hmotností kolem 7500 kg.

A přitom právě tato vozidla svými rozměry a celkovou hmotností mají šanci uplatnit se při menších stavbách v městských aglomeracích. Ovšem v této době mají smůlu. Chybí ohromné množství řidičů s oprávněním skupiny „C“, a když už jsou, najdou uplatnění v kamionové dopravě. Na druhou stranu je zde značné množství menších stavebních či komunálních firem, které potřebují menší nákladní vozidlo, ať už jde o valník či sklápěč.

Vedle sklápěcích nástaveb jako jedné z karosářských variant velkých dodávek – a je jedno, zda jde o Boxer, Crafter, Ducato, Jumper, Master, Sprinter, Transit či Hyundai – jsou k dispozici na českém trhu také klasická nákladní vozidla s robustním rámovým podvozkem (tedy s konstrukcí velkého trucku), vhodná k montáži jakékoliv nástavby, tedy i sklápěcí.

Šance pro tyto vozy

Malé sklápěče nebo nosiče kontejnerů nejčastěji potkáme v komunálních službách, ve společnostech starajících se o zeleň a pak také ve stavebních firmách, které mají často zakázky ve městě, zvláště pak v historických částech našich měst. Tedy v oblastech, kde velký sklápěč má problémy se svojí velikostí a hmotností.

K redakčnímu testu jsem tentokrát převzal lehký třístranný sklápěč na podvozku Fuso Canter 7C15 s nástavbou, kterou dodala italská karosárna Scattolini. Canter sjíždí z výrobní linky v Portugalsku a podvozky s dvoumontáží kol na zadní nápravě pokrývají celkovou hmotnost od 3,5 t do 8,5 t s rozvory od 2,5 m až po 4,75 m. Užitečnou možností zvláště u stavebních vozidel je provedení 4×4 pro některé verze podvozků.

Na výběr jsou také dvě budky. Malá Standard či větší třímístná Comfort, případně pro stavební čety ideální sedmimístná Comfort dvojkabina. Nad přední nápravou, uschován pod trambusovou budkou, je vždy přeplňovaný vznětový 3litrový čtyřválec s výkony 96 kW, 110 kW nebo 129 kW.

Zatímco ten „nejmenší“ plní emisní limity Euro 6 díky systému EGR a filtru pevných částic, dvě výkonnější verze namontované v podvozcích nad 6,5 t už potřebují systémy RGR/SCR a DPF (technologie BlueTec 6). Standardně je montována pětistupňová manuálně řazená převodovka, ale například pro distribuci je zajímavou variantou automatizovaná dvouspojková převodovka DUONIC.

Vpravo na rámu je palivová nádrž na 100 l nafty a nádrž o objemu 12 l na AdBlue

S budkou comfort

Testovaná verze Canter 7C15 měla budku Comfort (šířka 1995 mm) a vznětový přeplňovaný třílitrový čtyřválec Euro 6 s výkonem 110 kW/370 Nm, a samozřejmě pětistupňovou manuálně řazenou převodovku. Nástavbu sklopnou do tří stran montuje výrobce již na výrobní lince a dodala ji italská karosárna Scattolini.

Budka typu „C“ (Comfort) je homologována jako třímístná, a vzhledem k její šířce je na rozdíl od užší budky „S“ využitelná i pro dva spolujezdce. Pro potřeby servisních úkonů či oprav na motoru je budka manuálně sklopná. Z pohledu řidiče je příjemné, že volant je seřiditelný ve dvou rovinách.

Na palubní desce v zorném poli řidiče je přístrojový panel (mohl by být lépe odstíněn), který obsahuje jak otáčkoměr a tachometr, tak i displej palubního počítače. Vlevo na palubní desce jsou přepínače mlhovek a malá „kapsa“, vhodná třeba na mobil. Ve střední časti palubní desky je umístěno autorádio, pod ním tachograf a klasické ovládání větrání/vytápění s jednoduchou klimatizací.

U pravého kolene řidiče, mimo zorné pole a ve tmě jsou pak kolébkové spínače vyhřívání zpětných zrcátek, deaktivace systému Stop/ Start a manuální aktivace „vypálení“ filtru pevných částic. U levého kolene, v dosahu i řidiče stojícího vedle vozidla, je ovládací spínač PTO.

