Technologie

SWIETELSKY staví nový Lipno Port v exkluzivní lokalitě

Projekt Lipno Port byl od počátku koncipován jako výjimečná nabídka na Lipensku

Obec Lipno nad Vltavou, největší jihočeské centrum letní a zimní turistiky, se rozrostla o další tři apartmánové domy v nové lokalitě Lipno Port. Pro investora, českobudějovickou firmu Infrainvest, je ve svažitém terénu u jezera postavila společnost SWIETELSKY stavební, závod Pozemní stavby Jih.

Dokončená první etapa zahrnuje tři domy se 40 apartmány s dispozicí od 4+kk po 2+kk. Každý má svou terasu a parkování, tří a čtyřpokojové byty i saunu. K dispozici budou mít také vlastní molo pro kotvení lodí i relax u vody.

„Se zadavatelem jsme v minulosti již několikrát úspěšně spolupracovali, a tak víme, že hodně dbá na řemeslo, detail stavby, kvalitu práce i materiálů. To je pro nás naprosto zásadní. Tím se minimalizuje výskyt vad a zaručuje dlouhá životnost objektu,“ říká Miroslav Jirkal, vedoucí projektu SWIETELSKY stavební.

Jeho tým se musel vypořádat s náročným osazením domů do svahu plného zeleně, a jejich obslužností. To si dnes už ale málokdo uvědomí, protože k domům je snadný přístup.

Stavba začala na jaře 2018 a v červenci 2020 skončila kolaudací třetího bytového domu. Všechny jsou určené pro celoroční provoz k rekreačnímu bydlení nebo dalšímu pronájmu.

Utilitární tvary

„Domy jsme navrhli v utilitárních tvarech, které nevytvářejí rušivé dominanty a přirozeně splývají s okolím. Vizí bylo vytvořit bydlení uprostřed lesů s výhledem na vodní hladinu. Domy reagují na terén. Jejich výškovým odstupňováním ve svahu a dostatečnými odstupy se vytvořila rozvolněná,rostlá struktura‘,“ vysvětluje architekt Jaromír Kročák, jehož ateliér svým řešením investora nejvíce zaujal.

To také přispělo k maximálnímu zhodnocení tohoto místa. Tedy krásnému výhledu na jezero a krajinu. A to v podstatě z každého bytu přes prostorné lodžie a terasy. Právě lesní porost a maximální zachování přírodního prostředí se stává fenoménem nové zástavby této části Lipna nad Vltavou. Tam, kde bude potřeba, se zeleň ještě dodatečně vysadí.

Zeleň především

„Důsledná ochrana porostů byla pro celý projekt příznačná. Nepřekvapí, že zadavatel přebytečnou zeminu použil na jiném projektu v Lipně,“ dodává Miroslav Jirkal. Podle něho zde uživatelé dostali velký prostor k uspořádání dispozic a vybavení bytů. „Což znamenalo radost pro ně a starost pro nás, ale vypořádali jsme se s tím,“ poznamenal.

První dům s podlahovou plochou 1497 m2 má 16 apartmánů, 12 garáží a čtyři stání, druhý pak 12 apartmánů, osm garáží a čtyři stání. Jeho podlahová plocha měří 1870 m2. Třetí s plochou 1862 m2 má 12 apartmánů, šest garáží a čtyři stání. Ta jsou vždy pod objektem. Byty mají ve standardu kuchyni, vinylové podlahy, dvě koupelny, kotel na ohřev teplé vody. Domy mají částečně zapuštěné první podlaží s garážemi a parkováním a další dvě či tři nadzemní podlaží a podkroví.

Stavba začala na jaře 2018 a v červenci 2020 skončila kolaudací třetího bytového domu

Bylo na co navazovat

SWIETELSKY stavební má na Lipensku za sebou už stavbu řady projektů. Například Hotel Relax v Dolní Vltavici, Resort Lakeside Village u Frymburku, Resort Tenis Club a Yacht Club v Lipně n. V. Aktuálně zde firma v centru obce rekonstruuje Chatu Lanovka a staví nový hotel Element. Obě tyto stavby po dokončení vytvoří jeden provozní celek, propojený „lyžařským“ náměstím“.

Podle Miloše Kratochvíla z investiční společnosti Infrainvest byla volba spolupracovat se společností SWIETELSKY jen pokračováním v dobrých zkušenostech z předchozích projektů. „Už několikrát se nám to vyplatilo – byť její nabídky nejsou z nejlacinějších. Můžeme se ale spolehnout na vysoký standard kvality a tím maximální spokojenost konečných uživatelů bytů. Velmi si vážíme i snahy vyjít našim zákazníkům vstříc při klientských změnách, kterými si každý dotvoří byt podle svých představ,“ říká podnikatel.

