Technologie

Výrobky MEA se stále častěji uplatňují na různých stavbách

Společnost MEA existuje již od roku 1886 a patří do silného uskupení finanční firmy ADCURAM. S obratem 120 mil. euro a pobočkami v 11 zemích s celkovým počtem 700 zaměstnanců, se řadí mezi významné partnery s odvodněním a konstrukcemi. MEA má své hlavní výrobní závody ve Francii v St. Dié, kde se vyrábí kompozitní žlaby z SMC materiálu a v České republice v Plzni, kde v roce 2014 zahájila také výrobu polymerbetonových žlabů. Výroba v České republice umožňuje rychle a efektivně reagovat na veškeré požadavky při realizaci i náročných projektů a dodává výrobky pro naše partnery v celé Evropě a zámoří.

Rekonstrukci železničních mostů u Karviné

Při rekonstrukci železniční trati Dětmarovice – Petrovice u Karviné byly instalovány kompozitní rošty a chodníky na několika mostech.  Velký most u obce Závada v délce 140 m prochází kompletní rekonstrukcí. Montážníci postupují současně s obnovou ocelové konstrukce a pokládají boční i středové chodníky, rošty do kolejišť v obou směrech. Nízká hmotnost kompozitního materiálu a způsob pokládky umožnil položení kompozitních konstrukcí na polovině mostu jen při 5 výjezdech montážníků.

Projektanti využívají zakrytí kompozitními rošty nejen pro útlum hluku při pojezdu vlaku, ale také pro jejich vysokou odolnost proti chemii i povětrnostním vlivům, dlouhou živostnost bez údržby, nevodivost a také protiskluzový povrch.

Suterén nové budovy krajského úřadu

Suterénní prostory nové administrativní budovy Krajského úřadu Vysočina byly prosvětleny tzv. anglickými dvorky MEA MULTINORM. Soustava 35 kusů prefabrikovaných sklepních světlíků MEA MULTINORM 3 v 1 byla instalována na stavbě budovy E krajského úřadu v Jihlavě. Rozměry a řešení byly navrženy podle velikosti oken a hloubky vůči okolnímu terénu. Výjimečná hloubka některých suterénních prostor proti terénu byla vyřešena po konzultaci s odborníky z MEA tak, že některé světlíky musely být vybaveny až 4-5 nástavci s vyztužovacím rámem pro dosažení úrovně terénu od parapetu. Takový způsob je možný s ohledem na okolní terén a půdní podmínky. Řešení 3 v 1 je univerzální světlík, ale se zesílenou konstrukcí a také vodotěsný. Se správným způsobem ukotvení je odolný také proti vysoké spodní vodě. Přes rošt světlíku mohou projet i osobní vozidla, zátěž vydrží. Montážní izolační panel zabrání tvorbě tepelných mostů. Univerzální světlíky jsou dobrou volbou pro všechny okenní prostupy umístěné částečně nebo úplně pod úrovní terénu.

Písecký masokombinát nově s hygienickým nerezovým odvodněním MEA

Modernizace píseckého masokombinátu zahrnovala rozšíření balící linky Pro tuto část výroby byl pro odvodnění podlah zvolen nerezový systém MEA 5200 CIP, štěrbinový hygienický žlab s roštem. Hygienické žlaby CIP vyřeší požadavky na bezpečné prostředí díky speciálnímu nerezovému krytu, který umožňuje snadné čištění a nepodporuje tvorbu bakterií. Extrémní pevnost žlabu, a tedy i odolnost v náročných provozních podmínkách, zajistí hrany vyztužené speciálním tmelem se skelným vláknem. Spolehlivé napojení hrany s podlahovou krytinou je zaručeno díky hrubému povrchu hrany. Ta vydrží i zátěž při pojezdu transportních vozíků s tvrdými kolečky. Systém hygienických nerezových žlabů MEA 5200 CIP je prověřen dlouholetým používáním v extrémních podmínkách v potravinářských provozech.

