Ekonomika

Rekordní prodeje bytů v Brně

Bytový komplex Vojtova Brno

Celkem 4,4 miliardy korun utratili lidé v roce 2020 za nové bydlení v jihomoravské metropoli, což je o třetinu více než v roce 2019. Zájemci si přitom za metr čtvereční museli připlatit o téměř 10 procent více, tedy v průměru 81 300 korun.

Jak vyplývá z analýzy společnosti Trikaya, v nabídce zůstává celkem 505 volných bytů v novostavbách, přičemž nejpoptávanější dispozice 2kk o rozloze 55 metrů čtverečních vyjde v průměru na 5,35 milionu korun. Ceny žene v Brně dlouhodobě nahoru především nedostatečná výstavba. Tu se ale v posledních letech snaží dohánět i magistrát, a to například dřívější investicí 530 milionů korun do projektu bytového komplexu na Vojtově.

Spolehlivá investice

Pandemie kronaviru zatím prodeje nových bytů v Brně nezpomalila. V plynulém roce 2020 se jich prodalo celkem 951, což je o 16 procent více než v loňském roce a také nejvíce za poslední čtyři roky.

„Poptávka po nemovitostech v době pandemie prakticky vůbec neklesla a touha lidí nakupovat je velmi silná. Lidé zkrátka chtějí, vyřešit svoji bytovou situaci ještě v době prosperity a dostupných hypoték s velmi nízkými úrokovými sazbami. Motivují je obavy, že by mohli přijít o práci a na úvěr na bydlení už by tak nedosáhli,“ komentuje zájem o byty výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý. Zájemce od koupi nového bytu neodradilo ani meziroční zdražení metru čtverečního o 9,2 procent. Růst cen je totiž v očích veřejnosti relativně kompenzován poklesem úrokových sazeb.

„Průměrný dvoupokojový byt v létě 2020 vyšel na 4,1 milionu korun na konci roku na 4,4 milionu. Průměrná úroková sazba v té době činila 2,3 procent, ke konci roku ale klesla na 1,98 procent. Reálně tak pro kupujícího tento dvoupokojový byt zdražil o 300 tisíc, ve splátce měsíční hypotéky ale nárůst činil pouhých 350 korun, tedy méně než tři procenta,“ vysvětluje František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya.

Ceny volných bytů neustále rostou

Na zájemce o nové bydlení v Brně čeká začátkem roku 2021 celkem 505 volných bytů. Jejich průměrná cena se ale vyšplhala na rekordních 96 400 korun za metr. Garsonky dokonce poprvé v historii překročily i hranici sta tisíc a jejich průměrná celková cena se přiblížila rekordním čtyřem milionům korun.

„Ceny jednopokojových bytů pro velký zájem v posledním roce extrémně vzrostly. Průměrné ceny bytů ale lehce nadhodnocuje fakt, že v některých projektech je součástí bytu automaticky i parkovací stání, které tak byt částečně prodražuje. Obecně ale platí, že cenová hladina blížící se částce sto tisíc za metr je u nových garsoniér poměrně standardem,“ říká Alexej Veselý.

Na nejžádanější dvoupokojové byty je v současné době potřeba našetřit celkem 5,35 milionu korun, což je oproti lednové nabídce v roce 2019 bezmála o 800 tisíc více.

„Růst cen je stále výrazně hnán slabou výstavbou. Ani nově uvolněné plochy v rámci schváleného balíku změn územního plánu zatím neměly na ceny bytů vliv. V roce 2021 ale neočekáváme tak rapidní nárůst cen jako v posledním čtvrtletí minulého roku,“ doplňuje František Šudřich.

Angažuje se i město

Kritickou situaci v oblasti bydlení se snaží řešit i město Brno. V roce 2020 dokončilo svůj největší developerský projekt za poslední roky, a to bytový komplex na Vojtově se zhruba 116 startovacími a seniorskými byty. Magistrát do něj investoval celkem 530 milionů korun.

