Technologie

Úskalí velkoformátových oken

Podobu velkoformátových oken je vhodné dopředu konzultovat s dodavatelem, který poradí jak s limitními rozměry, tak i s tím, zda lze okna v dané podobě vůbec vyrobit.

Moderní okna nabývají stále větších rozměrů a jejich velkolepé prosklené plochy poskytují interiéru záplavu slunečního světla a spojení s okolní krajinou. Jaké nástrahy mohou skýtat, ať už je plánujeme do novostavby nebo chceme zvětšit původní okna ve starším objektu?

Navrhování velkoformátových oken

Pro správnou funkci a bezpečnost velkoformátových prvků je zásadní jejich konstrukce, správné osazení do stavebního otvoru a ošetření připojovací spáry. O výsledné podobě oken je vhodné poradit se s dodavatelem již ve fázi projektu nebo před plánováním rekonstrukce. Ten tak může včas upozornit na úskalí požadovaných prvků. „Příkladem takové sporné varianty jsou strukturální rohy, u kterých se spojuje zasklení bez osazení v okenním profilu. Stavebník by měl znát rizika podobně komplikovaných provedení, která z principu nedokážou zajistit odpovídající tepelnou izolaci. Jde o architektonicky atraktivní provedení, které bez dodatečných technických řešení může v našich zeměpisných podmínkách představovat budoucí problém,“ popisuje jedno z úskalí Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA, největšího českého výrobce oken a dveří. Při konstrukčním návrhu je třeba vycházet i z lokality, kde stavba stojí. Zejména se jedná o zatížení větrem nebo o nadmořskou výšku vzhledem k tlakovému pnutí plynu mezi skly. Už při navrhování velkoformátových oken je potřeba zároveň posoudit, zda je takový prvek vůbec možné na stavbu dopravit od příjezdové komunikace, případně jakou manipulační techniku umožní zvolit konkrétní terénní situace.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*