Technologie

The Flow Building respektuje okolí

Budova, která vznikla s cílem dosáhnout akreditace BREEAM na úrovni Excellent, má devět flexibilně koncipovaných podlaží

Devítipodlažní palác na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice byl dokončen letos v květnu. Novostavbu The Flow Building řídí sdružení divizí 1 a 3 Metrostavu podle návrhu architekta Jana Pokorného ze studia Chapman Taylor Prague.

Novostavba nahradila novorenesanční dům U Turků, postavený roku 1881 podle návrhu Josefa Schulze. Jeho fasáda byla později přeměněna kanceláří architekta Bohumíra Kozáka ve stylu art deco. Nyní ho nahradila budova The Flow Building. Cílem investora bylo navrhnout moderní stavbu odkazující na tradici a slávu pražské architektury.

Původní návrh vyššího domu proto architekti z ateliéru Chapman Taylor upravili tak, aby dům lépe zapadl do okolní zástavby nejen členěním a uličním obvodovým pláštěm, ale i výškou. S průčelími okolních staveb koresponduje i díky prvkům připomínajícím secesi a obkladovému materiálu – světlému spišskému travertinu, který je ozdobou vedlejšího hotelu Jalta. Nárožní fasáda je dvouplášťová se svisle i vodorovně zakřivenými linkami. Vzhled budovy je originální a působivý, byl ale složitý na provedení.

Při montáži stavbařům pomohlo to, že celá budova byla vyprojektovaná ve 3D. „Pro mě je toto dílo srdcovou záležitostí a velkou výzvou ať už lokalitou, minimálním prostorem pro zařízení staveniště, složitostí, ale i skvělými kolegy. Stavba v centru Prahy přinášela spousty otazníků, které bylo třeba řešit operativně,“ uvádí architekt Nikola Štochl z divize 3, který na stavbě pracoval jako zástupce Ing. Jana Vachutky z divize 1, která je v poměru 60 : 40 lídrem dodavatelského sdružení.

Nápadná fasáda využívá trojrozměrný modulární systém k dosažení souvislého zakřiveného povrchu
Klíčové úvahy
 • Zdraví a pohoda uživatelů budovy
 • Energetická účinnost a emise CO2
 • Dodávka čerstvého vzduchu 35 m3 za hodinu na osobu
 • Inkluzivní a přístupný design
 • Úschovna kol a zařízení pro cyklisty
 • Elektrické dobíjecí stanice
 • Komplexní měření energie a vody
 • Recyklovatelné nakládání s odpady

Technicky náročné konstrukce

„Na staveniště jsme nastoupili ve chvíli, když byla hotová a zajištěná až 12,5 m hluboká stavební jáma. Železobetonové konstrukce prováděli betonáři divize 6 vedení Ing. Markem Kubrem, vyzdívky či omítky zednické středisko divize 1. Divize 11 zajistila jeřáby a stavební buňky, využili jsme také služeb divize 3 – geodetů a střediska elektro,“ vzpomíná Jan Vachutka.

„Betonáže byly dokončeny, vyjma částí, které jsme mohli provést až po demontáži věžových jeřábů, na konci listopadu 2019. I když by se mohlo zdát, že provedení skeletu kombinovaného s nosnými zdmi je jednoduché, opak je pravda. Uvnitř objektu směrem do vnitrobloku je totiž mnoho technicky náročných konstrukcí se šikmými sloupy, vloženými patry či atypickými moduly, a to zejména u obvodových stěn ve styku s okolními budovami. V době špičky zde pod dvěma věžovými jeřáby pracovalo až 70 dělníků, betonem je z Rohanského ostrova zásoboval TBG Metrostav. Pro bílou vanu spodní stavby jsme použili jeho speciální směs značky Permacrete. Limitujícím faktorem z pohledu prací pak byla logistika materiálu uvnitř stavby. Žádný jsme totiž nemohli složit mimo obestavěný prostor,“ říká Marek Kubr.

Hlavní roh má dvojitou fasádní konstrukci, která snižuje dopad solárního zisku a hluku

Perfektní spolupráce i atmosféra

Komplikované byly také ražba kanalizační přípojky do Opletalovy ulice nebo převrtání prostupů do kolektoru. „Chtěl bych poděkovat všem kolegům z Metrostavu za jejich neustálou snahu o co možná nejlepší výsledek společné práce, zástupcům investora za velmi aktivní přístup k řešení problémů a udržování pozitivní atmosféry, projektantům, technikům i dělníkům,“ uzavírá Ing. Vachutka.

Opatření pro úsporu energie
 • Technologie tepelného čerpadla se vzduchovým zdrojem
 • Výkonná trojitá prosklená fasáda, která snižuje vnitřní tepelné zisky v létě a tepelné ztráty v zimě
 • Inteligentní externí žaluzie
 • Energeticky efektivní vertikální přepravní systémy
 • Inteligentní LED osvětlení
 • Regulace teploty v zóně
 • Komplexní strategie měření
Konstrukce fasády obsahuje parametricky řízené sluneční stínění a otevíratelná okna

Kvalitní design a technologie

Víceúčelová budova kombinující design 21. století s nejpokročilejšími technologickými řešeními představuje příklad moderní architektury. Na první pohled zaujme sofistikovaným průčelím, jež díky komplexnímu trojrozměrnému modulárnímu systému vytvoří nad chodníkem souvislou zakřivenou linii.

Dům nabídne takřka 15 000 m2 kanceláří, 6000 m2 maloobchodních prostor a 129 parkovacích míst včetně padesáti pro nabíjení elektromobilů. V interiéru byla využita špičková udržitelná a ekologická řešení. Budova, která vznikla s cílem dosáhnout akreditace BREEAM na úrovni Excellent, poskytne devět flexibilně koncipovaných podlaží s plochou až 2500 metrů čtverečních. Pasivní technologie, jimiž je vybavena, slouží ke snížení energetické spotřeby v jejích prostorách.

Více na www.theflowbuilding.cz

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*