Technologie

Bezpečnost na staveništi zvyšuje produktivitu

Bezpečné výstupy na stavbu zajistí nejen žebříky, ale také komfortní výstupové věže Staxo 250. Zavětrované konstrukce mohou dosahovat úctyhodných výšek, což se hodí zejména při realizaci mostních konstrukcí.

Při porovnání různých pracovišť nebo průmyslových odvětví je staveniště jedním z nejvíce nebezpečných míst. Předcházení nehodám tak rozhodně dává smysl. Navíc je dokázáno, že pokud se pracovníci nemusí soustředit na vlastní bezpečnost, jejich produktivita se zvyšuje a kvalita díla roste.

Stavební dělníci se v rizikovém prostředí pohybují každý den, a proto mnohdy nebezpečí ani nevnímají nebo je podceňují. Při stavbě je tak vhodné už od počátku zakomponovat bezpečnostní řešení, i když se instalace bezpečnostních prvků často setkává s rezistencí.

V důsledku montáže bezpečnostních prvků je totiž leckdy třeba dodatečných prací, mnohdy opakovaných. Aby byly minimalizovány, například při realizaci monolitu, je vhodné vybírat systémy bednění, které mají bezpečnostní prvky přímo integrovány. Právě takové nabízí společnost Doka v rámci programu Doka Safety.

Univerzální ochranu volného okraje představuje ucelený systém Doka XP. Obsahuje sloupky zábradlí, zábradelní profily i různé botky pro usazení na bednění nebo hrubou stavbu.

Skládací pracovní plošiny

Bezpečné řešení pro realizaci stěn a sloupů nabízí například systém Xsafe plus. Předem smontované skládací pracovní plošiny s integrovanou ochranou volného okraje lze namontovat na různé bednicí systémy a společně je přemisťovat. Připojené žebříky a pracovní plošiny navíc zajišťují vysoký komfort při práci na bednění.

Ergonomické, rychlé a bezpečné obednění stropních desek nabízí prvkový systém Dokadek 30. Instalace bednění probíhá ze země, takže dělníci na ně nemusí vystupovat při jeho kompletaci. Systém je navíc možné snadno dovybavit ochranou volného okraje Doka XP pro bezpečnou práci při pokládání výztuže a samotné betonáži.

Mobilní zařízení proti pádu

Výrazné navýšení osobní bezpečnosti představuje mobilní zařízení proti pádu Free Falcon. Zajištění pracovníka je realizováno pomocí tažného lana připevněného k mobilnímu kotevnímu sloupu s otočným ramenem. Pracovník je tak chráněn proti pádu, ale zároveň neztrácí volnost pohybu. Pokud by snad přeci jen k pádu došlo, systém je vybaven hydraulickou brzdou, která pád do lana změkčí, aby nedošlo k druhotným úrazům způsobeným nosnými popruhy.

Free Falcon představuje novinku mezi prostředky osobní ochrany jednotlivce. Volně stojící zařízení proti pádu je navíc možné snadno instalovat na kterékoliv místo stavby.

Systém Doka XP

Komplexní zabezpečení volného okraje bednění nebo hrubé stavby pak nabízí ucelený systém Doka XP, který obsahuje sloupky zábradlí, zábradelní profily i řadu různých botek pro instalaci na všechny typy Doka bednicích systémů nebo hrubé stavby. Instalovaná okopová ochrana navíc zamezuje pádu předmětů.

Trojvrstvá ochranná síť

Pokud stavba potřebuje zabezpečit své okolí, je nejlepším řešením nasadit ochrannou síť Doka Safety Net Fan (Doka SNF), která zabrání možnosti zranění pádem předmětu nebo materiálu. Bezpečnost je zajištěna třemi vrstvami síťoviny různé propustnosti a nosnosti i konstrukcí, jež eliminuje možnost vymrštění předmětu odrazem od napnuté sítě. Díky variabilním možnostem uchycení je možné ochrannou síť Doka využít při jakémkoliv typu stavební konstrukce.

Síť Doka Safety Net (DSN) chrání okolí stavby před padajícími předměty či materiálem. Díky speciální konstrukci navíc zamezuje odražení předmětu od napnuté sítě.

Bezpečnost se vyplatí

Časová i finanční investice do bezpečnosti se rozhodně vyplatí. Profesionální zabezpečení stavby předchází úrazům, usnadňuje její chod a také podporuje image stavební firmy jako spolehlivého partnera. A v dnešní době, kdy je posilování bezpečnosti na denním pořádku, je nejlepší volbou vyzkoušet komplexní a vzájemně kompatibilní bezpečnostní systémy pro bednění i hrubou stavbu od jednoho spolehlivého dodavatele.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*