Zajímavé stavby

Skleněné krystaly dominují na Bořislavce

Společnost KKCG Real Estate Group (KKCG REG) představila nový komplex budov BOŘISLAVKA CENTRA. Kancelářsko-obchodní komplex sestává ze čtyř nepravidelných skleněných krystalů, které vytváří přímo nad stanicí metra Bořislavka živé lokální centrum a podtrhuje význam městské radiály Evropská. Moderní architekturu významně doplňují díla současných českých umělců.

Po téměř třiceti letech se v Praze 6 podařilo architektonicky vyřešit komplikovaný pozemek, který protínají ulice Evropská, Liberijská a Kladenská. Investor – společnost KKCG REG – tento pozemek zakoupil v roce 2012 a následně vypsal mezinárodní architektonickou soutěž. Z té vyšel vítězně návrh architektonické kanceláře Aulík Fišer Architekti (AFA). Hlavními autory řešení jsou Jan Aulík a Leoš Horák.

Stavba za 3,5 miliardy

„Zakládáme si na vysoké kvalitě všech staveb. Krystaly na Bořislavce jsou naším dosud největším projektem a jsme na něj velmi hrdí. Jde totiž o hodnotnou soudobou architekturu, která urbanisticky dotváří tuto část Prahy 6. Příjemně rozvíjí občanskou vybavenost a nabízí skvělé pracovní a obchodní prostory. Unikátní umělecká díla pro mne představují dokonalou tečku v dotažení projektu,“ řekl Petr Pujman, generální ředitel KKCG REG.

Podle něj samotná stavba v hodnotě více než 3,5 miliardy korun trvala tři roky a byla řízena napřímo týmem investora ve spolupráci s construction manažerem Ruby Project Management. Mezi nejvýznamnější dodavatele stavby patřily společnosti RUBY PM, Sipral, Metrostav, Feri, Sollus Nábytek, Living 77, Zakládání staveb, Instalace Praha, Kamenictví Jež, Deba Bohemia, Brněnské Izolace, PBW, Novecon.

Trnitá cesta

„Cesta k novému obchodnímu centru na Bořislavce byla složitá, proto jsem rád, že nyní tomuto místu v naší městské části svítá nová budoucnost. Vítáme, že nové centrum rozšíří občanskou vybavenost v dané lokalitě, což si zdejší obyvatelé i ti v širším okolí přáli. Věřím, že řada moderních obchodů, restaurací a služeb, která se zde díky tomu otevře, vhodně doplní stávající nabídku pro občany. V kombinaci s novými kancelářskými prostory toto centrum dodá Bořislavce a okolí zcela novou energii,“ řekl Ondřej Kolář, starosta Prahy 6.

„Navázali jsme na vývoj urbanistických schémat pro současné město, jimiž se dlouhodobě zabýváme. Jde nám o hledání nové podoby blokové zástavby, která by dokázala evokovat kvality veřejného prostoru historického města, splňovala nároky na vnitřní prostředí budov a umožňovala individuální architektonickou formu,“ vysvětlil řešení architekt Jan Aulík, jeden ze zakladatelů AFA. V souladu se zadáním investora vytvořil jeho tým na stavební parcele strukturu nepravidelných přírodních tvarů – krystalů, které plynule přechází do parku ve východní části. Geometrie krystalu odpovídá vnitřnímu uspořádání a funkci budovy. Zvolená forma umožnuje reagovat na naprosto odlišná prostředí a nivelety okolních ulic a zároveň nabízí unikátní výhledy na Prahu.

Umění na míru

Samotnou kapitolou BOŘISLAVKA CENTRA je umění, které komplex doplňuje. „Tady hraje ohromnou roli osvícenost investora stavby Karla Komárka a jeho manželky Štěpánky,“ komentoval to Petr Pujman. Jedním z děl, které vzniklo „na míru prostoru“, je například skleněná plastika „Ledovec“, která osvětluje vstupní lobby. Je to největší dílo společnosti Lasvit v České republice a jedno z jejích největších na světě. Jeho autorem je umělecký ředitel Lasvitu Maxim Velčovský.

„Byla to pro nás obrovská výzva, protože jsme pracovali s ohromným prostorem a unikátní technologií,“ zdůraznil Velčovský. Podle něj design respektuje a zdůrazňuje architektonický záměr, který nekončí pouze návrhem budovy, ale je propojením uměleckých a designérských disciplín tak, aby celá stavba fungovala v harmonických souvislostech. „Je skvělé, že v případě Bořislavky architekti řeší stavbu jako celek: jak budou vypadat interiéry, detaily, veřejné prostory, ale i květiny a zeleň v budově,“ uvedl Velčovský.

V otevřených budovách se nachází téměř 30 000 m2 kanceláří, více než 60 retailových jednotek bude využívat 10 000 m2 obchodní plochy. K využití je i 580 parkovacích míst v podzemí, kde jsou samozřejmostí elektrické nabíjecí stanice. Pro kancelářské nájemce je k dispozici kolárna včetně hygienického zázemí.

-jiki-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*