Technologie, Zajímavé stavby

Střešní konstrukce v centru umění a kultury

Přímo na High Line, v nové obchodní čtvrti Manhattanu zvané Hudson Yards, studio Diller Scofidio + Renfro ve spolupráci se společností Rockwell Group vytvořily avantgardní architektonickou stavbu Shed

Střešní konstrukce budovy Shed, centra umění a kultury na Manhattanu v New Yorku, se skládá ze 148 TEXLON® polštářů transparentní ETFE fólie a vnitřní ocelové struktury. Celou střešní konstrukci lze přesunovat pozemní cestou.

Přímo na High Line, v nové obchodní čtvrti Manhattanu zvané Hudson Yards, studio Diller Scofidio + Renfro ve spolupráci se společností Rockwell Group vytvořily avantgardní architektonickou stavbu Shed. Tato celistvá, osmipodlažní budova má stříbřitý lesklý povrch vyrobený z fóliových polštářů Texlon® ETFE. Její součástí jsou dvě úrovně galerie bez pilířů o rozloze 2300 m2.

Uvnitř se nachází divadlo s kapacitou až 500 míst, v nejvyšším patře pak prostory pro zkoušení a významné akce. Záměrem architektů bylo navrhnout Shed jako multifunkční a transformovatelnou budovu. Velikost areálu může být téměř zdvojnásobena, a to díky pohyblivé střešní konstrukci pokryté fólií ETFE, což umožňuje realizovat rozsáhlé instalace, akce a představení všeho druhu.

The Shed, New York City/USA
  • Klient: The Shed
  • Architect: Diller Scofidio + Renfro ve spolupráci s Rockwell Group
  • Structural engineer: Thornton Tomasetti
  • Fóliové polštáře: Texlon® ETFE by Vector Foiltec, Bremen/DE
Potisk horních polštářů Texlon® ETFE fólií nesmí v interiéru vrhat žádné stíny, proto jsou středové fólie průsvitné

Skořepina

Skořepinová konstrukce je na obou stranách umístěna na jedné dvojité a dvou samostatných nápravách, jejichž kola jsou upevněna na kolejnicích. Během pěti minut lze konstrukci včetně 148 polštářů ETFE posunout přes 1700 m2 východním směrem.

Tímto vznikne prostor McCourt, který je určený pro 2700 lidí a pomocí vertikálních a horizontálních posuvných bran ho lze otevřít do hlavní budovy i vně. Pokud je stavba zastřešená, prostor může být využíván veřejností nebo pro akce uplatňující membránovou vrstvu jako projekční plátno.

Silné zatížení větrem

Návrh zasouvatelného pláště budovy předurčilo řešení fasády, která má jak nízkou hmotnost, tak i vysokou odolnost s ohledem na vibrace plynoucí z pohybu. Architekti se proto rozhodli pro membránový plášť založený na materiál Texlon® ETFE systému firmy Vector Foiltec; 146 polštářů třívrstvé a čtyřvrstvé fólie pokrývá celkovou plochu 4110 m2.

Dva čtyřvrstvé polštáře ETFE jsou umístěny na severní straně, na samém okraji hlavní budovy. Vzhledem k očekávanému extrémnímu zatížení větrem jsou vybaveny patentovaným systémem zátěže. To také vyžadovalo použití další fóliové vrstvy, která má stejně jako podkladová fólie tloušťku 300 mikronů. Sousední třívrstvé polštáře a horní okrajové části konstrukce jsou rovněž vystaveny vysokému zatížení větrem.

Logistika a výstavba střechy byla náročným úkolem

Jednotná skořápka

Architekti přikládali velký význam homogennímu vzhledu skořápky. Polštáře jsou proto navrženy tak, aby všechny fóliové švy postupovaly v souvislé linii. Další konstrukční specifikace zahrnovala styčnou plochu fasáda–střecha, kde trojúhelníkové ETFE fóliové polštáře musí tvořit oblouk přes konstrukci v úhlu 90 stupňů.

Inženýrský tým společnosti Vector Foiltec použil k dosažení těchto přechodů počítačové i reálné modely. V areálu firmy v Brémách vybudoval maketu, která byla použita k testování různých možností řezu fóliových vrstev a nakonec posloužila k nalezení optimálního řešení. Vector Foiltec spojuje veškeré činnosti pod jednou střechou – od plánování, přes vývoj a výrobu až po řízení projektů – což bylo klíčové i pro zakázku na střešní konstrukci budovy Shed.

Záměrem architektů bylo navrhnout Shed jako multifunkční a transformovatelnou budovu

Intenzivní dialog s architekty

Typ, barva a ostrost fólií byly prezentovány na modelu 1:1 v New Yorku a specifikovány architekty během procesu návrhu. Na horní fólii uplatněním principu dot matrix dochází k odrážení slunečního záření. Skořápka z ETFE tak dosahuje velmi nízké hodnoty g = 0,40. Chrání hlavní budovu před sluncem jako „druhá kůže”.

Potisk horních polštářů Texlon® ETFE fólií nesmí v interiéru vrhat žádné stíny, proto jsou středové fólie průsvitné. Aby bylo možné halu zateplit a zároveň zvukově izolovat, používá Shed vícevrstvé textilní membránové panely připevněné na vnitřní straně ocelové nosné konstrukce.

Membránový plášť je založený na materiálu Texlon® ETFE systému firmy Vector Foiltec; 146 polštářů třívrstvé a čtyřvrstvé fólie pokrývá celkovou plochu 4110 m2

Technologie pod střechou

Čtyři jednotky pro přívod vzduchu (1300 x 800 x 750 mm) pro fóliové polštáře ETFE jsou stejně jako veškerá technologie umístěny v úrovni střechy. Potrubí přívodu vzduchu bylo ukryto mezi systémem Texlon® ETFE a nosnou konstrukcí. Dalším konstrukčním rysem stavby Shed jsou vertikální krycí profily pláště ETFE, které jsou navrženy jako kolejnice. Pro účely údržby je ve fasádě namontován systém pro zvedání a spouštění údržbové plošiny.

Logistika a výstavba střechy byla náročným úkolem. Vzhledem k tomu, že Shed přímo sousedí s nablýskanými budovami a High Line, přístupové cesty a montážní místnosti byly velmi stísněné. Kromě toho bylo důležité zachovat vysoká bezpečnostní opatření, aby se zabránilo poškození materiálů a okolních budov. Navzdory těmto úkolům byla konstrukce sestavena velice rychle.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*