Technologie

Využívejte moderní nástroje pro vyšší efektivitu

Stavebnictví se proměňuje před očima. Kdo chvíli stál, už stojí opodál, říká Business Development Manager Pavel Hanuš ze společnosti Callida. Snažit se být efektivnější a používat moderní přístupy při realizaci projektů je v současnosti naprostá nezbytnost.

  • Od konce minulého roku jste začali pořádat pravidelné Snídaně s Callidou. Co je to za akci?

Snídaně s Callidou je naše oblíbená akce, na které seznamujeme účastníky s nejnovější verzí softwaru euroCALC 4, možnostmi BIM rozpočtování a představujeme i další aktivity naší společnosti. Setkání probíhá v sídle firmy, bývá nás kolem deseti lidí a v příjemné atmosféře u kávy a občerstvení si jen tak nezávazně povídáme. První Snídaně s Callidou měla velmi pozitivní ohlas, proto jsme se rozhodli v těchto aktivitách pokračovat i nadále.

  • Komu jsou tyto Snídaně určené?

Primárně je akce určená pro uživatele systému euroCALC a další partnery. Je to příležitost se osobně potkat, vyslechnout si postřehy z praxe a všichni účastníci také získají přehled o tom, jaké chystáme novinky nebo změny. Ale není to nijak uzavřená skupina. Rádi přivítáme na Snídani každého, kdo projeví zájem o naše produkty. A nemusí jít pouze o systém euroCALC.

Jsme schopni a ochotni předvést také skvělou aplikaci Viewpoint Field View, která výrazně zjednodušuje vedení stavby. Najdou se i účastníci, kteří se chtějí dozvědět víc o sdíleném datovém prostředí, tak jim představíme systém Viewpoint For Projects. Snídaně s Callidou je zkrátka příjemně strávené páteční dopoledne.

  • A co tedy systém euroCALC v současnosti uživatelům nabízí?

Kdybych měl odprezentovat všechny výhody systému euroCALC, tak by nám jedna stránka ve vašem časopisu nestačila. V dnešní době už pouhý nákup softwaru vaše problémy nevyřeší. Dnes je při řízení projektu nejdůležitější mít vždy po ruce aktuální informace – snadno a rychle dostupné na jednom místě.

Callida nabízí ucelené systémové řešení, které výrazně zjednodušuje a urychluje pracovní procesy v každé fázi stavební zakázky. Od přípravy, přes realizaci až po samotnou správu hotového díla. A díky integraci s nejrůznějšími ERP systémy je i silným controllingovým nástrojem. Navíc euroCALC poskytuje celou řadu vylepšení a novinek, které umožňují řídit stavbu efektivně. Dokáže zpracovávat data v rámci BIM projektu a vytvářet z nich položkový rozpočet.

  • Ano, to už jste zmiňoval. Rozveďte pojem BIM rozpočtování více?

Rozpočtování je pátým rozměrem BIM modelu. Je víc než jasné, že digitalizace stavebnictví se nevyhne ani oblasti oceňování. To přímo souvisí i se zaváděním metody BIM. Proto jsme do systému euroCALC 4 implementovali moderní prototyp řešení BIM rozpočtování a aktuálně aplikujeme principy BIM rozpočtování na pilotních zakázkách.

V praxi to znamená, že dokážeme pracovat s BIM modelem v IFC formátu, který načteme do systému euroCALC 4. BIM rozpočtování se dá ve stručnosti popsat jako součinnost rozpočtáře a projektanta. Cílem je, aby společně dokázali co nejvíce zautomatizovat oceňování co největšího množství obecných položek rozpočtu.

Ovšem pokud má být celý proces oceňování efektivní, a hlavně přesný a jednoznačný, je zapotřebí provést standardizaci tvorby 3D modelů a zejména pak standardizaci negeometrických údajů, které každý model obsahuje.

  • Z toho mi jasně vyplývá, že rozpočtář bude svou práci dělat efektivněji a přesněji…

Ano a hlavně rychleji. Každý z oboru ví, že při oceňování stavebního díla hraje právě čas velmi důležitou roli. Odevzdat přesný a bezchybný rozpočet včas je základ úspěchu pro získání zakázky. A právě úsporu času považuji za hlavní výhodu BIM rozpočtování. A ani nezáleží na tom, zda dochází ke změnám v projektu – což je vždy noční můra každého rozpočtáře.

V BIM modelu se změny promítnou do všech projektových dokumentů, a tudíž i do výpočtu výkaz výměr, tedy do samotného rozpočtu. A tak mohou být jednotlivé verze rozpočtu ihned analyzovány a zpracovány.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*