Technologie

Tři dekády cesty světla

Venkovní osvetleni historickych památek Kolin nads Rýnem

ETNA výhradní zastoupení firmy iGuzzini slaví 30 let na trhu. Společnost ETNA s.r.o., výhradní zastoupení firmy iGuzzini a poskytovatel profesionálních služeb v oblasti dodávek a návrhů osvětlení, působí na tuzemském trhu již třicet let. Spolupracuje s nejlepšími českými architekty, galeriemi a muzei v České republice. Nově zastupuje dvě prémiové skandinávské značky: SAAS a ateljé Lyktan. Vedení firmy se ujímá Eva Bumanová, dcera zakladatele firmy Vladimíra Dohnala.

Začínali jsme na dvou krabicích od banánů,“ popisuje začátky ředitel firmy Vladimír Dohnal. „Telefonovat se chodilo do venkovní budky, zboží jsme vozili prastarou Škoda 120, které jednou na dálnici uletělo kolo.“ Zásadním momentem pro rozvoj firmy bylo v roce 1993 navázání spolupráce s italským výrobcem svítidel, společností iGuzzini illuminazione S.p.A.

Pivovar Bernard

Dům U kamenného zvonu

První větší zakázkou byla dodávka osvětlení v Domu u Kamenného zvonu v Praze. V této galerii se používala směrovatelná svítidla SHUTTLE uchycená v napájecích lištách. Klidně se tam můžete jít podívat, dodnes tam svítí. V České republice v té době nic podobného nebylo dostupné, proto jsme oslovili firmu iGuzzini a brzy se stali jejich oficiálním zastoupením. Od té doby se společně vyvíjíme, rosteme a v oboustranně prospěšné spolupráci pokračujeme dodnes. Za ty roky se z iGuzzini stal přední světový výrobce svítidel a z Etny renomovaný dodavatel a partner v oblasti světelné techniky na českém trhu,“ upřesňuje Vladimír Dohnal.

Zakázek přibývalo, ETNA rozšířila svůj tým o technické oddělení a začala se věnovat také návrhům osvětlení. Zpočátku stačila kalkulačka, papír a tužka, počítače a speciální výpočetní programy přišly později.

Pivovar Bernard

Kvalita na prvním místě

V devadesátých letech, když jsme začínali, byla opravdu jiná doba. Dnes je vše rychlejší, často rozhoduje cena bez ohledu na kvalitu. Touto cestou ale my nejdeme, snažíme se o individuální přístup k zákazníkovi, věnujeme se osvětě, přednášíme odborné i laické veřejnosti, pořádáme semináře a workshopy, nabízíme ojedinělá řešení. Snažíme se dělat to, co umíme a co nás baví na špičkové úrovni. Pracujeme na zakázkách s požadavky přísně vymezenými legislativou a technickými normami i na těch, kde si lze se světlem více hrát. Známí jsme díky osvětlení výstav a muzejních nebo galerijních expozic, ale to je jen malá část z našeho portfolia. Věnujeme se soukromým i veřejným interiérům, historickým památkám, sakrálním objektům, slavnostnímu osvětlení a významnou část naší práce věnujeme veřejnému osvětlení,“ popisuje šíři aktivit ETNA Vladimír Dohnal.

Národní muzeum Praha

Nejlepší architektura & skvělé osvětlení

Vážíme si každé zakázky, je proto těžké vybrat ty nejzajímavější. Za 30 let na trhu pracovali specialisté ETNA s mnoha zajímavými osobnostmi. V roce 2018 jsme otevřeli v pražských Nuslích nový showroom zařízený podle korporátního designu italské firmy iGuzzini. Je jediný svého druhu ve středoevropském a východoevropském regionu. „Za přízeň moc děkuji všem architektům i designérům, konkrétně chci zmínit architekta Ladislava Monzera a profesora Jiřího Habela, na jejich zkušenostech a následovnících dnes firma prakticky stojí,“ komentuje Miloslav Naděje, spoluzakladatel firmy, spolupráci s tuzemskými architekty.

UMPRUM Brno

Linie času & linie světla

Etna za předchozích třicet let osvítila stovky domů, památek, galerií a veřejných prostor. Vybrali jsme deset z nich. Od sakrální architektury, přes výstavy a muzeální expozice až po rekonstrukce významných památek. Stavby, které Etna osvětluje, často získávají ocenění v soutěžích architektury.

1996 / Chrám Sv. Barbory, Kutná Hora
2004 / Trapistický klášter, Nový Dvůr
2006 / Ústředí ČSOB, Praha
2010 / Budova Fakulty architektury ČVUT, Praha
2011 / Náměstí T. G. Masaryka, Frýdlant
2012 / Tyršův most, Přerov
2014 / Kostel Svaté rodiny, České Budějovice
2014 / Oblastní galerie, Liberec
2017 / Multimodální uzel veřejné dopravy, Padubic
2018 / Vodárenská věž na Letné, Praha
2020 / Národní muzeum, Praha
2021 / Rekonstrukce hradu, Helfštýn

Další referenční projekty na www.etna.cz

Revitalizace arealu klasteru Český Krumlov

Firmu nově vede Eva Bumanová

V posledních letech jsme rozšířili portfolio a navázali spolupráci s dalšími značkami, jako je finská SAAS a švédský ateljé Lyktan. Proč zrovna ze severu Evropy? Protože Skandinávie je region, kde v zimě vyjde slunce sotva na pět hodin, takže umělému osvětlení tam opravdu rozumějí,“ říká Vladimír Dohnal.

A kam dál firma směřuje? Do vedení firmy nastupuje nová generace a Eva Bumanová, dcera Vladimíra Dohnala, přebírá vedení firmy. Etna bude dál nabízet skvělé služby, kvalitní značky a svoji budoucnost vidí ve spolupráci s nejlepšími českými architekty a interiérovými designéry. To je Etna ve třicátém roce svého působení na trhu. „Rozšiřujeme portfolio zastupovaných značek o dvě prémiové skandinávské firmy a dál se budeme soustředit na spolupráci s architekty a interiérovými designéry. Na tom jsme vyrostli a tam cítíme naši největší sílu a přidanou hodnotu,“ říká Eva Bumanová.

Finská značka SAAS

Na severu jsou dlouhé noci, světlo je tu vzácným darem přírody. „Navrhovat světlo znamená navrhovat to, jak spolu komunikujeme, jak jsme produktivní a kolik času chceme na daném místě strávit,“ říkají ve finské firma SAAS. Výrobci světel z Helsinek dnes patří k předním světovým odborníkům na inovativní a vysoce kvalitní osvětlení. Rozumí nejnovějším technologiím, jako jsou optická vlákna a LED. „Technologie jsou naším dědictvím. Kromě toho však rozumíme poezii světla,“ dodávají kolegové z Finska. Sortiment zahrnuje už hotové komponenty, elegantní svítidla nebo řešení zcela na míru.

Profil značky: www.saas.fi/en/company

ateljé Lyktan ze Švédska

Druhou novinkou v sortimentu firmy Etna je ateljé Lyktan změstečka Åhus v jižní části Švédska. Ateljé Lyktan je výrobce svítidel s 85 let trvající historií a kolekcí světel, která v minulém století určovala švédský design. Historií to ale nekončí, tato prémiová značka dnes vyvíjí a vyrábí špičková svítidla ve spolupráci s nejlepšími skandinávskými designéry. Ateljé Lyktan klade důraz na světlo, lidi a životní prostředí: jejich svítidla jsou inovativní, energeticky účinná a z hlediska životního prostředí udržitelná.

Profil značky: www.ateljelyktan.se/about

-red-

Klíčová slova:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*