Technologie

Udržitelná budova s prosklenou fasádou

Castellana 77 v centru finančního centra Madridu, ve čtvrti AZCA, byla dvě desetiletí mimo provoz. Ožila díky architektonickému studiu luis vidal+arquitectos. Původní věžová stavba z roku 1977 je nyní 62 metrů vysoká administrativní budova, která specifickým způsobem dotváří městské panorama. Po rekonstrukci se stala příkladem v oblasti energetické účinnosti a udržitelného rozvoje, což dokazuje i zisk prestižního certifikátu LEED Platinum. K tomuto ocenění velkou mírou přispěly vysoce účinné skleněné produkty od společnosti Guardian Glass, kterými je osazena fasáda budovy.

Mezi dva základní pilíře tohoto architektonického projektu patřilo důmyslné využití přirozeného světla a touha vytvořit budovu, která bude dominantou okolí. „Cílem bylo budovu zmodernizovat, výsledkem je úplně nová stavba, která je flexibilní i udržitelná, a zároveň nabízí vysoce kvalitní komerční prostory. Její vzhled navíc přirozeně zapadá do panoramatu Madridu, města, ve kterém se snoubí respekt ke svým kořenům, ale i ambiciózní pohled do budoucnosti,“ řekl Luis Vidal.

K tomu dopomohla vysoce selektovaná, glazurovaná, zavěšená fasáda s ostrou vertikální modifikací z pokoveného skla Guardian SunGuard® SN 70/41. Tento moderní stavební systém v sobě má mimo jiné zabudovanou funkci zajišťující extra ochranu před slunečním zářením díky žebrování s přesahem 60 cm, které poskytuje stín (mezi žebrováním a fasádou je 15 cm široká mezera kvůli čištění a celkové údržbě). Což ve spojení se sklem Guardian ještě více zlepšuje celkové funkční vlastnosti budovy.

Kompletní rekonstrukce

Rekonstrukce na celkové ploše 21 000 m2 zahrnovala i modernizaci veškerého vybavení budovy Castellana 77. Změna v uspořádání 18 nadzemních podlaží (celkem 16 261 m2) umožnila větší flexibilitu přízemního půdorysu. Přízemí je koncipováno jak pro kanceláře, tak i pro komerční prostory. Rekonstrukce se dočkaly také původní čtyřpodlažní parkovací prostory a patro pro obecnou obslužnost budovy. Pět podzemních podlaží má nyní kapacitu více než 200 parkovacích míst.

Stavba fasády budovy Castellana 77 byla rozdělena do dvou etap. Nejdříve se demontovala zcela zastaralá původní fasáda budovy trpící značným opotřebením. Následovalo osazení novým pláštěm. Pracovalo se s několika typy fasád podle plochy a orientace: zavěšená fasáda, plášťová fasáda s ochrannými lamelami a odvětrávaná fasáda.

Architektonická skla

Zavěšená fasáda je vyrobena z extrudovaného hliníkového profilového systému a výplňových panelů vyrobených z laminovaného, pečlivě vybraného skla s neutrálním povlakem SunGuard® SN 70/41 jako externím prvkem. Řada SuperNeutral (SN) jsou vysoce kvalitní architektonická skla patřící do produktové rodiny SunGuard. Díky 70 % propustnosti světla nabízí toto řešení neutrální vzhled s maximální kontrolou slunečního záření. Fasádní systém umožňuje volné odvětrávání zasklívacích hran, což zabraňuje nežádoucí kondenzaci.

Žebrování z EFTE

Dalším výrazným rysem architektonické práce na budově Castellana 77 je žebrování z EFTE (ethylen-tetrafluorethylenu) navržené speciálně pro tento projekt. Zvláštní orientace a zakřivení žebrování mu umožňuje protékat skrz budovu a propůjčuje jí jedinečný, výrazný tvar. Žebrování však neplní jen estetický účel. Jeho primární funkcí je zlepšení energetické účinnosti a udržitelnosti, protože chrání stavbu před přímým vystavením slunečnímu záření. EFTE jakožto pokročilý materiál je světelně prostupný, nikoli však tepelně, což z něj činní dokonalý materiál pro vytvoření podsvícení. Architekti mohli díky tomu vytvořit neustále se vyvíjející fasádu.

Pohyb slunce a stínů vytváří na fasádě během dne (v závislosti na intenzitě světla), jasně měnící se obrazce. V noci budova nabývá zcela jinou identitu díky několika kilometrům LED světel nainstalovaných na žebrování fasády s různými kofiguracemi podsvícení.

Fasáda budovy Castellana 77 s prosklenými jednotkami SunGuard® SN 70/41 a žebrováním z EFTE umožňuje dosáhnout nízkých emisí a vysoké kontroly slunečního záření. Efektivní design fasády vedoucí k výrazným úsporám energie a k většímu pohodlí pro obyvatele byl vypracován na základě důkladné analýzy expozice budovy vůči slunci a stínu na západní, východní a jižní straně prováděné každý den v roce v různých klíčových časech.

Udržitelnost a certifikát LEED

Castellana 77 je nyní budova s vysokou mírou udržitelnosti. Z výše zmíněných důvodů budova obdržela certifikát LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) udělovaný americkou organizací Green Building Council, skupinou lídrů v oblasti stavebnictví podporujících ekologické postupy při konstrukci budov.

LEED je jedním z nejprestižnějších světových certifikátů, který hodnotí udržitelnost budov a prosazuje stavbu finančně životaschopných nemovitostí šetrných k životnímu prostředí. Budova Castellana 77 obdržela v systému Core & Shell certifikát z kategorie Platinum. Společnost Guardian Glass je členem US Green Building Council a podílí se také na programu ENERGY STAR, jehož cílem je zvýšení energetické účinnosti.

Důvody pro udělení LEED
Energetická účinnost: prosklená fasáda a žebrování chránící proti slunci a řízení energie a výkonu poskytují maximální tepelný a světelný komfort pro obyvatele budovy. To pomáhá snížit spotřebu energie až o 33 % ročně ve srovnání s konvenční budovou se stejnou užitnou a povrchovou plochou. Systémy klimatizace a osvětlení mají o 46 %, respektive 34 % nižší spotřebu.
Přirozené osvětlení a výhled: Až 95 % zaměstnanců a obyvatel budovy Castellana 77 využívá přirozené světlo a má přímý výhled ven.
Kvalita vnitřního ovzduší: Energeticky účinný klimatizační systém založený na 100 % vnějším přívodu vzduchu.
▪ Poloha a široká škála možností přístupu do budovy.
▪ Efektivní využití vody dosažené přidáním úsporných sanitárních zařízení tak, aby budova mohla dosáhnout snížení spotřeby vody o 39 % ve srovnání s budovami podobného typu.
Důraz na udržitelnost: Po rekonstrukci budova využívá především recyklované materiály certifikovaného místního původu.
Nízké nebo nulové emise: 100 % materiálů nemá žádné (nebo jen malé) emise těkavých organických látek.

-jik-
Fotografie a grafické materiály: © luis vidal + arquitectos

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*