Infoservis

Bytový dům na Klamovce byl oříškem pro stavebníky

I ve stísněných podmínkách může vyrůst kvalitní bytový dům. Jako pražská Rezidence Klamovka. O novém bytovém domě Rezidence Klamovka, kterou společnost Swietelsky stavební předala investorovi, platí, že atraktivní lokalita byla vykoupena komplikovanou a časově náročnou stavbou. Ta vyrostla v kopci u lesoparku v Plzeňské ulici v Praze 5 – Košířích v proluce staré zástavby činžovních vil a menších bytových domů. V sedmi nadzemních podlažích je 32 bytů, jedno podlaží je podzemní a k dispozici jsou také tři jednotky pro komerční využití.

„Už založení bylo velmi komplikované. Podle geologického průzkumu mělo jít o zvětralé břidlice, ve skutečnosti jsme narazili na křemence. Podobně jsme se museli vypořádat třeba i s přípojkou kanalizace. Podle projektu se měla stavět otevřeným výkopem do Plzeňské ulice, ale protože jsme nezískali souhlas k jejímu záboru, dolovala se hornickým způsobem,“ ilustruje některé komplikace Jan Vodička, ředitel pražské oblasti závodu Pozemní stavby Střed Swietelsky stavební.

Z celkové plochy proluky 525 m2 se ke stavbě využilo 98 procent a pro zařízení staveniště, kde se vykládá a nakládá materiál, zůstalo pouhých 40 m2.

Složité podmínky ilustruje i 26 míst k parkování v objektu, do něhož nešlo vybudovat nájezdovou rampu. Je zde proto  autovýtah, točna a parkovací zakladače. Proto i tvary betonových konstrukcí v suterénech vyžadovaly vysokou přesnost práce.

Ve stísněných podmínkách nešlo ani zajistit stavební jámu kotvením pod sousední objekt, a proto se použilo devítimetrové záporové pažení IPE 360, uložené do velkoprůměrových vrtů 600 mm na východní straně.

„Ještě složitější byla konstrukce zdvojené základové desky v několika výškových úrovních, pro jejíž vytvoření bylo třeba zpětných zásypů a jejich zhutnění,“ uvedl vedoucí projektu Jaroslav Podaný. Tomu předcházelo celkové podepření opěrky a svahu parku Klamovka.na severní straně. V suterénu je v průvlacích použita armatura průměru 32 mm, ukládaná věžovým jeřábem.

„Projekt je pojat ve vysokém standardu. Řešení koupelen s podlahovými PU stěrkami a obklady z dřevěných materiálů působí netradičně jako celý bytový dům,“ dodal Jaroslav Podaný.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*