Technologie, Zajímavé stavby

Originální fasáda jako splývavý oděv

Nová budova Textilní akademie v Mönchengladbachu v Severním Porýní–Vestfálsku se oblékla do třpytivého stříbrného oděvu – autorství spodní ocelové konstrukce a textilní obálky se připisuje týmu projektantů a konstruktérů ze společnosti formTL.

Vnější obal nově postavené budovy Textilní akademie v Mönchengladbachu v Severním Porýní–Vestfálsku tvoří „šaty ušité na míru“. Dokonce i z dálky je na škole textilního a oděvního průmyslu vidět třpytivý stříbrný oděv, který dodává stavbě skutečně osobitý styl i vzhled.

Základní údaje o stavbě
  • Klient: Textilakademie NRW GmbH, Mönchengladbach/Německo
  • Architektonické studio: slapa oberholz pszczulnysop architekten, Düsseldorf/Německo,

Dodavatel fasády 

  • Výrobce ocelových konstrukcí: Koch Membranen GmbH, Rimsting/Německo,; Lamparter GmbH & Co. KG, Kaufungen/ Německo
  • Instalace: Montageservice LB GmbH, Hallbergmoos/Německo

Materiály

  • Ocel: S355
  • Lana: nerezová ocel
  • Membrána: Verseidag B18909 GFM 4000-42 stříbro

Kontrast k čisté geometrii

Průhledná, zdánlivě se pohybující textilní membrána stojí v silném kontrastu k čisté geometrii třípodlažní kubické stavby, kterou obaluje. Budovu, postavenou architekty ze studia slapa oberholz pszczulnysop architekten, tvoří centrální atrium, učebny, kanceláře a aula. Všechna okna jsou skrytá za membránou a pouze vstupní prosklená plocha zůstává nezakrytá a vítá studenty a návštěvníky svou velkorysou skleněnou fasádou.

Zatímco se na první pohled zdá, že textilní fasáda je v rovnoměrném pohybu, při bližším pozorování je patrné, že všechny části tohoto splývavého materiálu se liší svým střihem. Požadovaný dynamický efekt vnějšího obalu měl významný vliv na způsob konstrukce.

Kromě toho architektům šlo o to, aby struktura byla co nejtenčí a nejméně nápadná. Oba tyto parametry vyžadovaly přesné plánování a těsnou koordinaci práce mezi všemi účastníky projektu: inženýři společnosti formTL zodpovědní za lana, ocelové spodní konstrukce a membrány pracovali společně se stavebními firmami.

Základem pro předpjatou konstrukci byla zformovaná membránovo–lanová struktura společnosti formTL vyvinutá s úžlabními a hřebenovými lany. Jako tvarovací a nosné prvky jsou lana vinuta podél fasády shora dolů do úžlabí a hřebene. Lana jsou schopna přenášet zatížení způsobené sáním a tlakem větru.

Vlnící se dílce

Textilní obálka čítající přibližně 2100 m2 se skládá z jednotlivých dílů vlnící se okolo kubické stavby střídavě před lany a za lany. Lana i membrána jsou připevněny k ocelové konstrukci z horizontálních ocelových oblouků. Díky tvaru čtyřhranných dutých profilů, různé poloměry křivky dávají vzniknout obalu s podobou vln. Nahoře jsou k budově ukotveny ocelovými konzolami a ocelovými vzpěrami, připevnění je pomocí kloubových spojů.

Pro zvětšení únosnosti betonové konstrukce a následovné zajištění stability pláště fasádní stěny bylo nezbytné provést šikmé smykové vyztužení. Na spodním konci se zatížení přenáší přímo do podlahové desky a střechy podzemní garáže. Další výzvu v oblasti statiky představovala vnější izolace.

Svařené zakřivené pásy

Aby textilie působila co nejlehčím dojmem a konstrukce se do značné míry skrývala, nebyla tkaninová membrána přímo připojena k horizontálním ocelovým obloukům. Svařené zakřivené ocelové pásy utvářejí vizuální zakončení a umožňují textilním dílům, aby se pomocí upínací desky elegantně a téměř neviditelně sevřely před nosnými oblouky.

Svary jednotlivých dílů nejsou téměř vidět a kopírují svisle překlenutá úžlabní a hřebenová lana. Lana mají na svém horním konci nastavitelná závitová šroubení, pomocí kterých lze tuhou tkaninu lehce upravit. Struktura tkaniny byla zesílena na vyříznuté membráně.

Během dne se budova projevuje ve své plné látkové formě s propustností přibližně 48 %, v noci působí zcela odlišným a vzrušujícím dojmem. Ten je způsobený kombinací nepravidelně uspořádaných různě velkých okenních ploch a světla, které osvětlením interiéru proniká tkaninovou membránou ven.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*