Zajímavé stavby

Vídeňská elegance se zlatou střechou

Historický dům v centru Vídně nedávno změnil svoji podobu, dostal nový, nevšední kabát. Impozantní dojem vyvolává zvláště zlatá hliníková střecha, která se ve slunečních paprscích působivě blyští. Tak dokonalého optického efektu bylo možné dosáhnout jen díky hliníkovým šablonám PREFA.

Úkolem projektu bylo zachovat historický ráz budovy, ale přitom ji symbolicky přesadit do současného pojetí architektury. Trojdům na Brandstätte, ležící v těsném sousedství Svatoštěpánské katedrály, byl postaven na přelomu 19. a 20. století. V polovině minulého století prošel poněkud svéráznou rekonstrukcí, která se projevila na jeho fasádě.

Ta se totiž skládala z nekonečného množství mozaikových kamínků. Svým charakterem dům do okolní elegantní a historické zástavby příliš nezapadal. Na architekta tak čekala výzva: vybudováním podkroví měl majestátnímu domu vrátit jeho eleganci a zároveň dát stavbě nádech současné doby.

Architekt Stephan Ferenczy musel změnit strukturu stavby. K projektu přistupoval s velkým respektem a snažil se, aby dům harmonicky ladil s okolní architekturou. Budova totiž stojí hned naproti Zacherlovu domu, který se pyšní nádhernou měděnou střechou. A té rozhodně nebylo lehké konkurovat. Jedním z klíčových momentů celé přestavby byla právě volba materiálu a střešní krytiny.

„Dřevo jsem vyloučil, šindele by se k charakteru budovy nehodily. Měď mi zase přišla kopírováním Zacherlova domu. Rozhodl jsem se proto pro hliníkovou krytinu a ukázalo se, že to byla skvělá volba. Hliníková střecha má čisté a elegantní linie, je střídmá a díky hladkému rovnému povrchu dýchá přirozenou krásou,“ říká Stephan Ferenczy.

Již u projektu se ukázalo, že nebude úplně snadné vytvořit z tolika elementů jednu kompaktní střechu. Tím spíše, že původní trojdům měl různé úrovně a práci komplikovaly také zlomy a přirozené nepravidelnosti budovy. Společnost PREFA Aluminiumprodukte však nejen poskytla ideální materiál v podobě šablon, ale na přání architekta je vyrobila v zářivě zlaté barvě – přesně takové, jakou Ferenczy pro svůj architektonický záměr potřeboval.

Ostatně nešlo jen o barvu, protože i vlastnostmi dokázal zvolený materiál známého architekta jednoznačně přesvědčit. „Falcovaná krytina má ideální tvar a dokonale splnila veškeré naše požadavky. Navíc má také optimální velikost i tvar a je neuvěřitelně flexibilní. Byla to právě tato kombinace jednoduchosti, krásy a dokonalé funkčnosti, co mě přesvědčilo o tom, že PREFA je přesně to pravé pro dům v srdci Vídně,“ dodává architekt.

Základní údaje o stavbě
  • Název projektu: Korb Etagen
  • Architekti: BEHF Architects – Arch. DI Stephan Ferenczy
  • Realizace: Drascher & Partner
  • Typ střechy: PREFA falcovaná střešní šablona 29 × 29; zvláštní barva na přání, perleťově zlatá

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*