
Stavebnictví se proměňuje před očima. Kdo chvíli stál, už stojí opodál, říká Business Development Manager Pavel Hanuš ze společnosti Callida. Snažit se být efektivnější a používat moderní přístupy při realizaci projektů je v současnosti naprostá nezbytnost.
- Od konce minulého roku jste začali pořádat pravidelné Snídaně s Callidou. Co je to za akci?

Snídaně s Callidou je naše oblíbená akce, na které seznamujeme účastníky s nejnovější verzí softwaru euroCALC 4, možnostmi BIM rozpočtování a představujeme i další aktivity naší společnosti. Setkání probíhá v sídle firmy, bývá nás kolem deseti lidí a v příjemné atmosféře u kávy a občerstvení si jen tak nezávazně povídáme. První Snídaně s Callidou měla velmi pozitivní ohlas, proto jsme se rozhodli v těchto aktivitách pokračovat i nadále.
- Komu jsou tyto Snídaně určené?
Primárně je akce určená pro uživatele systému euroCALC a další partnery. Je to příležitost se osobně potkat, vyslechnout si postřehy z praxe a všichni účastníci také získají přehled o tom, jaké chystáme novinky nebo změny. Ale není to nijak uzavřená skupina. Rádi přivítáme na Snídani každého, kdo projeví zájem o naše produkty. A nemusí jít pouze o systém euroCALC.
Jsme schopni a ochotni předvést také skvělou aplikaci Viewpoint Field View, která výrazně zjednodušuje vedení stavby. Najdou se i účastníci, kteří se chtějí dozvědět víc o sdíleném datovém prostředí, tak jim představíme systém Viewpoint For Projects. Snídaně s Callidou je zkrátka příjemně strávené páteční dopoledne.
- A co tedy systém euroCALC v současnosti uživatelům nabízí?
Kdybych měl odprezentovat všechny výhody systému euroCALC, tak by nám jedna stránka ve vašem časopisu nestačila. V dnešní době už pouhý nákup softwaru vaše problémy nevyřeší. Dnes je při řízení projektu nejdůležitější mít vždy po ruce aktuální informace – snadno a rychle dostupné na jednom místě.
Callida nabízí ucelené systémové řešení, které výrazně zjednodušuje a urychluje pracovní procesy v každé fázi stavební zakázky. Od přípravy, přes realizaci až po samotnou správu hotového díla. A díky integraci s nejrůznějšími ERP systémy je i silným controllingovým nástrojem. Navíc euroCALC poskytuje celou řadu vylepšení a novinek, které umožňují řídit stavbu efektivně. Dokáže zpracovávat data v rámci BIM projektu a vytvářet z nich položkový rozpočet.
- Ano, to už jste zmiňoval. Rozveďte pojem BIM rozpočtování více?
Rozpočtování je pátým rozměrem BIM modelu. Je víc než jasné, že digitalizace stavebnictví se nevyhne ani oblasti oceňování. To přímo souvisí i se zaváděním metody BIM. Proto jsme do systému euroCALC 4 implementovali moderní prototyp řešení BIM rozpočtování a aktuálně aplikujeme principy BIM rozpočtování na pilotních zakázkách.
V praxi to znamená, že dokážeme pracovat s BIM modelem v IFC formátu, který načteme do systému euroCALC 4. BIM rozpočtování se dá ve stručnosti popsat jako součinnost rozpočtáře a projektanta. Cílem je, aby společně dokázali co nejvíce zautomatizovat oceňování co největšího množství obecných položek rozpočtu.
Ovšem pokud má být celý proces oceňování efektivní, a hlavně přesný a jednoznačný, je zapotřebí provést standardizaci tvorby 3D modelů a zejména pak standardizaci negeometrických údajů, které každý model obsahuje.
- Z toho mi jasně vyplývá, že rozpočtář bude svou práci dělat efektivněji a přesněji…
Ano a hlavně rychleji. Každý z oboru ví, že při oceňování stavebního díla hraje právě čas velmi důležitou roli. Odevzdat přesný a bezchybný rozpočet včas je základ úspěchu pro získání zakázky. A právě úsporu času považuji za hlavní výhodu BIM rozpočtování. A ani nezáleží na tom, zda dochází ke změnám v projektu – což je vždy noční můra každého rozpočtáře.
V BIM modelu se změny promítnou do všech projektových dokumentů, a tudíž i do výpočtu výkaz výměr, tedy do samotného rozpočtu. A tak mohou být jednotlivé verze rozpočtu ihned analyzovány a zpracovány.