Technologie

Moderní bydlení s úspornými technologiemi

První ze tří budov brněnského brownfieldu

První ze tří budov brněnského brownfieldu Svatopetrská se proměnila na moderní sídlo se 16 nízkoenergetickými jednotkami určenými k nájemnímu bydlení a komerčními plochami. Do projektu bylo zabudováno přes 500 měřených bodů, tj. senzorů, čidel a měřidel spotřeby energií.

Čidla jsou základem řešení EcoStruxure od Schneider Electric, díky kterému je areál maximálně úsporný. Tomu napomáhá i vlastní fotovoltaická elektrárna, tepelná čerpadla a maximální využití podzemní a dešťové vody. Úpravami prošlo i okolí areálu, kde byl do parkové podoby revitalizován tok Staré Ponávky. Projekty přeměny brownfieldu i celé lokality se umístily na short listu letošního ročníku soutěže Adapterra Awards, která oceňuje udržitelné projekty.

Chytré technologie

Stejně jako v celé budově jsou i v jednotlivých bytech implementovány prvky systému EcoStruxure Building od Schneider Electric. Ten využívá takzvaný internet věcí, tedy hardware a software vyvinutý k měření, řízení a vyhodnocování energetických toků celé budovy.

„Během kompletní rekonstrukce jsme budovu Svatopetrské osadili 500 body, které jsou propojené do celkového systému. Hlídají jak přísun energie, tak spotřebu. Vše automaticky vyvažují tak, aby byl provoz budovy maximálně úsporný, čímž šetří jak přírodu, tak i peněženku nájemců bytů. Díky integraci všech měření umíme hlouběji analyzovat využití energie, rozpoznat problémy dříve, než nastanou a snížit náklady na údržbu. To vše proto, abychom podpořili ekologické řešení celého energetického konceptu v areálu,“ říká Jakub Jiříček, specialista na energetické systémy ze společnosti Schneider Electric.

Měření a integrace

Do návrhu systému řízení budov vstoupila společnost Schneider Electric ve fázi výstavby projektu. Řešení EcoStruxure tedy bylo možné integrovat na různé systémy umožňující agregaci dat. To znamenalo efektivnější řízení, vyšší účinnost a také provozní výkon.

„Do projektu byla implementována celá řada prvků, které zpříjemní život v bytech i fungování v pronajatých komerčních prostorách. Části budovy určené k bydlení i podnikání jsou osazeny chytrými technologiemi, které zajišťují rychlou regulaci teploty, správu vzduchotechniky, ovládání osvětlení a stínění systémy KNX. Správce budovy má nepřetržitou kontrolu nad aktuální spotřebou energie a kvalitou vzduchu,“ informuje Jiříček. Automation server, který všechna data propojuje a vyhodnocuje, představuje obrovský výpočetní výkon a splňuje poslední požadavky na kybernetickou bezpečnost.

Systém vodního hospodářství

Udržitelný provoz

K udržitelnému provozu Svatopetrské a menším nákladům na bydlení přispívají i další moderní řešení a zavedené technologie. Střecha komplexu je osazena vlastní fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 76 kWp. Během slunečních dní vyrobí více energie, než budova spotřebuje – přebytky jsou používány k provozu dalších částí areálu a k nabíjení elektromobilů. O teplo a chlazení budovy se stará 43 hlubinných vrtů s tepelnými čerpadly, která dosahují výkonu 4×80 kW. Důležité je šetrné hospodaření s vodou: ke splachování toalet je využívána podzemní voda, byly vybudovány systémy k zachycení dešťovky, jimiž je zavlažována místní zeleň.

Podařilo se tak dosáhnout 50% úspory pitné vody a 25% úspory elektřiny – spolu s dalšími úsporami a opatřeními klesly náklady na energie na 1 m2 plochy v porovnání s původní budovou o 70 %.

-jiki-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*