Zajímavé stavby

Bytový dům v Holečkově ulici na území středověkých vinic

Ve svahu vilové čtvrti Hřebenka na pražském Smíchově se dokončuje novostavba bytového domu Holečkova 26. Budova netradičního eliptického tvaru nabídne nájemní bydlení se zahradou, ale i komerční prostory pro obchody a služby. Pod návrhem stavby, která nahradila v uliční proluce bývalou tiskárnu, je podepsána kancelář DAM architekti, investorem je společnost Irnerio Praha.

Na adrese Holečkova 26 na Praze 5 v místech, kde se ve středověku za vlády Lucemburků rozprostírala vinice, stála ještě na začátku tisíciletí na vysokém zemním valu tiskařská dílna z konce 19. století. Po řadě rekonstrukcí zcela ztratila veškerou historickou a architektonickou hodnotu.

„Dlouho jsme o osudu budovy s investorem Robertem Segrem, jednatelem Irnerio Praha, přemýšleli, ale po zvážení všech městotvorných aspektů jsme se rozhodli stavbu odstranit a vytvořit novostavbu, která bude důstojným partnerem okolní zástavby,“ uvedl jeden z autorů Richard Doležal z kanceláře DAM architekti. Investorovi pak společně s kolegy předložil návrh na nekonvenční stavbu, která odpovídá nadčasovým architektonickým požadavkům a zároveň nenarušuje otevřenost a vzdušnost rezidenční čtvrti.

Konec tiskárny

Uliční proluka po bývalé tiskárně je vyplněna jen do části výšky navazující blokové zástavby. Podnožím bytového domu je dvoupatrový prosklený sokl, nabízející kancelářské a obchodní plochy. Na něm stojí jako solitér pětipatrová rezidenční budova eliptického tvaru, odsazená od uliční čáry a chráněná protihlukovou skleněnou stěnou, která navazuje na fasádu soklu. Dynamiku elipsy umocňují vějířovitě ustupující terasy bytů na východní straně. Podtrhuje ji i systém svislých lamel, které dávají vyniknout průběžně se měnícím sklonům fasád.

„Eliptický bytový trakt je obklopen zelení historických zahrad a na jihu lemován intenzivní vegetací na střeše soklu. Stojí vysoko nad uliční frontou a díky jeho transparentnímu plášti vznikají atraktivní výhledy ze všech bytových pater. Byty na nižších podlažích a všechny na sever orientované pokoje se díky velkorysému prosklení otevírají do okolních zahrad, ohromující jsou dálková panoramata při pohledu z horních pater a střešních teras, zejména jižním a východním směrem,“ zdůraznil Richard Doležal z DAM architekti.

Základem byla elipsa

V nižších podlažích elipsy vznikly bytové jednotky menší a střední velikosti, částečně s přilehlými zahrádkami. Směrem vzhůru se plocha bytů zvětšuje a v pátém poschodí se rozprostírají čtyři velkoplošné byty s výstupem na střešní terasy. Střešní nástavby každého z těchto bytů nabízejí kromě přístupu na střechu i relaxační prostor přiměřené velikosti a vlastní saunu. Fasády jsou na jižní straně koncipovány jako celoskleněné, ale i na straně severní jsou navržena velkoformátová okna na celou výšku pater. Na severovýchodní straně bytového solitéru vzniká v interiéru na úrovni zahrady celoročně využitelná zóna wellness s patnáctimetrovým bazénem, odpočinkovými prostory a barem, saunou, šatnami a sanitárním příslušenstvím.

Pro nájemní bydlení

Všechny nově vzniklé byty jsou určeny výlučně k nájemnímu bydlení vysokého standardu, investor nemá v plánu je nabídnout k prodeji. Novostavba již prošla kolaudací, v následujících týdnech ji čekají dokončovací práce a poté nastěhování prvních nájemníků.

Základní informace
Místo: Holečkova 26, Praha 5 – Smíchov
Investor: Irnerio Praha s.r.o.
Rok dokončení: 2021
Autoři: Richard Doležal, Lenka Kadrmasová, Hana Němečková, Marek Topič
Spolupráce: Stella Boechat Cordeiro, Jan Holna

Hrubá podlažní plocha
Podzemní parkoviště, technické a vedlejší prostory, wellness: 3 840 m2
Vstupní prostory, komerční a kancelářské plochy: 2 120 m2
Byt: 4 560 m2
Celkem: 10 520 m2
Není započítána plocha teras bytů o rozloze: 1 000 m2

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*