Technologie

Sportovní areál v nizozemské obci Edam-Volendam

Sportovní areál ETB Sombroek

Nový polyfunkční areál ETB Sombroek v nizozemské obci Edam-Volendam přináší sportovcům zdravé a udržitelné životní prostředí. Interiér objektu je díky rozměrnému prosklení úzce propojený s exteriérem. Inspirací pro budovu nápadného tvaru s šikmými fasádami byla poloha objektu i okolní příroda, například blízkost hráze IJsselmeer. Pro tento jedinečný projekt orientovaný na budoucnost dodala česká značka RAKO keramické obklady pro vnitřní i venkovní použití.

Společnost Kuiper Steur Architecten z nizozemského Assendelftu vyhrála v září 2017 výběrové řízení na projekt sportovního areálu ETB Sombroek. Základní kámen byl položen po vypracování projektu, povolení a stavebním řízení v listopadu 2020. Sportovní areál se nachází necelých 200 km od Markermeeru u Volendamu. V polyfunkčním objektu založeném na pilotách se kromě tělocvičny nachází sál na gymnastiku a fitness, dva taneční sály a sály pro jógu a bojová umění.

Sportovní areál ETB Sombroek

Uhlíková neutralita a regenerační využití energie

Z urbanistického hlediska je pozoruhodná budova harmonickým doplněním a vylepšením celého místa: Architektura je inspirována exponovanou polohou u moře, větrem, počasím a okolní přírodou. Propracovaný energetický a ekologický koncept objektu vznikl v úzké spolupráci architektů a zúčastněných odborných projektantů. Sportovní areál je plánován jako CO₂ neutrální, vybavený tepelným čerpadlem, solárními panely, vegetační střechou (zásobník na vodu), opakovaně použitelnými, bezúdržbovými, ekologickými systémy a stavebními produkty, které lze po použití demontovat.

V celém objektu používají architekti ze společnosti Kuiper Steur Architecten keramické obklady RAKO. Obkládačky série Color One v odstínech zelené/červené a oranžové/modré zvýrazňují jinak bíle obložené plochy stěn ze stejného materiálu. Je za tím promyšlený barevný koncept, který představuje barvy erbů obou částí obce, Edam (zelená a červená) a Volendam (oranžová a modrá). Ve sprchových koutech a navazujících šatnách byla položena vysoce odolná neglazovaná dlažba RAKO, a to Taurus Granit v odstínu Rio Negro, která má střídmý vzhled přírodního kamene v optice žuly a nezbytnou třídu protiskluznosti R10B.

Rako ve Sportovním areálu ETB Sombroek

Architektonický koncept vytváří úzký vztah mezi vnitřním a venkovním prostorem. Zelená střecha, která se klene nad sportovní budovou, doslova spojuje přírodu a architekturu. Důsledná kombinace přírodního prostoru a architektury budovy pokračuje i ve velkoryse proskleném vstupním prostoru. Architekti ze společnosti Kuiper Steur navrhli podlahy v nejsvětlejší barvě dlaždic RAKO Kaamos ve formátu 60 x 60 cm a třídě protiskluznosti R11B. Neglazované slinuté dlaždice v odstínu slonové kosti s mírně strukturovaným příjemným povrchem se nacházejí také v exteriéru (Kaamos Outdoor). Obě části díky tomu vizuálně splývají v jednu velkou, souvislou plochu a plynule přecházejí jedna v druhou, což je kreativní trik, který ještě více umocňuje neobvykle plynulý prostorový dojem mezi prostranstvím před budovou a halovým foyer sportovního areálu.

Tělo jako hráz

Tři otázky pro architekta: Jack Steur, partner ve společnosti Kuiper Steur Architecten, Assendelft.

  • Proč jste si pro sportovní areál Sombroek vybrali obklady české značky RAKO?

Hledali jsme produkt s odpovídající cenou a kvalitou. To nás přivedlo k obkladům RAKO. Zároveň jsme hledali výrobce, u kterého bychom se již při zadání objednávky mohli spolehnout na to, že zboží bude dodáno včas, navzdory dnešní hektické době.

  • Jak obklady RAKO podpořily celkový architektonický koncept objektu?

Chtěli jsme prostřednictvím barevného konceptu obkládaček přiblížit barvy naší obce hostům a sportovcům, kteří k nám přijíždí z tuzemska i ze zahraničí. Barevné obkládačky jsou použity na stěnách šaten, sprch a WC. U vnitřních podlah je důležité mít správnou protiskluznost, což umožňuje chodit po podlaze bezpečně jak v obuvi, tak naboso. Přesto musí být dlaždice ještě snadno udržovatelné. Díky volbě materiálů RAKO jsme mohli použít dlaždice v tloušťce 2 cm se stejným designem a s vyšší protiskluzností ve venkovním i vnitřním prostoru ve vstupní zóně.

  • V čem vidíte kvality architektury objektu?

Vymodelovali jsme tělo hráze. Je porostlé vegetací, stejně jako hráze v Holandsku. Materiály používané při stavbě hrází jsme integrovali i do našeho projektu: Vertikální fasádní části jsou zabudovány v čedičových gabionech. Chtěli jsme novostavbě dodat zvláštní „ostrost“. Hrajeme si s hranami a liniemi, kdy okapy pomalu přecházejí do chodníku před vstupní částí a poté se znovu zvedají do sedlové střechy.

Rako ve Sportovním areálu ETB Sombroek

-red-

Klíčová slova:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*