Technologie

Stavění budoucnosti v režii firmy Podzimek

Nejnovější aktivita společnosti Podzimek na poli „stavební budoucnosti“, respektive 3D tisku ve stavebnictví. Firma představila prototyp prvního vytištěného domku původní, ryze českou 3D tiskárnou.

Firmy Podzimek sídlí v Třešti už 125 let, do jejich uskupení patří mimo jiné stavební firma Podzimek a synové s.r.o. a Strojírny Podzimek s.r.o., které se obě podílejí na projektu výzkumu a vývoje původní a zatím svým řešením unikátní 3D tiskárny pro tisk domů. Výzkum a vývoj probíhá již čtvrtým rokem a jeho prvotním impulsem bylo, kromě boomu 3D tisku obecně, i myšlenka majitele a jednatele firem Ing. Martina Podzimka na žádoucí posun ve stavebnictví směrem k automatizaci a robotizaci, ve kterých stavebnictví za strojírenstvím výrazně zaostává. Dalším motivem je stále palčivější potřeba nahrazení chybějící lidské řemeslné práce.

Aktuálně je vývoj ve stavu, že existuje nejen funkční první generaci tiskárny na principu portálového jeřábu, která je dle našich informací zatím jako jediná v ČR schopna vytisknout v kuse celý dům přímo na jeho finálním umístění. Společnost zdárně ukončila i prototyp prvního domku. V dalších fázích vývoje se chtějí soustředit na neustálé vylepšování technologie tisku, vlastností tiskové hmoty, která je rovněž původním produktem, a dalších aspektů 3D tisku těchto parametrů. Cílem je 3D tiskárna, která na libovolném místě dokáže vytisknout dům definovaných parametrů, při minimálním omezení povětrnostními vlivy a s minimálním zapojením lidské síly.

Tiskárna je umístěna v Třešti v areálu Strojíren Podzimek v Čenkovské ulici, Kromě firem Podzimek jsou zainteresování i odborní asistenti fakulty stavební a strojírenské ČVUT.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*