Lehký sklápěč byl vybaven také výfukovou brzdou (výkon 50 kW), ovládanou pravou páčkou pod volantem. Při jejím pravidelném využívání se dá významně prodloužit životnost brzdového obložení, na druhou stranu její výkon není nijak oslňující.

Nápravu si volí řidič

Z pohledu řidiče jsem ocenil pneumaticky odpružené (tuhost odpružení lze seřídit dle hmotnosti řidiče) sedadlo ISRI. Šikovná je rovněž polička nad čelním sklem.

Kabina „C“ nabídne i dvoumetrovému řidiči dostatek pracovního prostoru, i když s výhledem na tom nebude zcela ideálně. Vpřed je vidět velmi dobře, ale do stran, vzhledem k nižšímu profilu oken ve dveřích, jsem se musel vždy trochu skrčit, jinak bych nemohl na křižovatce ani dát přednost vozidlům přijíždějícím zleva.

A když už jsem u drobných nedostatků, nesmím zapomenout na ovládání palubního počítače. K tomu je určena miniaturní tyčinka vyčnívající z přístrojového štítu. Konečně startuji motor a zvolna se rozjíždím po okraji Prahy. Krátce po zahřátí konstatuji, že agregát je solidně odhlučněn a pro ekonomickou jízdu v městském provozu je vybaven i systémem Stop/Start.

Ovšem ten okamžitě deaktivuji, nejsem o jeho prospěšnosti přesvědčen. Do centra se ale nedostanu, je zde limit 6 tun. Nemaje za sklem žádnou výjimku, kličkuji po okrajových čtvrtích, kde je limit 12 tun a pak opouštím Prahu a mířím do středních Čech. Za sklem mám „nabitou“ krabičku na mýto, takže částečně i po dálnici, ale většinou po silnicích nižších tříd.

Tuhá zadní náprava i nezatíženého vozidla není ideální pro svižnou jízdu na horším povrchu – a to ještě nezačal padat sníh. Převodovka řadí docela přesně, ale je nutno s řadicí pákou zacházet jinak než u osobního auta.

Vlevo na rámu je rezerva, akumulátor a bezpečnostní podpěra pod korbu

I na malém prostoru

Chválím výbornou manévrovatelnost vozidla dlouhého 5366 mm a širokého těsně přes 2000 mm. Pokud jde o spotřebu, tak svižná jízda po dálnici i silnicích nižších tříd jihozápadně od Prahy si vyžádala průměrně 13,2 l/100 km. Pravda, nebyl jsem naložen. Motor s výkonem 150 koní však jasně dával najevo, že by stejně uháněl i s naloženým vozem. A když jsme u motoru, musím se zmínit o filtru pevných částic, kterým je vozidlo standardně vybaveno.

Nejen, že jeho zaplněnost si může řidič najít v menu palubního počítače, ale jeho vypalování se odehrává automaticky, kdykoliv je vhodný jízdní režim vozidla od polovičního zaplnění filtru. A možná očekáváte, kdy uvedu seznam bezpečnostních a jiných asistenčních systémů. Testovaný malý truck měl toliko systém pro hlídání jízdy v jízdních pruzích a pak samozřejmě ABS.

Sklápění bez připomínek

Posledním bodem, který jsem si v rámci testu vyzkoušel, byla obsluha sklápěcího mechanizmu. Nastavení směru sklápění je zcela standardní pomocí zajišťovacích kolíků, otevírání bočnic pákou s jištěním také nedělalo problémy. A pak už stačilo přes spojku zapnout PTO a jednoduchým ovladačem na docela dlouhém kabelu zmáčknout tlačítko a držet je stisknuté ve správném směru.

Opačným postupem se korba vrátila do jízdní polohy. A ještě jedno upozornění. Vozidlo může připojit i brzděný přívěs o celkové hmotnosti až 3500 kg, takže souprava se dostane na celkovou hmotnost 10 990 kg. Ale to už by asi chtělo výkonnější motor.

„Sedmitunka“ Fuso Canter je pracovitý, robustně stavěný lehký truck, který najde uplatnění jak na stavbách, tak i v komunálních službách a ve verzi sklápěč je ideální pro městský provoz.

Do tří stran sklopná korba Scattolini byla vybavena ochranným štítem za kabinou, s možností upevnění dlouhého nákladu

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*