Infoservis

Uzávěrka studentské architektonické soutěže se blíží

Tématem 12. ročníku studentské architektonické soutěže Central Group je “Unikátní stavba na komplikovaném místě v Praze“. Uzávěrka pro odevzdání soutěžních návrhů je již 15. ledna 2020. Soutěží se dohromady o 175 000 korun a prestižní stáž u renomovaného architekta Josefa Pleskota. O vítězi rozhodne odborná porota na konci ledna. Výsledky pak budou vyhlášeny v únoru na galavečeru Central Group v Obecním domě.

V našem hlavním městě je celá řada nejrůznějších míst, která jsou stavebně na první pohled neuchopitelná. Jsou to často drobné či komplikované pozemky, které i přesto mohou mít velmi zajímavý potenciál. Ukázal to i minulý ročník, do kterého studenti přihlásili bezmála 40 soutěžních návrhů.

Téma loňského ročníku soutěže mělo mezi studenty i odbornou veřejností velký ohlas. Proto jsme se rozhodli v novém ročníku soutěže s tímto atraktivním tématem pokračovat. Chceme poznat další místa v Praze, která si doslova říkají o nějaké zajímavé využití a netradiční řešení. Jsem přesvědčen, že je studenti i letos v Praze najdou a přijdou opět s dalšími originálními nápady,“ komentoval zadání soutěže šéf Central Group Dušan Kunovský.

Studenti budou moci do soutěže zpracovat zcela nový návrh nebo přihlásit všechny své školní práce z uplynulých tří let, které podle jejich názoru splňují kritéria zadání. Nesmí se však jednat o návrhy, které odevzdali v minulém ročníku soutěže. Na hodnocení projektů se budou podílet přední odborníci v již tradiční sestavě: historik architektury Zdeněk Lukeš, popularizátoři architektury Adam Gebrian s Davidem Vávrou nebo vítěz jednoho z dřívějších ročníků studentské soutěže a dnes již renomovaný architekt nové generace Ondřej Chybík.

„Téma soutěže je velice silné, protože najít si nějaké nečekané místo a přemýšlet o něm, co by se tam dalo udělat a jak ho provázat s okolím, je myslím něco, co je vzrušující ať už pro studenta, nebo hotového architekta,“ ocenil zadání soutěže předseda poroty Zdeněk Lukeš.

Vítěz získá finanční odměnu 100 tisíc korun a také stáž v ateliéru slavného českého architekta Josefa Pleskota. Druhý nejlepší návrh potom 50 tisíc a třetí 25 tisíc korun. Stáž u Josefa Pleskota velmi kladně hodnotil například vítěz jednoho z předchozích ročníků Václav Ulč: „Měl jsem možnost nahlédnout doslova pod pokličku místa, kde vznikají tak výrazné projekty. Už na začátku nás Josef Pleskot upozornil na to, že se nejedná o žádné místo zázraků. Přesto všichni vidí, že tam vznikají opravdu výjimečné stavby a podle mého názoru je to právě osobností architekta Pleskota, který i v běžném prostředí dokáže podávat takové výkony.“

Studenti mohou své práce přihlašovat v souladu se soutěžními podmínkami až do 15. ledna 2020. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni v 13. února 2020 na galavečeru Central Group v Obecním domě. Podrobnosti a soutěžní podmínky jsou zveřejněny na stránkách www.central-group.cz/architektonickasoutez. K dispozici jsou zde i reportáže z loňského zasedání poroty a oceněné návrhy z předchozích ročníků soutěže.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*