Technologie

Venkovní stínicí technika chrání nejen před sluncem

Střecha bioklimatické pergoly je tvořená nastavitelnými lamelami, které lze natočit až o 130°

Jaké jsou aktuální trendy v oblasti stínicí techniky? Jak ovlivňuje její výběr daný typ či stáří domu a kdy k němu přistoupit? Na co je nutné dát pozor při její instalaci? Odpovídá DAVID ŠEJVL, manažer divize stínění značky VEKRA.

Jaké trendy pozorujete v oblasti stínicí techniky?

Zatímco dříve byly nejběžnější vnitřní žaluzie, dnes se stále častěji prosazuje obecně venkovní stínění. Interiérová stínicí technika představuje nejrychlejší cestu, jak náš domov ochránit před ostrým sluncem či pohledy zvenčí, nicméně má nejslabší izolační efekt. Výhodou venkovního stínění je, že poskytuje ochranu i před zimním mrazem a v létě dokáže pohltit teplé slunce ještě před oknem, takže se interiér v parných letních dnech nepřehřívá. Okrajově se také stále uplatňují i markýzy, které vytváří příjemný stín na terase a zároveň před slunečními paprsky chrání i interiér, navíc odolají i slabé přeháňce. Při větším dešti nebo větru se ale musí zatáhnout. Aktuálnějším trendem v oblasti stínění teras jsou bioklimatické pergoly, kterým vítr ani déšť nevadí a tyto vlivy neomezují jejich užívání. Pergoly mají střechu tvořenou nastavitelnými lamelami, které se podobně jako u žaluzií dají podle potřeby naklápět až o 130°. Navíc se dají kombinovat s ostatními typy venkovního stínění, ideálně pak se screenovými clonami, které se osadí mezi nosné sloupy pergoly. Na terase tak zůstane stín, i když slunce klesne nad obzor, ale přitom je přes ně vidět. V souvislosti s trendem chytrých domácností se stále častěji využívají také inteligentní prvky ovládání rolet či žaluzií

Jaké jsou přednosti jednotlivých druhů vnějšího stínění?

Nejběžnějším typem exteriérového stínění jsou venkovní žaluzie, které se mohou na fasádě domu stát i zajímavým architektonickým prvkem. Jejich výhodou je, že regulací lamel můžeme přesně kontrolovat množství světla, které necháme do interiéru proniknout. Venkovní rolety místnost dokonale zatemní, ale především výrazně napomáhají k útlumu vnějšího hluku a posilují tepelnou izolaci okna v létě i v zimě. Zároveň fungují i jako další prvek pro zvýšení ochrany našeho majetku. Screenové rolety jsou ideální zejména pro denní zastínění, protože i když jsou stažené, je výborně vidět ven, ale dovnitř nepropustí přímé slunce ani teplo. Mohou tedy zastoupit funkci jak stínění, tak i sítě proti hmyzu. Díky své velikosti až do 18 m2 jsou navíc vhodné i pro velkoformátová okna. Večer, když se v místnosti rozsvítí, je přes ně ale vidět.

Venkovní rolety chrání před sluncem, posilují izolaci okna a fungují i jako další prvek ochrany majetku

Liší se nějak výběr stínicí techniky podle typu stavby, například pokud se jedná o starší rodinný dům, nebo naopak novostavbu?

Každý druh stínicí techniky má odlišné přednosti a nedá se jednoznačně říci, že by byl některý vhodnější pro nový dům a jiný naopak pro starší objekt. Záleží spíše na vkusu a požadavcích majitele a také na rozsáhlosti plánovaných stavebních úprav, zda se například při rekonstrukci rodinného domu budou vyměňovat okna a zateplovat fasáda. Například u domu, kde se vnější plášť zateplovat nebude, nebo je naopak již hotový, mohou být vhodným řešením žaluzie VEKRA KOMFORT se samonosnou konstrukcí, které nevyžadují žádné velké stavební zásahy do fasády. Určitě se není nutné omezovat jen s jedním druhem stínění pro celý dům, jednotlivé typy lze klidně kombinovat. Ideální je například do ložnice, kde chci mít v noci úplnou tmu a ticho, dát roletu, a v místnostech s denní aktivitou využít venkovní žaluzie.

Kdy je nejlepší přistoupit k výběru stínění?

Pokud se jedná o novostavbu, je ideální rozhodnout se ještě před schválením projektu, zda bude použita roleta nebo žaluzie, a přijít se včas o konkrétním řešení poradit s odborníkem. Venkovní stínění se v ideálním případě instaluje pod omítku, každý typ má navíc svá specifika a své limitní rozměry, záleží například i na síle budoucího zateplení, použitém systému výstavby. Odborník by měl navrhnout, kolik místa by mělo zůstat v zateplení a kolik se má dát izolace na překlad. Tento detail si odsouhlasí a většinou z toho vychází, že uskočí překlad vůči zdivu. Pokud klient přijde na konzultaci ve chvíli, kdy už je otvor vyzděný, může se stát, že pro umístění stínění do zateplovacího pláště nezbývá dost místa. Okna je v rámci stavby třeba vždy usazovat tak, aby potom dobře dopadla realizace stínící techniky a vše se vešlo do fasády. V podobných případech tedy bývá nutné okno mírně zmenšit a využít horní a boční rozšiřovací profily, aby se tam vešly vodící lišty, protože boční rámy dost často nejsou pohledově tolik široké.

