Zajímavé stavby

Rekonstrukce: Od prosklených stěn až po malá okna

Rodinný dům v Obřanech – stavitelé železniční trati ve třicátých letech přeložili kus historické uličky, který jim překážel, a dům postavili znovu do svahu nad trať

Architekt Dušan Urbanczyk nedávno dokončil rekonstrukci dvou staveb v Brně – rodinný dům v Medlánkách stojí na prudkém severovýchodním svahu, dům v Obřanech ve svahu nad tratí. Nejsou si podobné, jejich řešení vycházelo z odlišných podmínek. Co mají společné, je vynikající uplatnění oken. Nejen že vytvářejí promyšlené a pěkné kompozice fasád, nabízejí také krásné výhledy a interiéry dobře prosvětlují.

„Od začátku své praxe používám celou škálu otvorů, od prosklených stěn až po malá okna. U každého domu a místnosti hledám správný poměr mezi intimitou obytného prostoru a propojením s okolní krajinou a lidským společenstvím,“ uvádí Dušan Urbanczyk.

Rodinný dům v Obřanech

U domu v Obřanech zachoval původní objem stavby, pracoval pouze s úpravou okenních otvorů ve dvou fasádách. Vstupní dveře opatřil mléčným sklem, přivádějí do předsíně jemné rozptýlené světlo. Okny schodiště spojenými do souvislého pruhu vidíme nahoru do svahu. Široké sedací okno na jedné straně obývacího pokoje otevřelo výhled na obec, posuvnými dveřmi na straně druhé se vstupuje na dvorek a dále do zahrady. Čtvercová okna s nízkým parapetem v pokojích poskytují komfortní výhled a přitom zachovávají soukromí. Vznikla snížením parapetu původních trojdílných oken. Změnil se tím poměr plochy oken a fasády, dům působí menším dojmem a harmoničtěji.

Rodinný dům v Medlánkách

„Když jsem poprvé přecházel po střeše starého domu v Medlánkách, uviděl jsem, že vyhlídku střídala po třech krocích skrýš v zarostlém dolíku. Proto jsem se rozhodl vytvořit obytný prostor s několika různými okny. Pásové okno s parapetem zvýrazňuje panoramatický výhled, čtvercovým portálem vstoupíte na terasu s prosklenou střechou, z okna u jídelního stolu dosáhnete na keře ve svahu. Zbylé místnosti mají pouze výhledy do různých částí zahrady, ložnice s francouzským oknem do anglického dvorku je nejintimnější. Vstupní dveře jsou před pohledy zvenčí cloněny pevným parapetem terasy,“ upřesňuje svůj koncept autor návrhu.

Dům je vrostlý do zahrady zvenčí i zevnitř. Z terasy před domem vstoupíme prosklenými dveřmi do předsíně, na konci krátké chodby vidíme prosvětlenou schodišťovou halu. Vystoupáme do obytného prostoru s výhledem na Medlánky. Stačí pár kroků a kolem kuchyňského pultu projdeme na krytou terasu obrácenou do nejkrásnější části zahrady.

Zeleň bude postupně doplňována tak, aby zůstala zachována atmosféra zarostlého dolíku. Ve spodní části zahrady vznikla terénními úpravami zeleninová zahrada. Svah je podepřený opěrnými stěnami ze ztraceného bednění.

Původní domeček má vyspravené stěny a nový strop. Přístavba v 1. NP je zděná, založená na pasech, částečně využívá stávající opěrku. Její strop je železobetonový, monolitický. Nadstavěné patro je zděné s železobetonovým montovaným stropem, v zadní části je založené a zakotvené do skalního podloží. Všechny střechy jsou extenzivní zelené. Dům je vybaven podlahovým topením a nuceným větráním s rekuperací

-vis-
Foto: Zuzana Šale a Dušan Urbanczyk

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*