„Dostupnost bydlení se v posledních letech stává jedním z největších problémů nejen města Brna. Situace, kdy i průměrně vydělávající střední třída má problém dosáhnout na své bydlení, nás nenechává klidnými. Město Brno se v rámci svých možností snaží vytvářet bytovou politiku, kterou chce neutěšenou situaci s dostupností bydlení řešit: výstavbou a rekonstrukcí vlastních městských bytů v kategoriích startovacích bytů pro mladé rodiny, seniorského bydlení s pečovatelskou službou i bytů sociálních,“ komentuje náměstek primátorky pro oblast bydlení Jiří Oliva a dodává: „Jako novou kategorii dostupného bydlení, obdobného startovacím bytům, připravujeme byty pro ty, kteří sami pečují o dítě nebo děti, tedy tzv. byty samoživitelské. Chystáme také poměrně masivní družstevní výstavbu, jež zpřístupní vlastní bydlení i lidem, kteří by na běžnou hypotéku a koupi odpovídajícího bytu v tržním prostředí dosahovali hůře.“

Cílem brněnské strategie bydlení je udržet tempo se soukromou výstavbou v poměru 15 procent. V budoucnu se zájemci budou moci ucházet o celkem 143 městských bytů v projektech v Holáskách, na Bratislavské, Bedřichovické nebo v ulici Terézy Novákové. Všechny by se měly kolaudovat v roce 2022 nebo na přelomu roku 2023.

Bytů k pronájmu je dvakrát víc než loni

Zatímco nabídka nových bytů ke koupi je stále nedostatečná, nabídka bytů k pronájmu je oproti loňskému roku dvojnásobná. Volných je přes tisíc bytů, přičemž 70 procent z nich jsou dispozice 1kk a 2kk. „Ačkoliv se příliš nemění průměrné ceny, velká nabídka volných bytů umožňuje zájemcům najít velmi levné pronájmy. Zatímco v novostavbách a lukrativních lokalitách se drží ceny poměrně vysoko, lze mezi nabízenými byty najít velké množství bytů za nižší ceny než dříve,“ popisuje situaci František Šudřich.

Zmírnění eskalace

„V průběhu letošního roku očekáváme zmírnění cenové eskalace, která se odehrála především v závěru roku 2020. Na trhu s novými byty v Brně se však dlouhodobě potýkáme s nedostatkem velkých projektů, které by si mohly dovolit příznivější cenovou politiku. Výstavba menších projektů v prolukách také není řešením, neboť je výrazně náročnější a nákladnější, a to se pochopitelně promítá také do koncových cen bytů,“ říká Marek Vinter, předseda správní rady ABRAST a dodává: „Situace s pandemií nám také ukázala závislost stavebního sektoru na zahraničních pracovnících. Uzavření hranic výstavbu řady projektů zkomplikovalo. Jako další z důvodů růstu cen vidíme zrušení daně z nabytí nemovitosti. Starší nemovitosti, které nyní nejsou zatíženy daní z nabytí, jejich majitelé postupně zdražily. Cenový rozdíl mezi novým a starším bytem se tak zmenšil. To motivovalo řadu zájemců o bydlení, aby častěji vybírali právě z developerských projektů. Tento přeliv poptávky podporoval růst cen v posledních měsících uplynulého roku.“

Průměrná cena
Průměrné ceny bytů v nabídce dle dispozic v lednu 2021
DispoziceCena s DPHVelikost bytuCena za m2 s DPH
1+kk3 950 000Kč38,0 m2104 000 Kč
2+kk5 350 000 Kč55,6 m296 500 Kč
3+kk6 950 000 Kč79,0 m289 500 Kč
4+kk a více9 650 000 Kč116,2 m288 500 Kč
Ceny pronájmů brněnských bytů v lednu 2021
DispoziceCena s DPHVelikost bytuCena za m2 s DPH
1+kk10 300 Kč32,5 m2330 Kč
2+kk12 700 Kč48 m2270 Kč
3+kk15 800 Kč71 m2225 Kč
4+kk a více19 000 Kč  97 m2198 Kč

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*