Technologie

I starší střešní okna proměníme v chytrá

VELUX ACTIVE with NETATMO obsahuje senzor klimatu v interiéru, centrální vypínač a internetovou bránu. Aplikace je kompatibilní s iPhony Apple i se smartphony Android.

Chytré ovládání střešních oken VELUX ACTIVE with NETATMO zajistí dostatek světla, tepla a čistého vzduchu. V interiéru jsou totiž nainstalované senzory, které na základě vyhodnocení údajů střešní okna automaticky otvírají, zavírají i zastiňují. Samozřejmě každé okno jednotlivě a s ohledem na on-line předpověď i aktuální počasí.

VELUX ACTIVE with NETATMO je první a u nás stále jediný systém automatického ovládání střešních oken, žaluzií a rolet pomocí senzorů a mobilní aplikace. Nevadí, pokud nemáte nová dálkově ovládaná střešní okna VELUX INTEGRA®, i starší manuálně ovládaná střešní okna VELUX lze dovybavit elektrickým nebo solárním pohonem a ovládat je inteligentním systémem VELUX ACTIVE.

Díky spolupráci s firmou NETATMO, vyvíjející systémy inteligentního řízení domácností včetně meteostanic, dokáže VELUX ACTIVE pracovat s online předpověďmi i reálným stavem počasí – před blížící se bouřkou či větrem umí flexibilně vyvětrat, v případě veder posunout větrání na později anebo v určitou hodinu vytáhnout rolety. A pokud by snad přišla neočekávaně rychlá přeháňka, střešní okno se automaticky zavře na základě mechanického impulzu padajících kapek, který je elektronickému ovládání nadřazen.

Naladí se na váš denní rytmus

Důležitou vlastností systému VELUX ACTIVE je také schopnost učit se. Analyzuje a zpracovává každodenní činnosti, aby lépe porozuměl tomu, kdy jste zvyklí vstávat, větrat i jakou teplotu doma preferujete. Na základě těchto informací a napojení do sítě NETATMO, je systém efektivní v rozhodování, kdy a jak větrat nebo stínit.

Tři způsoby ovládání

VELUX ACTIVE with NETATMO se skládá ze tří součástí – senzoru, brány a centrálního vypínače – a je kompatibilní se všemi elektrickými produkty VELUX INTEGRA® a s manuálními střešními okny s doplněným elektrickým nebo solárním pohonem. Senzor umístěný v místnosti, v níž je instalováno střešní okno, měří CO2, vlhkost a teplotu a současně monitoruje data o počasí z online služeb. Do senzorů jsou zabudovány pokročilé algoritmy, které aktivují větrání a stínění.

Existují tři způsoby, jak systém používat: provoz podle senzorů, ovládání smartphonem (aplikace VELUX ACTIVE je kompatibilní s iPhony Apple i se smartphony Android) a manuální ovládání. V případě provozu podle senzorů nemusíte dělat nic. Ovládání smartphonem umožňuje uživatelům upravit nebo zastavit automatické funkce a ovládat střešní okna manuálně.

Manuální ovládání je užitečné v případě, kdy majitel odchází z domu – stiskne tlačítko na centrálním vypínači, kterým všechna okna zavře. Systém je navržen tak, aby si jej uživatelé mohli snadno sami nainstalovat. Má svou vlastní aplikaci, která umožňuje řídit si pomocí telefonu či tabletu klima v interiéru podle osobních potřeb i na základě dat o počasí.

Manuální ovládání je užitečné například tehdy, kdy majitel odchází z domu – tlačítko na centrálním vypínači všechna okna zavře

Větrání a ochrana před horkem

Algoritmus „Větrání s využitím senzorů“ je reaktivní – zlepšuje vnitřní prostředí jen tehdy, když není optimální. Ventilační algoritmus na základě hodnot naměřených senzorem a externích dat získávaných z online předpovědí počasí vypočítá, zda lze otevřením střešního okna vnitřní prostředí zlepšit nebo ne. Pokud ano, pak vypočítá, do jaké míry a na jak dlouho je třeba okno otevřít. Jestliže je nutné větrání za deště, zajistí dešťový senzor integrovaný ve střešním okně VELUX INTEGRA®, aby se okno neotevřelo, dokud nepřestane pršet.

Algoritmus „Denní větrání“ zajišťuje větrání místnosti třikrát za den, pokud v ní není aktivován ventilační algoritmus. To, kolikrát za den se má okno otevřít, může uživatel nastavit v aplikaci. Algoritmus „Inteligentní ochrana před horkem“ je proaktivní – stínění se aktivuje dříve, než začne být velké horko. Na základě parametrů venkovního prostředí získávaných z online předpovědí počasí (teploty, povětrnostních podmínek a délky dne) počítá riziko přehřátí místnosti a rozhoduje, ve které době mají být rolety, markýzy a žaluzie zatažené, aby k přehřátí nedošlo.

Více na www.velux.cz/active a www.netatmo.com.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*