Technologie, Zajímavé stavby

Unikátní plovoucí byt ve Španělsku

Punta de Mar je plovoucí plošina s pečlivým, minimalistickým architektonickým designem

Architektonické studio Mano de Santo a KMZero, Open Innovation Hub, které jsou součástí skupiny Martinez Group, si zvolily Guardian Glass při navrhování Punta de Mar, prvního plovoucího, dynamického a moderního ubytování ve Španělsku. Tento inovativní projekt podporovaný startupem Punta de Mar má za cíl povznést koncepci zážitkové turistiky na další úroveň. První prototyp je již umístěn v klubu Náutico v Denia ve Středozemním moři.

Punta de Mar je plovoucí plošina s pečlivým, minimalistickým architektonickým designem, který je funkční a zároveň šetrný k životnímu prostředí. Cílem projektu, podporujícího vnímání okolí všemi smysly, je integrace do přírodního prostředí společně s intimitou, pohodlím, uvolněním a pocity spokojenosti pro hosty.

Tento cíl lze zčásti realizovat díky skleněnému plášti od společnosti Guardian Glass, jednomu ze strategických partnerů projektu, který zároveň poskytl technickou podporu ohledně použití skla v tomto novém, průkopnickém podnikatelském projektu, nacházejícím se na pobřeží Středozemního moře, o kterém již všichni mluví.

„Pro projekt jsme si vybrali společnost Guardian Glass,“ říká Frances de Paula García, architekt z ateliéru Mano de Santo, „protože nabízí nejefektivnější sklo. S přihlédnutím k charakteristice projektu, kdy bylo nutné vyřešit extrémní požadavky, jsme hledali dokonalost. Dalším důležitým aspektem je, že jsme se mohli spolehnout na jejich technickou podporu.“

Rozvržení a technologie
S celkovou plochou 74 m2 je tento obytný pavilon určen k užívání dvěma osobami a je rozdělen na dvě podlaží s minimalistickým designem a vybavením. V prvním podlaží o ploše 40 m2 je k dispozici salónek s vlastní koupelnou a soukromou terasou, která slouží jako rozšíření vnitřního prostoru. Druhé patro o ploše 34 m2 je chill-out paluba – prostor určený pro relaxaci. Oba prostory jsou osvětleny a v pozadí hraje hudba.

Další výhodou Punta de Mar je i to, že hosté mají neustálou kontrolu nad projektem díky automatizační aplikaci, která umožňuje rozhodovat o konkrétních aspektech ubytování. Inovativní technologická řešení tohoto projektu umožňují hostům regulovat osvětlení, zvuk, vůně a úroveň zabezpečení. Přístup k ovládacím prvkům je možný buď přímo z platformy, nebo vzdáleně. Stojí za zmínku, že osvětlení v Punta de Mar je biodynamické, což znamená, že reprodukuje přirozené světlo zvnějšku dovnitř, v průběhu dne se mění tón světla tak, že napodobuje změny přirozeného světla.

Dokonalým doplňkem jsou dominující posuvné uzávěry obytného prostoru, které umožňují maximální otevření dveří a oken osazených sníženými hliníkovými profily

Pohoda trojskel

Plovoucí konstrukce využívá trojsklo Guardian, které zajišťuje vynikající úspory energie, bezpečnost a zvukovou izolaci. Na vnějším povrchu bylo nainstalováno výběrové sklo Guardian SunGuard® SN 70/35 HT, následované sklem Guardian ExtraClear® tvořící mezilehlou vrstvu skla, a na vnitřní povrch se použilo vrstvené sklo Guardian ClimaGuard® Premium2 za účelem posílení celkové bezpečnosti a energetické účinnosti.

Tato skleněná jednotka poskytuje 61% propustnost světla a 32% solární faktor. To znamená, že sklo propouští dostatek slunečního světla dovnitř a současně blokuje většinu tepla a poskytuje Punta de Mar vynikající tepelnou izolaci, ochranu před slunečním zářením, vysokou úroveň zabezpečení a zvukové izolace, čímž vzniká konstrukce s velmi vysokým výkonem a energetickou účinností.

Sklo nejenže umožňuje mnohem jasnější, živější a nerušivý výhled na okolí – moře a přírodu – zároveň také stírá hranice mezi interiérem a exteriérem a umožňuje hostům zažít naprosté spojení s neustále se měnící polohou.

Nezapomněli na efekt

Pro interiér bylo zvoleno sklo Guardian SunGuard® HD Silver 20 (v šatních prostorech, na čelech postelí a v koupelně) s cílem pohrát si s různými odlesky. Díky různým efektům zrcadlení lze těmto intimnějším oblastem dodat větší soukromí a současně mohou vznikat zajímavé a zábavné efekty, působící dojmem prostornosti a splynutí interiéru s vnějším prostředím.

V tomto smyslu architekt zdůrazňuje: „Význam skla, jakož i všech dalších materiálů, které jsme si vybrali, je zásadní. U těchto materiálů jsme hledali úplné propojení s okolím. Zejména sklo by mělo mít určité vlastnosti, pokud jde o průhlednost, aby se dosáhlo těchto požadovaných charakteristik (kromě izolace), jakož i velké rozměry, aby bylo dosaženo patřičného komfortu. Sklo použité pro obytný prostor navíc umožňuje 360stupňový výhled do okolí. Hosté se tak cítí obklopeni přírodou. Jde o prožívání naprosté integrace do prostředí, k čemuž napomáhá právě sklo.“

Podobně dokonalým doplňkem jsou dominující posuvné uzávěry obytného prostoru, které umožňují maximální otevření dveří a oken osazených sníženými hliníkovými profily, které přinášejí neomezený výhled a maximalizují přirozené světlo.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*