Projekt Lipno Port byl od počátku koncipován jako výjimečná nabídka na Lipensku. Nabízí bydlení v těsném kontaktu s jezerem, v lese a klidu, zároveň však na dosah veškeré turistické infrastruktury, kterou obec nabízí.
„Přesně takovou nabídku umí ocenit ti nejnáročnější klienti,“ poznamenává Zdeněk Čáp z Infrainvestu. Exkluzivní lokalita má před sebou ještě další rozvoj, kdy v souladu s přísnou regulací obce bude pokračovat další etapou.

„Pro ni je už předinvestována veškerá infrastruktura. Věříme, že i plánované etapy nabídnou klientům stejný nadstandard jako ta právě dokončená,“ uzavřel Čáp. 

Držíme se poctivého přístupu. To je nám vlastní.

Loňské tržby Divize pozemního stavitelství společnosti SWIETELSKY stavební překonaly hranici dvou miliard. „Prvořadý je hospodářský výsledek. Taková je filozofie celého koncernu, kterou razíme i v České republice. Ne náhodou společnost existuje již 84 let v prakticky stejné majetkové struktuře,“ říká Ing. Jiří Kozel, jednatel společnosti a ředitel její Divize pozemního stavitelství.

  • Jaký byl poměr průmyslových a bytových projektů? Mění se?

U jednotlivých našich závodů je to různé. Pokud chcete stavět v Praze, těžko můžete uplatnit svou zakázkovou náplň na průmyslových stavbách. Obecně lze ale říci, že průmyslových objektů v posledních dvou letech postupně ubývalo a tento poměr se proto posouval spíše na stranu bytových projektů.

  • Předloni SWIETELSKY koupil brněnskou JB Stavební. Jak jste s touto moravskou akvizicí spokojeni?

Zatím velmi. Podařilo se ji nad očekávání rychle integrovat do struktur skupiny SWIETELSKY v České republice a zavést naše standardy. V krátké době se JB Stavební stala významnou součástí naší skupiny, a proto ta spokojenost.

  • Jak do toho zapadá loňské založení společnosti SWIETLSKY Real Estate CZ?

V Rakousku, kde koncern SWIETELSKY vznikl a sídlí, už přes dvacet let existuje SWIETELSKY Development, zaměřený na investiční bytovou výstavbu. Před několika lety byl tento segment více centralizovaný a oddělený od vlastní stavební činnosti a stal se velmi úspěšným. Mezi střednědobé plány vedení koncernu patří tuto činnost, a to nejen v Rakousku, nadále rozvíjet. Proto vznikla i česká společnost.

  • Jaké s ní máte plány?

Chceme rozvíjet projektový development jako skutečně samostatný segment, který bude co možná nejvíce oddělen od klasické stavební činnosti. Nechceme dělat development proto, abychom měli co stavět. Chápeme ho jako naprosto samostatnou činnost, která musí vytvářet vlastní hospodářský výsledek. Samozřejmě pokud SWIETELSKY Real Estate CZ vedle toho přispěje k zakázkové náplni SWIETELSKY stavební, budeme jenom rádi.

  • Může to očekávaná postkoronavirová ekonomická krize změnit?

Náznaky nastávající ekonomické krize byly v oboru citelné již před nástupem koronaviru. A pokud jde o development, určité ochlazení na trhu nemovitostí je patrné a může být dokonce ku prospěchu.

  • Jde se na krizi připravit?

Celá firma SWIETELSKY je už svou strukturou do krizových období dobře vybavena. Dokonce se říká, že je úspěšnější v krizových obdobích než v časech překotné konjunktury. Samozřejmě je na místě zvýšená obezřetnost při rozhodování o investicích a při posuzování rizik spojených s naší každodenní činností.

  • Jak reagujete na měnící se trh?

Jdeme stále svou cestou. Držíme se poctivého přístupu s důrazem na kvalitu. To je nám vlastní. Celý koncern je už od roku 1936, kdy ho senátor Swietelsky založil, postaven na principu „podnikatel v podniku“. Máme silnou samostatnost, odpovědnost a dlouhodobý cíl být zodpovědní a úspěšní. A právě to je do krizových časů ta nejlepší výbava.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*