Projektování nerezového odvodnění v Autodesk Revit pro potravinářský, chemický průmysl, gastro provozy nebo zázemí se sprchovými a koupelnovými žlaby usnadní nová aplikace MEA Water Management. MEA aplikaci s intuitivním ovládáním lze jednorázově nahrát přímo do aplikace Revit od Autodesku. Umožní stáhnout aktuální rodinu prvků a následně zaručuje pravidelnou aktualizaci knihoven a rodin i v případě rozšíření o další oblasti. Projektant tak má zaručeny vždy aktuální data.

Odvodnění teras a fasády kancelářské budovy River City Prague

V areálu River City Prague se finalizují dvě nové kancelářské budovy se zaměřením na skandinávskou architekturu, moderní technologie, zeleň, důraz na zdravé a příjemné pracovní podmínky a k tomu směřující certifikace zdravého vnitřního prostředí. Pracovní prostředí propojuje vnitřní kanceláře s vnějšími terasami a plochami. Při tomto propojení je třeba řešit i bezpečný pohyb osob a způsob odvodnění.

Pro realizaci odvodnění byly vybrány víceúčelové systémy žlabů MEATEC pro terasy, ploché a zelené střechy nebo plochy s drenážní vrstvou. Projekční tým MEA navrhl sběrné žlaby MEATEC E130, které mají boční stěnu perforovanou a samotné žlaby jsou výškově stavitelné v rozmezí 55–150 mm. Mohou tak při prudkých deštích přes krycí rošt rychle pojmout přívalovou vodu, která by jinak zatekla do vchodu nebo k fasádě. Ze žlabu se již sběrná voda dostane snadno do drenážních vrstev v ploše. Žlab také přispívá k rychlému odvětrání a vysoušení fasády při sněhu a dešti. S nastavitelnou výškou a designem roštu je také řešením pro bezbariérový pohyb osob. MEATEC žlaby se vyrábí v šířkách od 100 do 250 mm z nerezové nebo pozinkované oceli.

Zátěžové odvodnění mezi veřejnými a soukromými plochami bytových domů

Zpevněné plochy kolem bytových domů v sobě provazují soukromé a veřejné chodníky, komunikace, hřiště nebo parkové úpravy. Odvodnění privátního a veřejného majetku někdy bývá řešeno společně v rámci projektu.

Efektivním způsobem odvodnění ploch i s malým nebo dokonce nulovým podélným spádem je využití liniového systému žlabů. Tento systém umí velmi rychle zachytit vodu v celé délce plochy, a díky svému spádovanému dnu to zvládne i u dlouhých linií bez přerušení.

V případě pojezdu zásobovacích aut nebo jiných požárních vozidel, je lepší zvolit kompozitní SMC žlaby s litinovými rošty pro zatížení až D400 kN. Kompozitní materiál je extrémně pevný, ale přitom lehký a rychle a snadno se instaluje. Například u bytového domu v Praze-Letňanech byl využit žlab MEARIN 200 také pro svou dlouhou životnost s nízkými nároky na údržbu.

Další podrobnosti:

Více o kompozitních roštech a plném zakrytí na https://www.mea-odvodneni.cz/kompozitni-mrizkove-rosty-a-plne-zakryti/sortiment/47

Stažení jednotlivých knihoven nebo celé aplikace BIM pro nerezové odvodnění: https://www.mea-odvodneni.cz/projekcni-servis

Více o hygienických štěrbinových žlabech na https://www.mea-odvodneni.cz/nerezove-hygienicke-zlaby-s-rostem/sortiment/188

Video o možnostech žlabů MEATEC https://www.youtube.com/watch?v=yOFydg6d3C0&feature=youtu.be

Více o světlících MEA MULTINORM na https://www.mea-odvodneni.cz/sklepni-svetlik-mea-multinorm-3-v-1/sortiment/69

Více o odvodnění teras a zelených střech na https://www.mea-odvodneni.cz/system-meatec—sberne-zlaby-na-terasy-a-zatravnene-strechy/kategorie/26

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*