Tip redakce, Zajímavé stavby

Mosty, které ukazují novou cestu

Lávka v Lužci nad Vltavou má zavěšenou konstrukci s jedním pylonem a dvěma poli o rozpětích 30+100 m. Hlavní pole překračuje řeku šířky 70 m. Pylon je ocelový, výšky 40 m a tvoří v rovinaté krajině protiváhu kostelní věži

Subtilní zavěšená lávka nad Vltavou byla vybudována z ultra vysokohodnotného betonu s rozptýlenou kovovou výztuží. Ze stejného materiálu je také lávka v Příboře. Ultra vysokohodnotný vláknobeton se už dříve osvědčil na lávce přes Dřevotický potok a zdá se, že se bude díky svým mechanickým vlastnostem a odolnosti využívat stále častěji.

Autoři obou lávek působí na Kloknerově ústavu ČVUT v Praze, kde se věnují návrhům a realizacím mostních konstrukcí z UHPFRC (ultra vysokohodnotný beton s rozptýlenou kovovou výztuží). Architekt a mostní inženýr Petr Tej společně s Ondřejem Císlerem už dříve navrhli lávku přes Dřetovický potok, která v roce 2019 postoupila mezi finalisty České ceny za architekturu. Také pro ni byl jako materiál vybrán vysokopevnostní mrazuvzdorný UHPC beton třídy C110/130 s rozptýlenou výztuží. Architektonický návrh experimentoval s hranicí lehkosti a subtilnosti lávky.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

-vis-
Foto: BoysPlaynice

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*