Zajímavé stavby

Dům na Kojetíně: Dříve stodola, dnes moderní bydlení

V roce 2006 koupil Radek Leskovjan, grafik a designér značky UAX!, velký pozemek uprostřed Kojetína u Nového Jičína. Na místě pobořené kamenné stěny hospodářského stavení navrhl architekt Kamil Mrva nejprve krásný obytný ateliér, o deset let později přístavbu se železobetonovým skeletem. S původní stodolou ji propojuje prosklený krček. V roce 2019 byla dostavba nominována na Českou cenu za architekturu.

„Historie původní stavby se píše od poloviny 19. století, byl to tehdy jeden z prvních domů v obci. Našel jsem na něm pískovcovou desku, na níž je dobovou češtinou vytesaný nápis: Léta Páně 1862 postavil František Hrachovec, představitel významného Křetínského rodu. Stavení však zhruba před třiceti lety vyhořelo a ze stodoly zmizel krov,“ uvádí Radek Leskovjan.

Pohledový beton ve svahu

Architekt Kamil Mrva se po více než deseti letech od prvního projektu na Kojetíně pustil do další části stavby. „Úkol to nebyl jednoduchý díky unikátní stavbě domu ve staré stodole, který získal již několik architektonických ocenění a nominací. Dům má doslova nadnárodní záběr a psalo se o něm v řadě odborných médií o architektuře a designu po celém světě. Časopis Dolce Vita jej v roce 2009 dokonce vyhlásil za nejlepší dům roku,“ říká architekt.

Pro nové zadání vznikly tři různé studie, v dostavbě měly být další dva pokoje s koupelnou a šatnou. Parkoviště chtěli klienti umístit tak, aby se dva domy navzájem respektovaly. „Nakonec jsme vybrali stavbu zasazenou do svahu,“ přibližuje Kamil Mrva, který na projektu spolupracoval s Václavem Kociánem.

Přestože architekti jako ústřední konstrukční materiál stavby použili pohledový beton EASYCRETE® od společnosti Českomoravský beton, a.s., z něhož je celá přístavba odlitá, není dům nijak výstřední. Naopak, jeho vzhled je i díky velkým oknům svěží. Do okolní krajiny přirozeně zapadá i díky kamenným zdím.

O domě s jeho autory
Českomoravský beton společně s ArchTV uvádí příběh věnovaný domu na výjimečném místě s netradičním řešením a použitím moderních materiálů s respektem k dnešním požadavkům na bydlení. Přijměte pozvání formou rozhovoru s architektem doc. Ing. arch. Kamilem Mrvou, Ph. D., a investorem Radkem Leskovjanem, a nechte se unést atmosférou, jak z původního stavení z roku 1862 vznikl fascinující rodinný dům respektující současné trendy bydlení a soudobé architektury. Pohledem investora a architekta se dozvíte souvislosti od zrodu myšlenky, až k samotné realizaci domu. Video ke zhlédnutí naleznete na Youtube kanálu společnosti Českomoravský beton.
Autoři: Kamil Mrva Architects, Radek Leskovjan, grafik a designér značky UAX! a Jan Veselý, Českomoravský beton, a.s.

Pohyb mezi stromy

Architekturu stavby doplňuje i vnitřní zařízení a interiér domu, který přesně odpovídá rukopisu značky UAX!. „Nejde tolik o to, z jak luxusních a známých značek se interiér skládá, ale spíš o atmosféru a jednotlivé detaily. Jeho volná plocha je jako šachovnice, na které jsem rozehrál hru s figurami o každý centimetr. Spolupracoval jsem při tom hlavně s tuzemskými výrobci,“ vzpomíná Radek Leskovjan.

Celým domem prostupuje pohyb, který vytvářejí světla a stíny, jež domem v jednotlivých částech dne i noci procházejí. Budovy stojí v blízkosti stromů, s jejichž větvemi hýbe vítr a ten zase láme sluneční svit. Pozemku o velikosti 4300 metrů čtverečních dominují 160 let staré lípy.

Dále je tu švestkový sad, obklopený dalšími stromy. „Sad jsme ještě rozšířili o šest ovocných stromů, dva ořechy, tři javory a osiky a tři vícekmenné habry. Nevytvářeli jsme tedy novou zahradu, ale spíše jsme tu stávající naladili na okolní přírodu,“ vysvětluje designér Leskovjan.

Realizace betonové stavby

Materiál pro skelet domu měla na starosti betonárna v Novém Jičíně společnosti Českomoravský beton, a.s., která se mimo jiné dlouhodobě zajímá o současné trendy betonového stavitelství v české architektuře pod hlavičkou svého projektu „Architektura v betonu“.

„Když jsme s Kamilem Mrvou a se stavební společností PROBI z Hranic na Moravě představili projekt společnosti Českomoravský beton, nadchl je. Rozhodli se, že zde natočí další díl videodokumentu Architektura v betonu, tedy jak nejlépe využívat jejich beton v architektuře. Po dobu stavby jsme nad zakázkou měli odborný dohled a při každém lití kontrolovali jejich odborníci směs betonu. A tak díky této péči dnes pohledový beton vypadá tak úžasně a čistě,“ říká Radek Leskovjan.

Foto: Libor Stavjaník, studio Toast

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*