Existují nějaká další problematická řešení z pohledu umístění a instalace stínicí techniky?

Lze se setkat s variantou, kdy se stínění usazuje do speciálního překladu. Toto řešení VEKRA příliš nedoporučuje. Častým problémem totiž je, že pro umístění žaluzií na vyšší okna výška překladu nestačí. U francouzských oken v patře zase může být problémem skleněné zábradlí. Pokud okno není osazeno rozšiřovacími profily, venkovní stínění už dost často není realizovatelné nebo za dost velkých kompromisů. V každém případě je ideální stínění pořizovat spolu s okny. Klient tak má jistotu, že vše bude do fasády přesně pasovat a  bezproblémově fungovat. Vše se zvládne tak říkajíc při jedné práci a navíc bude jeden dodavatel držet záruku jak za okna, tak i za stínění.

Výběr konkrétního typu stínění je spíše otázkou vkusu a rozsáhlosti plánovaným stavebních úprav

Jaká jsou rizika při dodatečné instalaci venkovního stínění, pokud jsou okna již nainstalovaná a obvodový plášť hotový?

Pokud je stavba zateplená, bylo by nutné stínění kotvit přes závitové tyče do fasády, na kterou je většinou záruka po dobu pěti let. Pokud by v budoucnu došlo k nějakému zatékání, stavební firma nemusí uznat reklamaci, protože fasáda je navrtaná. Určitě také nedoporučujeme instalaci před otvor. Kromě narušení zateplovacího pláště se na předsazeném horním boxu drží sníh, listí a další nečistoty. Na fasádě se časem vytvoří stopy od vody vytékající z rolety, což nikdy nevypadá hezky. V podobných případech lze využít samonosné žaluzie VEKRA KOMFORT, u nichž se konstrukce kotví přímo na okenní rám. Odpadá tak riziko vzniku tepelných mostů, protože se systém neupevňuje do ostění. Je ale třeba počítat s tím, že box bude pravděpodobně zasahovat do okna. Vždy je vhodnější zvolit montáž do špalety i za cenu náhrady žaluzie za screenovou roletu, která má menší nábal. Ve všech případech je ale vždy nutné individuálně posoudit, zda je konkrétní řešení vůbec možné provést, například vzhledem k hloubce zapuštění okenních rámů do zateplovacího profilu. Problematické jsou i případy, kdy je okenní rám pohledově hodně schovaný v zateplovacím plášti a pro ukotvené vodicí lišty už není prostor. Limitní rozměr pro bezproblémové ukotvení stínicí techniky na rám je 45 mm. V takových situacích už často není pro instalaci venkovního stínění možnost.

Venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT

Jaké jsou možnosti z pohledu ovládání exteriérové stínicí techniky?

Většina výrobců nabízí jak ruční, tak motorizované. My jsme od manuálního před časem ustoupili, protože představuje příliš velké riziko vzniku tepelných mostů. Je nutné pro něj provrtat otvor skrz okenní rám nebo rozšiřovací profil, který se ale už nedá zcela utěsnit. V zimním období tak v tomto prostoru bude kondenzovat voda a vznikat plísně. U elektrického ovládání to problém není, protože stačí skrz zeď vyvést kabel, který lze jednoduše stavebně zapravit. Stále oblíbenějším řešením je napojení na systémy chytré domácnosti, možnost ovládání na dálku pomocí aplikace nebo automatizované řízení pomocí čidel, díky kterému se žaluzie či rolety dokážou samy přizpůsobit aktuálním světelným a teplotním podmínkám. To je ideální řešení nejen pro běžné rodinné domy, ale především pak pro ty pasivní. Tento typ staveb využívá co nejnižších tepelných ztrát v kombinaci s dodatečnými zisky ze slunečního záření. Jestliže není stínění vybaveno čidly, nastávají pak situace, kdy mohou právě venkovní rolety či žaluzie minimalizaci úspory za energie bránit. Pokud bude v létě ráno zataženo a žaluzie zůstanou nahoře, začne se po vyjasnění interiér přehřívat a bude proto muset zapnout klimatizace. Pokud je stínění opatřeno slunečním nebo teplotním čidlem, stínění se v takovém případě automaticky stáhne. V zimě může nastat opačná situace, kdy kvůli staženým žaluziím či roletám do místnosti nemohou proniknout sluneční paprsky, které by prostor prohřály a my tak ušetřili za vytápění. Automatické ovládání stínění navíc podporuje i stát. V rámci programu Nová zelená úsporám lze získat na nákup stínicí techniky maximální příspěvek ve výši 1000 Kč/m2 v případě manuálního či motorového ovládání, zatímco u automatizovaného stínění to může být až 1500 Kč/m2. Ačkoliv si to majitelé nemusí zpočátku uvědomovat, právě stínění může mít na úsporu nákladů na vytápění či chlazení nesporný vliv.

Více na www.vekra.cz.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*