Technologie

Tatra centrum v centru Martina

Na čelní fasádě domu jsou pilířové tvárnice Ytong, které investor úspěšně vyzkoušel jako první na území České republiky a Slovenska

Nový polyfunkční dům vyrostl v místě, kde působila firma Tatranábytok, ve své době největší slovenský výrobce židlí. Její historie se začala psát už na konci 19. století, ale společenské změny v roce 1989 výrazně ovlivnily hospodářský život na Slovensku. Jedním z mnoha důsledků byl i konec výroby židlí v Martině. Lokalita v blízkosti náměstí SNP, nákupního centra, obchodní akademie a univerzitní nemocnice se však o svou budoucnost bát nemusela. Jedním z důkazů je dům Tatra Centrum. Zajímavý je i tím, že je celý postaven z materiálů Ytong.

Snaha o minimum tepelných mostů souvisela s potřebou postavit bytový dům, který bude patřit do kategorie s téměř nulovou potřebou energie. Ing. arch. Dušan Holan, jednatel a majitel společnosti Tatra Centrum, měl s materiály Ytong dlouholeté zkušenosti.

U novostavby byl navíc nejen v roli investora, ale také autora projektu, který využívá všech výhod systémového řešení Ytong. „Prosazuji jej všude, protože je univerzální a pracovat s ním je opravdu snadné. V domě je z materiálu Ytong – kromě skla – úplně všechno,“ říká s úsměvem architekt Holan.

Premiéru tu měly pilířové tvárnice

Na čelní fasádě domu jsou pilířové tvárnice Ytong, které investor úspěšně vyzkoušel jako první na území České republiky a Slovenska. „Statik byl přesvědčen, že je u domu se čtyřmi podlažími nemůžeme použít; kvůli tomu jsem zvažoval i snížení výšky o jedno patro, ale ani tam mu to nevycházelo. To už se mi nezdálo, protože podle podkladů firmy Ytong to neměl být problém. Požádali jsme proto dalšího statika o kontrolu a ten nám potvrdil, že to i se čtyřmi podlažími možné je,“ dodává Dušan Holan.

Kromě stěnových tvárnic, vnitřních omítek jsou v tomto domě také hlazené stěrky s extra hladkými povrchy Ytong

Ytong na stěnách, stropech i na střeše

Pro obvodové zdivo byly použity tvárnice Ytong Standard P2-400 s tloušťkou zdiva 300 mm, v 1. patře pak navazují tepelně izolační tvárnice Ytong Lambda YQ P2-300 s tloušťkou zdiva 450 mm. Ze sortimentu Ytong nechybí ani překlady či UPA profily, na střeše jsou navíc i stropní panely Ytong a na severní straně pak stropy Ytong Komfort.

„Masivní střechu z Ytongu mám i na svém rodinném domě a dlouhodobě oceňuji její ochranu před přehříváním interiéru. Také u bytového domu byly pro mne materiály Ytong skvělou volbou – jako investor máte k dispozici ucelené a systémové řešení s jednoduchou a rychlou instalací a výbornými parametry. Z jednoho materiálu postavíte celý dům, a pokud realizační firma dodrží stanovené technologické postupy, dostane investor dům staticky pevný, bez rizika prasklin a s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi,“ objasňuje důvody pro jeden materiál na celém domě Ing. arch. Holan.

Kromě stěnových tvárnic, vnitřních omítek a hlazené stěrky s extra hladkými povrchy Ytong jsou v domě i schodišťové stupně, u nichž investor ocenil jednoduchou instalaci a možnost okamžitého použití. Z hladké stěrky a jejího vzhledu mají užitek obyvatelé domu, ale pro její použití měl důvod i architekt Holan: „Líbila se nám možnost snadné opravitelnosti, pro nás to byl hlavní důvod. Zvažovali jsme sádrové omítky, ale když nám pan Mitický z Ytongu nabídl tento produkt, volba byla jasná.“ 

Výhody systémového řešení Ytong na polyfunkčním domě shrnuje Ing. Slavomír Mitický, odborný poradce pro projektanty ze společnosti Xella Slovensko, spol. s r.o.: „V projekční fázi jsme mohli s autorem postupně napojovat všechny prvky stavebního systému Ytong – od první zděné řady tvárnic až po realizaci pultové střechy systémem Ytong Komfort. Všechny výrobky mají stejné materiálové složení, co zajistilo maximální kompatibilitu všech stavebních prvků i ve vztahu k budoucímu chování stavby, například z pohledu objemových změn. Materiály se budou chovat stejně a na objektu tak nevzniknou problémy vyvolané v důsledku použití různých stavebních systémů s odlišnými vlastnostmi. Významná je i role podpory firmy Xella od projektu až po realizaci, kde investor komunikoval celou výstavbu s jedním technickým poradcem a s jedním obchodním zástupcem se řešily všechny dodávky materiálu, či nestandardní požadavky na stavbě. Objekt dostal od společnosti Xella a produktů Ytong maximální podporu i v podobě konkrétních lidí, kteří byli nápomocní až po realizaci posledních prvků našeho systému. V tomto konkrétním případě to byly omítky Ytong.“ 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*